Йордан Иванов: Даденият от Каназирева терен от 3,2 дка в "Южен" е безвъзвратно загубен
Раздаването на пари от държавата на общините не е децентрализация, категоричен е новият областен
Това, което се е случило с държавния терен от 3,2 дка в пловдивския район "Южен", не може да бъде коригирано.
Така областният управител Йордан Иванов коментира казуса, който предизвика преди година брожения. Имотът се намира на ул. "Братя Бъкстон" и бул. "Никола Вапцаров" и беше предоставен на строителна фирма срещу условието условието да построи 600 кв. м помещения за държавни служби и детска ясла от 1400 кв. метра. На търга се яви само една фирма.
"Разгледах договора. Мисля, че там нещата са безвъзвратни. Това, което се е случило, не може да бъде коригирано. Цялата схема е облечена в законност. Ако имаме други имоти, бихме се разпореждали по този начин с тях само ако е целесъобразно. В най-гъсто населения район на Пловдив, там, където зовем, че има нужда от зелени пространства, никога не бихме си позволили да направим такива стъпки", категоричен е Иванов.
Смята обаче, че там, където е целесъобразно, тази практика може да се прилага. Конкретно за район "Южен" обаче случаят не бил такъв.
"Ще разберете тепърва какво получава държавата срещу това право на строеж, каква е била стойността на имота и какво вземаме като краен резултат. Ще оповестя и тази информация", зарече се областният управител.
Като един от най-големите поддръжници на децентрализацията той смята, че е погрешно държавата да прехвърля финансов ресурс на общините и да се смята, че това дава повече правомощия на местните власти.
"Набелязани са стъпки в тази посока за следващите 4 г. Управляващата коалиция ще прецени от кой данък какъв процент да оставя в общините. Но да си мислим, че когато правим това през закона за държавния бюджет децентрализираме каквото и да било, е погрешно", убеден е той.
Според него и сега съществува способ сградите, които са паметници на културата и са в лошо състояние, да се ремонтират. "Струва ми се, че община Пловдив не го използва. Когато една местна администрация реши, че даден имот, бил той и частен, се руши, а е паметник, следва тя да извърши необходимия ремонт, като за това отдели пари и след това си ги потърси от собствениците. Тези лостове са в ръцете на кметовете, въпрос на политическа воля е да го направят. Ако подобни сгради са собственост на общината или на областната администрация, е редно те да си ги поддържат", категоричен е новият губернатор.