Телата от миналото взеха да изплуват
Ами ако 20 000 наведнъж осъдят МВР за предизборно сплашване?
Ако на Запад изкуството пресъздава живота, то у нас животът пресъздава изкуството. Да вземем например култовия холивудски филм “Знам какво направи миналото лято” – поучителна притча за греха и неизбежното възмездие. Както е тръгнало, през 2022 г. тази притча ще се пресъздаде в българската политика.
Накратко за тези, които не са гледали филма - четирима младежи с кола прегазват случаен минувач на път за плажа, изхвърлят трупа в морето и се заклеват да пазят тайна. Следващото лято обаче започват да получават анонимни бележки “Знам какво направи миналото лято”. Ужасът нараства и нараства, а виновниците един по един намират смъртта си от ръцете на странен непознат…
Та да се върнем в България. Тези дни трима членове на ГЕРБ от община Кирково осъдиха МВР за това, че са били арестувани по случай изборите през миналото лято. И тримата щели да търсят имуществени вреди, вероятно по 5 хиляди лева на човек. Колко обаче са арестуваните, обискираните и сплашените миналата година избиратели на ГЕРБ и ДПС? Точната цифра не се знае, но сам министърът спомена нещо за около 20 хиляди “предупредени”. Ако всеки от тях заведе дело и спечели по 5 хиляди лева, получават се 100 милиона лева. И държавата ще трябва да плати като поп.
Този сценарий може да се превърне в българска суперпродукция. Но дори не хиляди, а само още 30-40 “предупредени” миналото лято да спечелят делата си срещу МВР, това ще е достатъчно, за да компрометира и изборите, и правителството, и президента пред европейската прогресивна общественост.
И без това преди около седмица премиерът ни бе принуден да дава обяснения пред Мониторинговата група за демокрацията към Европейския парламент заради обвиненията на Иван Гешев, че властта упражнявала незаконен политически натиск над съдебната система. Чисто формално Иван Гешев е прав – и Петков, и Рашков обичат да дрънкат белезници пред институцията. И постигат известни успехи – Цацаров вече си хвърли оставката. Но според европейските юристи това са мърляви балкански нрави.
Друга случка от серията “Знам какво направи…”– шампионът по ММА, който минава за близък до ГЕРБ, Станислав Недков-Стъки се изказа, че машинният вот е бил манипулиран и че в рамките на половин година той е отказал от изборите близо 650 000 българи. През април гласоподавателите са били 3 334 233, а седем месеца по-късно - едва 2 687 307. При това изборите през ноември бяха 2 в 1, което по принцип вдига активността.
Но това не е нищо ново.
Новото е, че Стъки отправи предупреждение към Бойко Борисов:
“Призовавам водача на ГЕРБ Бойко да каже правена ли му е няколко дни преди изборите проява по какъв начин машина за гласоподаване може да бъде манипулирана? Разглобявана ли е пред него машина за гласоподаване въпреки поставените ѝ пломби и показано ли му е, че посредством външни устройства може да се въздейства върху резултатите от нея? Ако отговорът на тези два въпроса е “Да”, за какво Бойко мълчи и не повдига тази тематика? Защо ГЕРБ не търсят поддръжка в актуалното 47-о народно събрание за анулация на наложителното гласоподаване с машини и за връщане на гласуването по желание? Има ли спогодба с някого да мълчи по този въпрос, или просто го е боязън?”
“…Аз съм човек, който контактува с много необятен кръг от хора и до момента не съм срещал човек, който да ми е споделил, че е дал своя вот за Природен парк и Кирил Петков. Въпреки това ние имаме извънредно неопитен министър-председател и цялостен със стажанти и инцидентни хора парламент…”
И наистина, след миналогодишните скандали с машините за гласуване Бойко Борисов изведнъж изпадна в монашеско смирение. Усещайки загубата на позиции, активът на ГЕРБ губи търпение. Какво се спотайва нашият лидер? Да не би и той да е в комбината?
Версиите за мълчанието на Борисов са три. Първата е, че Европейската народна партия и лично Меркел са го посъветвали да изчака. В една от разновидностите съветът е дошъл от едно посолство. Втората версия е, че ПП и Радев го държат с някакъв компромат. Я се е обадил, я са го арестували.
Аз лично предпочитам третата версия - Борисов изчаква стратегически.
Ако бе изревал като лъв миналото лято и през ноември, ползата нямаше да е голяма. Вятърът бе насрещен. Но когато икономиката навлезе в криза, населението се разгневи и четворната коалиция се пропука по шевовете, вятърът ще стане попътен и тогава ГЕРБ ще извиси глас, който ще се чуе в цяла Европа:
“Знам аз какво направихте миналото лято!”
Като че ли моментът се задава. Лъвският скок на тока с един удар ликвидира половината дребен и среден бизнес. Държавата тегли нови и нови кредити, за да го спасява. Ами ако през март-април изведнъж скочат лихвите по кредитите? При двуцифрена инфлация и лихвите в един момент стават двуцифрени. Това ще отхапе половината бюджет! В този момент правителството на Кирил Петков ще заприлича на зряла круша, готова за откъсване.
Разривът между президента и “Продължаваме промяната” вече тръгна.
Аз не знам защо Радев очакваше, че като разположи свои служебни кадри тук и там, редовното правителство ще ги задържи. Според мен нещо са го гъделичкали по петите. Първо, хората от ПП са от други кръгове. Второ, високите постове и без това не стигат за 4-те партии в коалицията. Пренасочването на паричните потоци започна още преди Нова година, но кулминацията настъпи със смяната на борда на “Булгаргаз” и на изпълнителния директор Николай Павлов.
Кой крив и кой прав – ние, кибиците, нямаме понятие, но лъсна, че става дума за много пари.
Двете скарани страни сами си го казаха и ние сме длъжни да вярваме. Радев, изглежда, усети, че това застрашава генералската репутация, и се принуди да покаже жълт картон на Кирил Петков, а той му отвърна с присъщия си позитивизъм и ведра гузна усмивка. Дали вече не настъпи времето за “Знам какво направи миналото лято”? Ако, не дай си,Боже, се зададат нови избори – вече ще е крайно време ГЕРБ да бие камбаната и да повика Европа на помощ – спасете българската демокрация! И ако не го стори Борисов, верните му съпартийци ще го изтикат встрани.
Ето това вече не го разбирам. Защо ГЕРБ и близките до ГЕРБ търсят компромис? Тези машини доказано не са сигурни. Цяла Европа се отказа от тях, а Германия дори ги забрани в конституцията си. Видяхме и какво стана миналото лято. Е, толкова ли сме тъпи като народ? Толкова ли безпросветен е самият ГЕРБ, та иска да остави половината от злото? И половината е достатъчно, за да вкара вота в същата каша от недоверие и подозрение.
Но истината е, че политическата криза започна още преди греховете на миналото лято. С машини или без машини, от нея няма излизане. Изходът е само един, но да не ставам досаден. Читателят вече го знае, а народът вече го поиска с референдум, в който гласуваха с 1 милион повече, отколкото на последните избори. Остава само политиците да си извадят памука от ушите.