Йотова: Не виждам конфликт между президента и премиера
Не виждам нито конфликт, нито конфронтация между президента и премиера. Това заяви вицепрезидентът Илияна Йотова пред журналисти.
Не мога да скрия - има доста среди, свои и чужди, които се опитват да вбият клин в тези отношения, определено тази добра работа, разбирателство и координация между президентската институция и изпълнителната власт, не се харесват на много хора, каза Йотова.
Тя коментира темата преди началото на конференция на тема "Власт и лидерство 25 г. по-късно", организирана от институт "Николай Добрев" по повод 25 години от 4 февруари 1997 г. Тогава Добрев, номиниран за премиер от БСП, върна заедно с лидера на партията Георги Първанов мандата за съставяне на правителство и така страната бе спасена от гражданска война.
По повод критиките, които президентът Румен Радев отправи към премиера за визитата му в Северна Македония и за смените в "Булгаргаз", Йотова обясни, че "това е нормално общуване между институциите". От самото начало и на първия ни мандат нашите позиции винаги са били категорични, независими и самостоятелни, каквото е разбирането ни за определени обществени процеси и актуални новини, обясни вицепрезидентът.
Не считам, че това са упреци. Това е принципната позиция на президента, която той е защитавал винаги, каза Йотова. И напомни, че тази позиция е заявявана и на срещи на върха в Брюксел, когото ставало дума за започване на преговорите с РСМ и Албания. Позиция, която била подкрепена от всички и на заседанието на КСНС.
Не съм склонна да търся какъвто и да е конфликт или конфронтация на тази тема. По-скоро ми се струва, че премиерът предлага един нов, допълнителен подход и това е амбицията чрез тези допълнителни работни групи да започне сближаването между двете страни, коментира вицепрезидентът.
Беше пропиляно много време от подписването на Договора за добросъседство до този година, в което предишното редовно правителство веднъж събра междуправителствената комисия и не се случи нищо по отношение на инфраструктурни промени, на икономиката, на общи проекти, дори на помощ от България за присъединяването на РСМ, коментира Йотова. Според нея едната линия, която предлага премиерът, не изключва другата - историческата. Това, което е изключително важно за нас, и президентът го е формулирал неведнъж, е спазването на човешките права. РСМ се е запътила към членство в едно политическо семейство, в европейската общност, която преди да говори за общи финанси и икономика, се ражда на основаната на човешката справедливост, права, на солидарността, на това да се спазват тези ценности. И тогава, когато има нарушение, когато българи в Македония търпят дискриминация, няма как България да замълчи, категорична бе тя.
В тази ситуация България има своята лидерска позиция, има всички аргументи да отстоява пред своите европейски партньори. Зная, че все повече получаваме разбиране в тази своя позиция и в ЕС, каза още вицепрезидентът. Според нея се е пропиляло много време, иначе сме щели да имаме повече съюзници в това отношение.
Тя коментира и резолюцията на американски конгресмени, че още 1492 г. е имало македонци на американска земя и, че ще има общи чествания септември там.
Какво прави македонската общност в САЩ, или някои американски сенатори, всеки има право на своята позиция. Но бих обърнала въпроса - достатъчно ли лобираме за собствената си история и за собственото си култулно-историческо наследство извън пределите на България. Моята позиция е, че не, каза Йотова.