Близките на починалата жена от Враца отказват ексхумация
Доц. Кунчев: Пълна липса на човечност и хуманизъм!
Пълна липса на професионализъм и на хуманизъм е да видиш човек в терминален стадий и да не реагираш. Шансът жената да бъде спасена е много минимален, съдейки по видяното на клипа и по информацията, че става дума за белодробна емболия. Но не това е проблемът, а липсата на човечност, когато виждаш, че някой пред теб умира.
Така коментира случая от спешното на болницата във Враца държавният здравен инспектор Ангел Кунчев. От клип в социалните мрежи стана ясно, че 44-годишна жена е оставена пред регистратурата да се бори за живота си и угасва пред очите на детето си. Тече проверка на прокуратурата и на медицинския одит в болницата във Враца.
"Проблемът е, че медицинско лице се занимава с глупости. Затова е спешна помощ - защото първото, което трябва да правиш, е да спасяваш живота. Важно е да се спази процедурата, но може да стане и впоследствие. Ако докарат потрошен в катастрофа целият в кръв, първо документи ли ще му искаш?", избухна доц. Кунчев в студиото на Би Ти Ви тази сутрин.
Нормалната грижа е половината от лечението, системата има нужда от голяма промяна, заключи главният държавен инспектор.
Николай - мъжът, който живеел с починалата Меглена, разказа, че тя лекувала настинка от началото на миналата седмица. "Такива бяха предписанията от личния лекар. В петък видяхме, че няма подобрение, и решихме да отидем в понеделник на преглед, защото през почивните дни нямаше къде. Вечерта в неделя като си лягахме, беше добре. Събуди се със затруднено дишане, тогава викнахме Бърза помощ. Казаха ни да й мерим температурата, може от това да е проблемът с дишането", разказа Николай Обяснил, че няма температура, а те го питали не може ли сам да я закара в болницата.
Както стана видно от клипа, взривил социалните мрежи, те вземат и момченцето на Меглена със себе си, защото не могат да го оставят само вкъщи. И то вижда как майка му си отива.
Според директора на болницата забавянето на регистратурата било към 6 минути, но признава, че е изгубено ценно време за реанимация.
Вчера било погребението на жената, не подозирали за клипа. Роднини го пратили час и половина преди погребението и едва тогава Никой видял реалността от страни и я е осъзнал.
"Аз я карам полуумряла, те да ми искат документи. Ако вместо това бяха излезли целият екип, може би щеше да има шанс да я спасят. А сестрата ми иска данни, тичам до колата, търся, няма ги, връщам се...", пресъздаде мъжът кошмарната нощ.
Работела там от 3 месеца жената на регистратурата. По неговата преценка 20 минути поне били на регистратурата. Час и нещо останала Меглена в шокова зала, тогава излезли и казали, че е починала.
"Мама, тати, ние ще се гпедаме сина й - на който го дадат като приемни родители. Ще си го гледаме с моя съпруг заедно с нашите деца, ще му се открие отделна сметка, нищо няма да минава през нас, а директно при него даренията.", каза сестрата на починалата жена. Тук си продължава всичко, както и досега е било, тук си ходи на градина, разказа тя как живее сега детето, което е от първия брак на Меглена.
"Не сме съгласни на ексхумация - млад човек да й вдигат кокалите. Примирили сме се, че я няма, не искаме повече да я безпокоят", казва Николай за обявеното от прокуратурата намерение за ексхумация.
Да има човещина в тези болници - това е единственото, което искаме, казва мъжът ден след погребението.
От март ще видим много случаи на постковид синдром, може би и като на тази жена, предупреди доц. Ангел Кунчев. Тромбози и други усложнения са характерни за вируса. Той настоява по-бързо да се направи пътека за лечение на постковид синдром.