Дерек Шолей: САЩ приветстват правителството ви за борбата с корупцията

09.02.2022 07:00
ДЕРЕК ШОЛЕЙ

"Русия може да нахлуе по всяко време в Украйна. Искаме да продължим да работим за модернизиране на въоръжените сили на страната ви", казва в специално интервю за "24 часа" съветникът на Държавния департамент на САЩ, който бе на посещение у нас

- Г-н Шолей, пристигате в България на фона на напрежение между Запада и Русия заради ситуацията в Украйна. Какви са основните теми, по които разговаряхте с българските власти?

- За мен е чест на бъда на посещение в България. Държавният секретар Антъни Блинкен ме помоли да дойда и да се срещна с българските ни партньори, за да обсъдим широк спектър от въпроси и да продължим стратегическия диалог, започнат от нашите две правителства в началото на 2020 г. По време на срещите ми с вицепремиера Асен Василев, министъра на отбраната Стефан Янев и външния министър Теодора Генчовска обменихме виждания по редица важни теми, включително сътрудничеството в областта на сигурността и отбраната, как можем да повишим сътрудничеството си в икономическата, търговската и енергийната сфера за постигане на общ просперитет и  как нашето партньорство може да спомогне за укрепване на демокрацията и правовата държава.

 Разбира се, обсъдихме и координирания отговор на НАТО срещу руската ескалация спрямо Украйна, която застрашава европейския мир и сигурност в по-широк мащаб. Както администрацията на президента Байдън е заявявала неколкократно,

ние сме решени да вървим

по пътя на диалога и

дипломацията

и да работим в тясна координация с нашите съюзници и партньори в отпор на продължаващата и ескалираща агресия на Русия спрямо Украйна. В унисон със своите съюзници и партньори САЩ предложиха на Русия път за деескалация и се надяваме Русия да тръгне по този път. Но оставаме бдителни и в готовност да отговорим, ако Москва реши да поеме друг курс.

 - Как американската администрация работи с новото българско правителство?

- Администрацията на президента Байдън е решена да направи отношенията между САЩ и България възможно най-силни. България, както много други страни, е изправена пред сложни предизвикателства и ние приветстваме ангажимента, който новото българско правителство пое за борба с корупцията, борба с пандемията и диверсификацията на енергийния си сектор. Нашето двустранно партньорство се простира още по-далече и за мен е вълнуващо да отбележа съществуването на динамични възможности да продължим да работим заедно по въпроси като образование, предприемачество и развитие на малкия бизнес, здравеопазване и технологични иновации, чиста енергия, съхранение на културата и много други.

 - Миналата седмица САЩ обявиха, че изпращат военни в Източна Европа, България обаче не беше спомената между страните, в които ще бъдат разположени тези части. Може ли да очакваме американски войници и у нас скоро и обсъдихте ли темата с правителството?

 - Благодарение на нашето стратегическо партньорство в областта на отбраната и на стабилните ни отношения като съюзници в НАТО американски военни регулярно идват в България за съвместни учения и обучения, които винаги са планирани заедно с българското правителство често месеци и дори години предварително. Ние ще продължим нашата тясна координация с България по всички бъдещи движения на въоръжени сили и разбира се, тази координация ще бъде ръководена от суверенните решения на България като съюзник в НАТО и от Споразумението за военно сътрудничество, което подписахме през 2006 г.

 - Каква е ситуацията на границата между Русия и Украйна, тъй като Москва твърди, че няма намерение да атакува, но Западът смята, че има сериозен риск от руска инвазия? Може ли да кажем, че Русия наистина може да предприемe военни действия в близките месеци?

- Действията на Русия са по-красноречиви от публичните ѝ изявления. Русия е струпала над 100 хил. военни на границата с Украйна и придвижва още войски и въоръжение в тази посока. Русия е разположила войски и в съседен Беларус. Как Москва оправдава тези свои действия? Не може да ги оправдае. Вместо това разчита на дезинформация. Русия твърди, че Украйна я заплашва и че тези войски, танкове и артилерия са с изцяло отбранителна цел. Виждали сме тази схема и преди. Когато Русия нахлу в Украйна през 2014 г., тя твърдеше, че Украйна е агресорът, а Русия - потенциалната жертва, за да оправдае своите предварително планирани военни действия. Днес отново виждаме значителни усилия за прокарване на пропаганда, която да представи Украйна, НАТО и САЩ като заплаха за Русия. Това е опасна ситуация и ние постоянно казваме, че Русия може да нахлуе по всяко време. Времето за разумно планиране е преди да започне дадена криза, и точно това прави САЩ заедно с нашите съюзници и партньори от НАТО.

 - Още с присъединяването на България към НАТО Русия ни обяви за свой троянски кон. България надежден съюзник ли е с оглед на разнопосочните позиции, които заемат премиерът, министърът на отбраната и президентът по темата за настоящата криза?

- България е не просто надежден, а отличен съюзник. Трябва само да погледнем многото успешни съвместни учения и обучения, на които България бе домакин миналата година, като поредицата Defender Europe, в която въпреки продължаващата пандемия от COVID -19 на територията на страната ви

се събраха над 2000

военнослужещи от

съюзническите сили,

за да разберем, че България е ценен и важен партньор както по отношение на нашите двустранни отношения, така и по отношение на НАТО. Освен това България е на път да отдели два процента от БВП за отбрана до 2024 г., спазвайки ангажимента си от срещата на върха на НАТО в Уелс, с цел укрепване на европейската сигурност. Що се отнася до другата част на въпроса – във всяка жизнена демокрация политиката се формира чрез пълен и откровен публичен обмен на мнения. Този процес е знак за силна и функционираща демокрация. Обществата без публично несъгласие, без обществено различие в мненията са по-слаби поради липса на дебат.

- В последните години бяха изгонени няколко руски шпиони, разследвания имаше дори на най-високо ниво в президентството. Вие имате ли данни за засилено руско влияние в България - през политици, шпионски мрежи или на базата на хибридни атаки?

 - Бих ви насочил да отправите въпроса за наличието на допълнителни доказателства за този вид дейност към българското правителство, но мога да кажа, че САЩ силно подкрепят усилията на България в защита на своя суверенитет. 

 - С идването на новото правителство България се опитва да разреши спора си със Северна Македония, за да може тя да започне преговори за членство в ЕС. Заговори се за натиск от Вашингтон към София за по-бързо уреждане на проблема. Така ли е и как смятате, че може да се разреши по-бързо този спор?

- Администрацията на президента Байдън е последователна в подкрепата на САЩ за разширяването на ЕС. Смятаме, че една по-тясно обединена Европа е по-силна Европа - трябва да има ясен път за присъединяване към ЕС на държавите от Западните Балкани, включително Северна Македония и Албания, които предприеха така необходимите реформи, за да изпълнят изискванията за членство в ЕС. Окуражени сме от действията на новите правителства в София и Скопие, които работят активно за разрешаване на нерешените спорове, и ще направим каквото можем, за да подкрепим този процес. Диалогът е от ключово значение за постигането на напредък и приветстваме създаването на работни групи. 

- Миналата година САЩ санкционираха няколко българи по закона “Магнитски”. Ще има ли нови санкционирани българи?

 - Не мога да коментирам каквито и да било потенциални бъдещи действия, но мога да заявя, че част от политиката на САЩ е да продължим да се борим с корупцията с пълния арсенал, с който разполагаме, в това число и санкции. В крайна сметка корупцията вреди на обикновените граждани и лишава българския народ от важни обществени услуги и ресурси, с които те могат да подобрят живота си и живота на децата си. Корупцията подкопава и общественото доверие в избираемите длъжности. Трябва да направим всичко възможно в борбата с нея както в България, така и по света, и ние ще продължим да подкрепяме нашите български партньори от правителството и гражданското общество за справяне с корупцията на всички нива. 

- Какви действия САЩ като наш партньор биха искали да видят от българското правителство през следващите месеци?

- САЩ и България могат да постигнат много заедно и затова днес съм в София. Искаме да засилим икономическите връзки между нашите страни. Насърчаваме американските компании да продължат да инвестират в България – до момента те са създали над 30 000 добре платени работни места тук. Български предприемачи са инвестирали и в САЩ, което облагодетелства и двете държави. Искаме да продължим да работим с България за модернизиране на въоръжените ѝ сили, за укрепване на нашето вече силно партньорство за сигурност. Също така искаме да продължим да разширяваме пълния си набор от академични и професионални програми за обмен, така че

връзките между

американци и българи да

продължат да се развиват

България има най-голямо участие на глава от населението в нашата Лятна програма за работа и пътувания в САЩ (т. нар. студентски бригади)  - в нея са участвали  повече от 100 000 българи от 2000 г. досега. С нетърпение очаквам момента, когато ще можем още да увеличим тази бройка. Всъщност тази година имаме и нова програма, която предлага пълни стипендии на някои български студенти, желаещи да участват в Лятната програма за работа и пътувания. С удоволствие искам да отбележа и факта, че българското правителство наскоро удвои финансовия си ангажимент към програмата “Фулбрайт” - близо 700 българи и 700 американци са участвали в тази изключителна програма за образователен обмен на студенти и учени от 1993 г. досега. Тези програми за обмен улесняват изследователските проекти и подобряват академичното сътрудничество по теми от взаимен интерес. Всички наши програми развиват иновациите, създавайки нови възможности и споделен просперитет чрез нови технологии и авангардни подходи към глобалните предизвикателства като промените в климата, предоставянето на здравни грижи, киберсигурността, дизайна на “интелигентни градове” и други инициативи за наше общо добро. 

- Винаги се коментира и темата кога ще паднат американските визи за българите. Има ли разговори и някакъв напредък?

 - Ние, както винаги, се ангажираме да работим с България като страна, кандидатстваща за Програмата за безвизово пътуване. Знам, че това е важен въпрос за българите и искам да подчертая, че има конкретни изисквания, които трябва да бъдат изпълнени, преди дадена държава да може да се присъедини към програмата. Това не е нещо, което отделно лице, дори президентът на САЩ, може да реши, без първо да са изпълнени изискванията за влизането в програмата. Тук не става дума само за процента на отказите за визи, но и за прилагането на редица мерки за сигурност и борба с корупцията. Ние поемаме ангажимент да работим с България по Програмата  за безвизово пътуване и активно обсъждаме с нашите нови партньори от българското правителство следващите стъпки и оставащите изисквания по кандидатурата на България за включване в програмата. 

Други от Мнения

Пречупване на тренда - ниските лихви спряха растежа на милионерските влогове

Вземащите кредит трябва да се съобразят с новата тенденция - лихвите ще се покачват Хората изчакват да видят докъде ще спаднат цените, за да получат по-изгодни сделки БНБ публикува редовната

Красен Станчев: Бъдещият кабинет не е на ротацията, щафета е - трябва да бъде разписано какво поема първият и какво предава

Обедняване и апокалипсис няма! Всички - без семействата с повече деца и част от пенсионерите, са по-добре в последните 2 г., казва икономистът - Държава пред катастрофа, икономика пред рецесия

Президентът си е основал звукозаписна компания и от там сега ще излязат редица нови хитове

Няколко коментара на извънредната и налудничаво динамична политическа обстановка: 1. “Да, България” винаги е била категорична, че експертният състав на правителството е това

Кабинет на ПП-ДБ само с техни министри не им дава по-добри възможности

Партиите - участнички в споразумението за излъчване на правителство от ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ са заинтересовани да постигнат балансирано представителство в предстоящия кабинет

“Букър” тежи, колкото и да ръкопляскате или да хулите

Радвам се за Георги Господинов. Книга, писана на езика свещен, достигна до световно признание. Интересни са ми тези, които обругават, без да са чели Може би думата награда иде от това, че някой

>