Сирачето на Миглена, която почина пред него в спешното на Враца, остава при баба и леля (Обзор)
Ексхумация ще има, въпреки че близките са против. Само аутопсия може да подскаже причините за смъртта, твърдят от прокуратурата
Медицинската сестра, която критикуват, че се е забавила, работела от 3 месеца в болницата
Медицинската сестра в регистратурата на спешния център във Враца веднага е трябвало да повика дежурния лекар, след като е видяла състоянието на жената, а после да се занимава с регистрацията ѝ. Екипът на центъра е можел да помогне и да спаси пациентката, ако се е намесил бързо още с пристигането ѝ в болницата.
Това е мнението на почти всички медици, с които “24 часа” разговаря след трагичната смърт на 43-годишната Миглена в нощта в понеделник.
Случаят, който потресе цяла България, стана известен, след като в социалните мрежи бе качен
клип, заснет от
мъж, който също
отишъл да търси
помощ
в спешното на врачанската болница.
43-годишната Миглена Сиренярска от врачанското с. Пудрия се почувствала много зле след тежка белодробна емболия и вечерта в понеделник се оплакала, че диша много трудно.
Николай Василев, мъжът, с когото живеела от няколко месеца, веднага позвънил за линейка, но му отговорили да я закара сам с колата си, защото имали затруднения. Николай тръгнал веднага за болницата с Миглена, взел и 6-годишния ѝ син, защото нямало кой да го гледа.
Докато регистраторката в спешния център разпитва от какво се оплаква жената, какви лекарства пие, иска ЕГН и други подробности, Миглена клюмва в болничната количка и губи съзнание пред очите на Николай и сина си. След загубени ценни минути припадналата жена е приета в реанимацията и час по-късно оттам съобщили на близките ѝ, че е починала. Погребват я във вторник в родното ѝ село Пудрия.
“Аз я карам
полуумряла,
те ми искат
документи”,
казва покрусеният Николай.
“Ако вместо това бе излязъл целият екип, може би щеше да има шанс да я спасят. А сестрата ми иска данни, тичам до колата, търся, няма ги, връщам се. И така, докато тя изпадна в безсъзнание. Стояхме пред регистратурата 20 минути, а те може би са били решаващи за живота на Миглена”, разказа още почерненият мъж.
Дежурната на регистратурата в спешното във фаталната нощ медицинска сестра Виктория Христова твърди, че е спазила процедурата за прием в болницата. Трябвало да регистрира жената с всички данни и да ѝ направи бърз тест за ковид.
“Ако веднага бях
вкарала жената в
отделението и
почине там,
без да е регистрирана, тогава от кого ще търсят вина? - оправда се Христова. - Да, може би съм се забавила, но не мисля, че вината е моя, при положение че толкова време си е останала вкъщи, преди мъжът ѝ да се обади на спешния телефон. Съжалявам, все пак можех да постъпя и по друг начин...”
Шефът на врачанската болница д-р Петър Керемедчиев обяви, че е настоял веднага за оставката на Христова, но тя сподели, че сама е поискала да напусне, след като се вдигнал шум около случая. Христова е завършила врачанския филиал на Медицинския университет - София, и започнала работа в болницата преди три месеца.
Починалата Миглена имала две големи деца от първия си брак и момче на 6 години от втория, което след смъртта ѝ остава кръгъл сирак. Преди четири години вторият съпруг на жената починал от рак и известно време тя отглеждала малкия си син сама. После се запознала с Николай, който е бил с нея до последно онази вечер в болницата. Двамата живеели на семейни начала във Враца, а през почивните дни пътували до Пудрия.
Близки на семейството споделят, че мъжът на Миглена бил много привързан към малкото момче и обичал да прекарва свободното си време с него. Тя работела във фирма за производство на хляб във Враца.
Последните
няколко дни
жената не била
на работа,
тъй като не се
чувствала добре
Колегите ѝ разказват, че била добра и кротка, готова да помогне на всеки и била в прекрасни отношения с всички във фирмата.
Сестрата на починалата - Таня, сподели, че няма да оставят малкия син на Миглена и тя ще го гледа с помощта на родителите си, за да не го вземат приемни родители. Николай Василев, останал с Миглена до последните ѝ мигове, също изразил желание да осинови момчето.
Детето ще продължи да се отглежда на същия адрес в обкръжението на най-близките си роднини. Грижите за него ще поемат бабата и дядото по майчина линия с помощта на лелята, се казва в съобщение на агенцията за социално подпомагане. С момченцето и семейството му ще работят от Центъра за обществена подкрепа.
В сряда окръжната прокуратура обяви, че е в интерес на пълното разследване да бъде ексхумирано тялото на починалата жена и да се направи аутопсия. Близките на Миглена Сиренярска обаче изразиха публично несъгласието си с подобен акт и го нарекоха кощунствен.
“Въпреки несъгласието на близките разследващите ще извършат ексхумацията - каза окръжният прокурор Владимир Сираков. - Само аутопсията може да помогне на експертите да посочат точната причина за смъртта на жената.”
Още във вторник са били разпитани свидетели, сред които и близките на починалата, казаха още от прокуратурата. Иззета е и медицинската документация от врачанската болница. В образуваното досъдебно производство случаят е квалифициран като причиняване на смърт поради незнание или немарливо изпълнение на правнорегламентирана дейност.
Разследващите събират допълнителна медицинска документация за здравословното състояние на починалата. Предстои детайлен анализ на всички данни, получени от Центъра за спешна медицинска помощ във Враца, както и на приети, регистрирани и отработени повиквания на телефон 112. Очаква се писмена информация и от изпълнителната агенция “Медицински одит” на РЗОК във Враца, която също извършва проверка по искане на Асена Сербезова.
СЕМ: Клипът се показва масово и безкритично
Съветът за електронни медии намира за обезпокоително масовото и безкритично разпространение от медиите на видеоклип, заснет в болница във Враца, се казва в позиция, разпространена от СЕМ.
Съветът апелира към спазване на етичните правила при отразяването на човешки трагедии. Сензация, създадена от драма и болка, е далеч от журналистически професионализъм и морал. Всеки човек има право на лична неприкосновеност, която сме длъжни да уважаваме.
СЕМ в рамките на своите правомощия следи случая и при нарушения на закона ще предприеме съответните действия.
Тръгва одит на всички спешни отделения, Сербезова обмисля нов протокол за прием
Ангел Кунчев: Това е пример за липса на човечност в системата
Да бъде извършен одит на всички спешни звена на болниците в страната за това дали спазват въведените изисквания по стандарта за спешна медицина. Това е разпоредила здравната министърка проф. Асена Сербезова след скандалния случай в болницата във Враца.
Тя е поискала и преглед в спешен порядък на действащия стандарт, както и на спазването на правилата за вътрешния ред и съответните протоколи за поведение.
Целта е да се установи дали е необходима системна промяна, за да няма ситуации, при които пациенти, близки и ние като общество да се чувстваме безпомощни, защото бюрократични процедури са станали бариера пред противошоковата зала, обясни Сербезова в специално изявление. Тя го направи, след като по-рано през деня лидерът на “Възраждане” Костадин Костадинов поиска оставката ѝ в декларация от трибуната на парламента.
“Недопустимо
е бюрократични
изисквания да
отнемат шанса
за живот
в ситуация, в която всяка секунда е ценна”, категорична е министърката, която изразява своите съболезнования на близките на починалата жена.
В системата на здравеопазването трябва да се допускат и задържат хора, които са не само ценни със своите знания и опит, но преди всичко са човеци - с хуманно отношение към страдащите. С професионална мисъл и бързина да дадат най-доброто от себе си, но и да бъдат емпатични, защото няма нищо по-ценно от човешкия живот, казва тя.
Според нея освобождаването на дежурната служителка от регистратурата във Враца не е достатъчно, а е нужна и проверка дали това поведение не се дължи на организационни пропуски. Затова и в болница “Христо Ботев” са назначени незабавни проверки от РЗИ - Враца, и от ИА “Медицински надзор”. Целта е да се установи има ли организационни пропуски, включително обучени ли са кадрите, че е необходимо различно поведение в зависимост от спешността на ситуациите.
Още вчера следобед министърката е създала работна група, която в спешен порядък да извърши преглед на действащия стандарт по специалност “Спешна медицина”, съобщиха по-късно от МЗ.
А по повод поисканата ѝ оставка проф. Сербезова обяви: “Споделям ценностите да помагам, подкрепям, стабилизирам, както и да бъда част от екип със здрави морални устои. Морален акт не е да предавам доверието, което ми е гласувано. Морален акт е да опитам с всичките си сили да се справя с тежкото наследство, което заварих.” И критикува, че се използва една човешка трагедия за политически цели. Същата критика към лидера на “Възраждане” отправи и проф. Георги Михайлов от БСП, след като Костадинов поиска с декларацията си и минута мълчание, с която депутатите да почетат “жертвите на здравния режим и на здравната ни система”. Станаха обаче само неговите депутати, а за кратко и част от тези от ИТН начело с шефа им Тошко Йорданов, но бързо си седнаха.
Не превръщайте една човешка трагедия в знаме, което да развявате от трибуната на НС, обърна се проф. Михайлов към “Възраждане”. Има толкова трагедии всеки ден в България, не сме ние хората, които ще преценяват как ще се прилага този протокол, разкритикува лекарят, напомняйки, че БСП от 5 г. обяснява, че системата е порочна и трябва да се промени.
“Това е липса на човечност! Има такива места в здравната система. Жената се бореше за живота си и ѝ оставаха минути. Ако се потвърди, че е била с емболия, това означава, че състоянието ѝ е било критично.
Медицинско лице
вижда човек в тежко
състояние и се
занимава с
глупости!”,
възмути се държавният здравен инспектор доц. Ангел Кунчев. Попита ако докарат потрошен в катастрофа човек, целия в кръв, пак ли така ще постъпят. Като съвкупност от тотална липса на професионализъм и на емпатия определи той ситуацията.
Но предупреди, че през март, когато свърши вълната, ще видим много случаи като този във Враца - с тромбози и по-тежки заболявания. Ковид е заболяване на малките съдове, има последствия, напомни доц. Кунчев. Час по-скоро да се направи пътека за постковид, призова той.