За първи път от четвърт век Каракачанов може да не е лидер на ВМРО
Водачът на “Възраждане” Костадин Костадинов някога бе зам.-шеф на войводите и оспорваше поста му, сега му взе избирателите и мястото в НС
25 години след като за първи път бе избран за лидер на ВМРО, Красимир Каракачанов е на път да сдаде поста. Само две седмици преди конгреса на партията, който трябва да избере нов председател, той не се е кандидатирал отново. За началото на края на ерата “Каракачанов” говорят заявките за лидерския пост на двама от верните му и амбициозни партийци - Ангел Джамбазки и Искрен Веселинов.
Изпадането на войводите от парламента и още по-лошо - закрепването на партията на ръба от 1% на ноемврийските избори, доведе до оставката на Каракачанов и насрочването на форум за избор на нов лидер.
Напрежението в организацията заради начина, по който се ръководи, се зародило още през април, когато се проведе първият редовен парламентарен вот, категорични са партийци. Тогава бе разтурен съюзът “Обединени патриоти” и ВМРО се яви самостоятелно. Получи 116 434 гласа. Реално не ѝ стигнаха едва 0,36%, за да влезе в 45-ия парламент. И този факт предизвика недоволство сред редиците на партията, която 4 години бе в управлението и натрупа самочувствие и апетит за още власт.
В опит да поправи това, на втория предсрочен вот на 11 юли ВМРО пак се съюзи със стария си коалиционен партньор НФСБ, но и с “Воля” на Веселин Марешки, с която само допреди месеци бе във вражда. Решението за тази коалиция бе взето с 2/3 от гласовете на Организационния съвет, но срещна отпор от страна на младежката и част от големите областни организации, които настояваха ВМРО пак да отиде сама на вота. 3 не е повече от 1, показа летният резултат - обединението на трите патриотични партии не само остана извън парламента, а и взе малко повече от половината гласове, които ВМРО сама получи през април - 85 795.
И през ноември пак се яви сама, но тогава дойде крахът - едва 28 322 гласа, или 1,08%. А за президентската двойка на партията Милен Михов и Мария Цветкова - 13 376, или 0,50%. Партийци отдадоха ниския си резултат на наказателен вот от избирателите заради безпринципната коалиция от вота през лятото.
Немалка част от гласовете се преляха във “Възраждане” на Костадин Костадинов. Самият той пък започна политическата си кариера във ВМРО и дори се издигна до зам.-шеф. А през 2012 г., след като се изправи срещу Каракачанов в битката за председателския пост, но загуби с 30 на 500 гласа, напусна.
Седмица след ноемврийските избори оставка подаде целият Национален изпълнителен комитет на ВМРО начело с Каракачанов. В него като зам.-шефове влизат евродепутатът Ангел Джамбазки, бившият депутат Искрен Веселинов, кметът на Сандански Атанас Стоянов, Милен Михов, организационният секретар Юлиан Ангелов и др. Конгресът бе насрочен за 12 февруари, но такъв така или иначе се очертаваше през годината, тъй като последният бе на 23 март 2019 г., а по устав изборен форум се прави на всеки 3 години.
Официално кандидатурите до момента са само на Ангел Джамбазки - втори мандат евродепутат от ВМРО, и Искрен Веселинов, бивш шеф на регионалната комисия в 44-ото НС и съпредседател на групата на “Обединени патриоти”.
Каракачанов не е коментирал плановете си. Сред структурите упорито се говори, че този път наистина ще се оттегли. Но така бе и през 2009 г., когато в крайна сметка бе преизбран.
По устав кандидатури може да се издигат и в деня на самия избор. Харесвани от партийците са и бившите депутати Милен Михов, Юлиан Ангелов и Александър Сиди, заседанията на повечето областни структури предстоят.