Халид Факих: Очакваме български туристи в Саудитска Арабия
Ще продължим издаването на електронни визи, казва новият саудитски посланик в София
- Ваше превъзходителство, с какви идеи и планове за развитие на отношенията поемате поста посланик на Кралство Саудитска Арабия в България?
- Връзките между Кралството и България са много силни и двете държави биха могли да се възползват от множеството възможности за сътрудничество в различни сфери. Моята цел като посланик в България е да развия още повече отношенията между приятелските ни държави в името на общите ни интереси.
- Участието на саудитска компания в строителството у нас на газопровода „Балкански поток“ ли е най-голямото бизнес начинание между двете страни?
- На този етап това е най-големият общ проект и се надявам, че в бъдеще ще бъдат осъществени още бизнес начинания, които да донесат икономически ползи на нашите държави и народи.
- След визитата на българския премиер в Рияд през 2017 г., когато той бе приет от Негово величество краля и се срещна с Негово кралско височество престолонаследника, България отвори свое посолство в Рияд. Разменени бяха и посещения на ниво министри. Очаквате ли продължаване и засилване на този диалог?
- Ръководствата на нашите държави имат огромно желание да продължат и да засилят диалога, но заради пандемията от коронавирус, която порази целия свят, обмяната на визити беше затруднена. Очакваме в бъдеще да възобновим посещенията на най-високо ниво.
- Как се отрази пандемията на Кралството?
- Пандемията имаше своето отражение върху целия свят, не само върху нашата страна. Саудитска Арабия предприе множество мерки за опазване на живота на хората, за подкрепа на бизнеса и обществото, като например поставяне на безплатни ваксини на саудитските граждани и пребиваващите на нейна територия (дори и на незаконно пребиваващите), помощи за бизнеса и поемане на 60% от заплатите на работещите в частния сектор.
- България бе сред страните, на чиито граждани бе дадено правото да кандидатстват и да пътуват с електронни визи до Саудитска Арабия. Ще продължи ли тази практика?
- България е част от група държави, включително и от ЕС, чиито граждани могат да посещават Саудитска Арабия с цел туризъм. Издаването на електронни визи ще продължи и се надявам нашите приятели от България да дойдат в Кралството с цел туризъм и да се насладят на различните събития и развлечения, които предлага нашата държава. Те ще имат възможността да се запознаят с културния и благоустройствен напредък в Кралството.
- До каква степен Саудитска Арабия ще остане отворена за туризъм?
- Туристическият сектор заема изключително важно място в стратегията за развитие на Кралство Саудитска Арабия, наречена „Визия 2030“. Кралството си поставя за цел да привлече 100 милиона туристи през 2030 г., а в момента се насочват огромни инвестиции към различни проекти в подкрепа на туристическия сектор.
- Очаквате ли нови регулации при поклонническите пътувания и извършването на хадж и омра, включително и за българските мюсюлмани?
- Мъдрото ръководство на нашата страна отдава голямо значение на хаджа и омрата. Правителството на Кралство Саудитска Арабия предоставя всички необходими услуги на посетителите на свещения храм Кааба и Джамията на Пророка. От август миналата година Саудитска Арабия позволява на желаещите да извършат омра да посетят Кралството при спазване на всички мерки, свързани с овладяването на пандемията.