Йотова: Истинските лидери не са наблюдатели, а се борят за очакванията на хората

04.02.2022 13:15 Лиляна Клисурова

Вицепрезидентът и Георги Първанов участваха в дискусия за лидерството, организирана от институт "Николай Добрев" по повод 25 г. от 4 февруари 1997 г.

Истинските политически лидери не са наблюдатели на политическите процеси. Силата е в това да усещаш настроенията на хората и да живееш с техните очакванията и борбата за тях да е и твоя борба. Това е поведението и от това се мотивираха действията на президента Румен Радев през 2020 г. Това е последователно поведение от първия ден на нашия мандат.  

Това заяви вицепрезидентът Илияна Йотова по време на дискусия на тема "Власт и лидерство 25 г. по-късно", организирана от институт "Николай Добрев" по повод 25 години от 4 февруари 1997 г. Тогава Добрев, номиниран за премиер от БСП, върна заедно с лидера на партията Георги Първанов мандата за съставяне на правителство и така страната бе спасена от гражданска война.  

Самият Георги Първанов също участва в дискусията. На нея се събраха и много от знаковите червени лица като Костадин Паскалев, Станислав Владимиров, Крем Зарков, Калоян Паргов, Ангел Найденов, Петър Витанов, Георги Пирински, политолози, социолози и анализатори като проф. Антоний Тодоров, проф. Иво Христов, Андрей Райчев, Димитър Ганев, Слави Василев, Боян Балев и др., историци като проф. Искра Баева и Надя Младенова, ген. Румен Миланов и др.

Дискусията беше открита от внука и съименник на Николай Добрев, който е точно на 25 г. 

Днес, 25 г. след 4 февруари 1997 г., Йотова направи своя анализ за БСП и събитията от тогава, като ги пречупи през актуалните политически процеси.

Не постът те прави лидер, коментира вицепрезидентът. По повод гласовете, оспорващи текстове от конституцията за служебния кабинет и за ролята на президентската институция, тя напомни, че точно там беше развързан възелът на кризата през 1997 г.

Институцията е замислена като гарант за политическата система, каза Йотова на всички, които внушават, че работата на президента е да си стои в сградата.

С уточнението, че не иска да прави аналогии, тя обясни, че градусът на отрицанието през 2020-а бил не по-малък от този през 1997 г. Бунтът беше и енергия за нова България, хората са поискаха държавата обратно.

Йотова напомни, че президентът Румен Радев сне доверието си от правителството на Бойко Борисов точно на 4 февруари 2020 г.

Нашата цел е не да се изчегърта някого, а в България да се върне държавността. Не се върви към президентска власт, категорична бе тя и допълни, че това са усилия за връщане на държавността.

Успяхме с общи усилия да обезценим понятието обединител - това го казва народът, а не си го започваш като брошка на ревера, коментира още вицепрезидентът. Но даде за пример резултатите от последните избори, които доказали как хората възприемат държавния глава.

Йотова разказа, че в онези години в БСП темата за предателството била много актуална, отделили се идейни течения, водели се тежки дискусии.

Изплувахме, защото вярвахме, че можем да променяме - и себе си, а не само тези, които те заобикалят, разказа тя. И напомни, че мускетарският принцип: Един за всички и всички за един, който важал БСП за местните избори през 1999 г., донесе първата победа на партията тогава.

Силен екип не означава да казваш: моят екип, и не го правиш от хора, които са ти верни и послушни, но нямат капацитет. Тогавашното Изпълнително бюро беше врящ капан, но имаше различни мнения и тежки дискусии, разказа Йотова.

Мнозина приемат днес НАТО за даденост, но дебатите за НАТО в партията бяха зловещи, за да се стигне до крайното решение, напомни Йотова.

Георги Първанов също разказа, че конгресът, на който беше взето решението за членството на България в НАТО, бил драматичен. И като говорим за лидерство, тогава скочи Ламбо и обърна конгреса.

Първанов напомни, че е посветил първата си победа като президент на Кольо Добрев. Трябва да си почитаме и уважаваме лидерите и героите на нашата история, допълни президентът (2002-2012).

Онова разделение, което имахме тогава, твърде често се възпроизвежда в нашето общество - барикадите на улицата, в университета, в душата ни, каза той.

Първанов засегна и темата за двете папки при връщането на мандата на 4 февруари 1997 г. "Има ли по-сериозен аргумент в историята от документа. От една страна е думата, от другата документа", каза той по повод на задочния спор, който от години води с тогавашния президент Петър Стоянов за това как точно БСП се е отказала да прави ново правителство. И призова да се публикуват стенограмите от заседанията тогава - и в БСП, и при президента.

За БСП 4 февруари не беше поредното снишаване, а ясна, силна политическа позиция. Оттам започна промяната на БСП - първо идейна, после и организационна, каза Първанов, който тогава беше лидер на партията.

Като ярки примери за лидерство той посочи д-р Петър Дертлиев.

Не може на юруш да се прави коалиция. Коалиция за България сме я правили 3-5 г., с много спорове. Но показахме на хората, че левицата е заедно, цялата, разказа Първанов.

Той напомни, че по негово време в БСП е имало 4-5 идейни движения. Знаете ли какво е да имате като опонент "Открих форум", попита той.

"Спорехме много. В Изпълнителното бюро бяхме фифти:фихти. Като новобранец - така ме бяха изпързаляли на пленума, че бяха включили много мои опоненти. И аз стоя на бюро и гледам - кой ще излезе са пуши цигара, за да гласуваме това, което съм си наумил. Но не е направена една забележка на някого, пък за изключване не ни е минавало наум. Когато опонентите ти са вътре, когато можеш да ги изцедиш и да излезете с обща позиция, от това една партия само може да спечели", коментира Първанов.

Има две дати в новата българска история, които олицетворяват сблъсъка на 2 тенденции в новата българска политика - 10 януари (която олицетворява разрушителната тенденция в българската политика) и 4 февруари (която символизира съзидателното и конструктивното начало в политиката), коментира още Първанов.

Други от От страната и света

Кристиян Шкварек: Въпросът е Радев кого ще измъчи - конституцията или депутатите

Казусът е да се измъчи ли конституцията или народните представители. Дали президентът да измъчи конституцията или да измъчих тях да си свършат работата

"Ангели на пътя" пред НС: Още колко деца ще загинат преди депутатите да заработят?

Сдружението "Ангели на пътя" отново протестират пред Народното събрание с желанието да разговарят с депутатите.  "Отново сме тук днес, както бяхме на 1-ви септември 2023 г

Условията в планините не са подходящи за туризъм

Условията не са много подходящи за туризъм, съобщиха от Планинската спасителна служба (ПСС) на Българския Червен кръст (БЧК). Температурите са отрицателни на височина над 2500 метра

Могат да се подават по-рано заявки за услуги от кадастъра заради миграция на данни

Гражданите и институциите да планират по-спешните заявки за услуги от Агенцията по геодезия, картографи и кадастър (АГКК). Това препоръчва Министерството на регионалното развитие и благоустройството

Майка издирва сина си 10 дни, намериха го мъртъв в река Огоста, подозират убийство

Трагедия разтърси жителите на село Бутан, след като трупът на изчезналия преди 10 дни 21-годишен младеж е открит в коритото на река Огоста. За случая информираха от МВР

>