Проф. Търнев: Да отпадне спреният планов прием за пациенти с редки болести
Заради спрения планов прием пациентите с редки болести се усложняват, затова тази забрана за тях трябва да отпадне. Това важи особено за тяхното проследяване в Експретните центрове за редки болести. Една забавена терапия може много да влоши тези пациенти. Това заяви пред БНР проф. Ивайло Търнев, ръководител на Експертния център за наследствени неврологични и метаболитни заболявания и началник на Клиниката по нервни болести в Александровска болница.
"Непрекъснато обясняваме на пациентите с редки болести, че трябва да се ваксинират, но за съжаление личните лекари им казват, че трябва да се въздържат от ваксиниране или да изчакат.
А предпазването от коронавируса особено важи за хора с редица тежки невромускулни заболявания, като прогресивната мускулна дистрофия тип Дюшен, спинална мускулна атрофия, наследствената транстиритинова миелиодоза - всички тези пациенти често имат придружаващи дихателни и сърдечни проблеми. И затова за тези пациенти е от изключителна важност да бъдат ваксинирани напълно. Защото постковид синдромите при тях често са много тежки и за съжаление вече 6 болни с редки болести починаха от Covid - 19, като сред тях млади пациенти в добро състояние, но не ваксинирани", каза проф. Търнев.
Той обясни, че РНК ваксините са най-подходящи за пациентите с редки и редица неврологични заболявания като МС (множествена склероза) и други, защото има много по-малък риск от алергични реакции в сравнение с векторните ваксини, а и ефективността от защита чрез РНК ваксините е много по-висока.
Няма редки болести, за които е противопоказно ваксинирането, категоричен е проф. Търнев. Сериозни странични реакции след имунизации не се наблюдавали, но за сметка на това имало много често влошаване на основното заболяване на пациентите след прекарана Covid инфекция.