Издъхват малки семейни фурни и баничарници в Пловдив
Край на баничките! Това казват собственици на пекарни в Пловдив. Десетки малки семейни фурни са затворили в последните седмици, притиснати от драстичните цени на тока. Мнозина не издържаха и хлопнаха кепенци.
Хлебарският бранш не издържа, заяви пред 24plovdiv.bg Мариана Кукушева, председател на Националния браншови съюз на хлебарите и сладкарите у нас. Причината е 300-процентният скок на електроенергията. А производството на хляб и хлебни изделия е едно от най-енергоемките. „Оцеляваме при форсмажорни обстоятелства“, подчерта Кукушева.
По думите й още в началото на есента са затворили два от големите хлебозаводи в страната, а по места, включително и в Пловдив, огромни трудности изпитват малките семейни фирми и павилиони за закуски, които просто затварят.
„Освен с цените на тока и газа, хлебарите бяха ударени и с основната суровина - брашното. В момента купуваме тон за 1000 лева, което е най-високата цена от 10 години насам“, подчерта Кукушева.
Производителите на закуски все по-трудно оцеляват и по друга причина. „Те имат кадрови проблем, защото все по-малко са хората, които са съгласни да упражняват физически труд, а при закуските всичко се меси на ръка“, поясни председателката на браншовия съюз.
По време пандемията все повече хора се затвориха вкъщи и закуската вече се прави в домашни условия, допълва Кукушева.
Много беди накуп сполетяха хлебарите, но за разлика от всички останали стоки, при които потреблението е свито, при хляба не е така. Особено през зимата заради студа количеството, което българинът консумира и купува, по-скоро е нараснало, сочат данните на бранша.
"Единственият начин да спре растежът на цените и да се забави фалитът на малки пекарни, като едновременно се облекчи портфейлът на потребителя, е да се намали ДДС на всички храни на 9%", е становището на хлебарския бранш.
Контролът на пазара и ограничаването на сивия сектор е другата задача на държавата, категорична Кукушева. По думите й на пазара на хляб има поне 30 процента сив бизнес, който пречи на производителите, които плащат данъци и са изрядни към държавата.