Монтират 769 климатика в София на семейства, отказали се от печки на дърва
Столичната община започна монтаж на общо 769 климатика на семейства, които са се отказали от използването на печки на дърва и въглища за отопление. Уредите се предоставят безплатно, а инициативата е част от двата мащабни проекта, които общината изпълнява за подмяна на стари отоплителни уреди с нови и екологични. Те са част от програмата за подобряване на качеството на въздуха в София. Това съобщи зам.-кметът по екология Десислава Билева. Тя проследи монтажът на три климатика в дома на семейство Китини в район "Витоша".
В понеделник са монтирани 23 климатика на 10 домакинства, а днес с 36 нови уреда ще се сдобият още 16 семейства. Те са от районите "Витоша", "Връбница", "Нови Искър", "Кремиковци" и "Банкя". След това монтажът на климатици ще продължи и в останалите райони, в които участващите в проекта семейства са заявили, че желаят климатици. Всички общо 769 климатика трябва да бъдат монтирани до 9 март.
До момента 5506 семейства са одобрените да участват в проекта за безплатна подмяна на старите печки. Най-много са пожелали да получат печки на пелети, а 365 домакинства са избрали уреди на природен газ.
"Вече сме монтирали 1038 нови уреда - 897 от тях са печки на пелети, а 141 - на газ. Сега продължаваме с климатиците. Проектът, който изпълняваме, е на обща стойност 43 млн. лв. Той е част от постоянната политика на Столичната община за подобряване качеството на въздуха. Знаете, че основният замърсител е битовото отопление. Затова предоставяме безплатна възможност за подмяна на старите уреди с нови и екологични на домакинствата, които желаят да се включат. Друга мярка, която стартирахме по инициатива на кмета на София Йорданка Фандъкова, е облагородяването на калните точки в кварталите. Вече имаме 57 облагородени пространства в 23 района. Готови сме с проекти за още 160 такива пространства, нужната инвестиция е над 8 млн. лв. Ще разчитаме и на помощта на Министерството на околната среда и водите за финансиране", обясни Билева.
Тя подчерта, че в последните 5 г. ежегодно се увеличава миенето на улици. Тази година акцент ще е и миенето на кварталните улици - 7 пъти с маркуч и 7 пъти с дюзи. Увеличава се и миенето на големите улици и булеварди - от 5 на 6 пъти. Билева добави, че в усилията за по-чист въздух трябва да се включат и съседните общини, тъй като трансграничният пренос има над 18% принос в замърсяването.