Аржентина се присъедини официално към “Един пояс, един път”
Аржентина официално се присъедини към предложената от Китай инициатива „Един пояс, един път“. Това стана на 50-ата годишнина от установяването на дипломатическите отношения, като държавните лидери изразиха желанието си за по-нататъшно задълбочаване на двустранното сътрудничество, както и това между Китай и Латинска Америка в цялост, предава Радио Китай.
Китайският председател Си Дзинпин се срещна в неделя с аржентинския президент Алберто Фернандес, който бе в Пекин за церемонията по откриването на Зимните олимпийски игри. След срещата бе публикувано съвместно изявление за задълбочаване на всеобхватното стратегическо партньорство и подписани поредица от документи за бъдещо сътрудничество.
Като важна стъпка Китай и Аржентина подписаха Меморандум за разбирателство относно сътрудничеството им в рамките на “Един пояс, един път”, целящ да насърчи изграждането на инициативата в латиноамериканската република и сътрудничество в различни области, включително политическа комуникация, свързаност, безпрепятствена търговия, финансова интеграция, обмен между хората и пазарите на трети страни, съобщиха от Държавната комисия за развитие и реформи.
По време на срещата Си Дзинпин подчерта, че двете страни трябва да насърчават висококачественото изграждане на “Един пояс, един път” и да реализират съществуващи големи проекти за сътрудничество като водноелектрически централи и железопътни линии, като същевременно максимизират ползите от своите допълващи се предимства и задълбочават сътрудничеството в различни области.
В допълнение към Меморандума за разбирателство, двете страни подписаха и документи за сътрудничество в над десет области, включително “зелено” развитие, цифрова икономика, космически изследвания, технологични иновации и селско стопанство.
Анализатори отбелязват, че Аржентина ще се възползва значително от “Един пояс, един път” в множество области като инфраструктурно строителство, икономическо възстановяване след пандемията от COVID-19 и инвестиции, което ще има положителен ефект върху страните от Латинска Америка, които тепърва биха обмислили да се присъединят към инициативата.
Аржентина ще може да привлече повече инвестиции от Китай и да задълбочи цялостното сътрудничество в двустранната търговия и инвестициите в някои ключови области като енергетиката и цифровата икономика, казва Уан Юмин, директор на Института за развиващите се страни към Китайския институт за международни изследвания в Пекин.
Според съвместното изявление двете страни се споразумяха да засилят двустранното търговско сътрудничество и да продължат да разширяват търговията, като същевременно насърчават финансовата подкрепа за уреждането на китайския износ за Аржентина и активно насърчават диверсификация на търговията.
Подписаното по-рано двустранно споразумение за суапове в местна валута изигра важна роля за поддържането на финансовата стабилност на Аржентина, се казва в съвместното изявление. Двете страни ще продължат да си сътрудничат тясно при суапове в местна валута и ще използват по-широко сетълменти в местна валута при търговията и инвестициите.
Освен двустранното сътрудничество, отбелязват анализаторите, това е и огромна възможност за по-нататъшно задълбочаване и разширяване на връзките между Китай и Латинска Америка, особено след като Аржентина пое ротационното председателство на Общността на латиноамериканските и карибските държави през настоящата година.
„Страни като Бразилия, Мексико и Колумбия, които все още не са се присъединили към “Един пояс, един път”, може да обмислят ускоряване на този процес, за да се възползват от възможностите“, казва Джоу Дзиуей, експерт по латиноамерикански изследвания в Китайската академия за социални науки.
Преди Аржентина правителствата на Китай и Никарагуа подписаха меморандум за разбирателство през януари за насърчаване изграждането на “Един пояс, един път”.
Търговското сътрудничество между Китай и страните от Латинска Америка също се разширява. В неделя китайското Министерство на търговията обяви, че е започнало преговори с Еквадор за споразумение за свободна търговия, целящи двете страни да се възползват търговския си потенциал, да оптимизират веригите на стойността, да насърчат либерализацията на търговията и инвестициите, в допълнение към улесняване и насърчаване на устойчивите и диверсифицирани канали за развитие на двустранната търговия.
Джоу Дзиуей също така подчерта, че прагматичното сътрудничество между Китай и латиноамериканския регион в търговията и инвестициите в рамките на “Един пояс, един път” ще бъде допълнително повишено, докато Аржентина заема ротационното председателство на Общността на латиноамериканските и карибските държави.
Президентът Фернандес каза, че Аржентина ще продължи да участва активно в сътрудничеството по линия на “Един пояс, един път” и ще задълбочи сътрудничеството в търговията, селското стопанство, изграждането на инфраструктура и други области и ще приветства повече китайски компании да инвестират в страната. Той също така подчерта, че Аржентина е готова да работи в тясно сътрудничество с Китай в многостранни рамки.
Анализатори отбелязаха, че въпреки опитите на САЩ и някои други западни страни да спъват “Един пояс, един път”, инициативата се радва на подкрепа сред обществата в Латинска Америка. Според Джоу Дзиуей, тя ще бъде от полза за хората в региона, особено през трудния период на глобалното икономическо възстановяване. Страните от Латинска Америка се стремят към международно сътрудничество и откритостта на политиката на Китай всъщност отговаря на техните нужди по-добре от някои западни страни, добавя той.
Уан Юмин също отбеляза, че “Един пояс, един път” е настроен да отговори на нуждите на местните хора и да подпомогне икономическото развитие, като изграждането на инфраструктура. „Един пояс, един път” е прагматична помощ за подпомагане на страните от Латинска Америка да ускорят икономическото си възстановяване, а не политически инструмент за съперничество между великите сили“, подчерта той.