Петков посъветва македонците да не разчитат на велики сили
Задължават историците да се срещат веднъж на месец, ако някой саботира преговорите, ще бъде сменен
„Стига сме чакали Великите сили. Съдбата ни зависи от нас и работата, която свършим.“
Този призив отправи от Скопие премиерът Кирил Петков, след като разговаря с новия северномакедонски министър-председател Димитър Ковачевски и президента Стево Пендаровски.
Думите на Петков дойдоха в отговор на въпрос дали наистина има натиск от страна на САЩ България да вдигне ветото си върху началото на преговорите на Северна Македония с ЕС и заплашена ли е страната ни от санкции. Тези информации Петков окачестви като фалшиви интерпретации. „Няма риск от никакви санкции“, категоричен бе Петков.
Думите на премиера обаче идват и след близо 2-годишна лобистка кампания на Северна Македония срещу българските позиции в преговорите. Заплахите за санкции и натиск България да спазва правата на македонско малцинство на своя територия дойдоха в дните на посещението през македонската редакция на финансираното от САЩ радио „Гласът на Америка“.
Два са конкретните резултати от посещението на премиера Петков в Скопие според неговата равносметка.
Първият успех е, че Скопие изпрати нота до ООН, с която декларира, че няма териториални претенции срещу България, а в замяна българското правителство се съгласи да признае краткото име Северна Македония. Според Петков това е постигнато, защото за първи път на масата за преговори не е бил поставен цял пакет от искания, а само една конкретна стъпка.
Според министър-председателя това постижение давало и отговор на въпроса защо Кирил Петков е първият премиер, посетил Скопие след избирането на правителството на Димитър Ковачевски. „Защото, когато искаме да имаме истинско добросъседство, подходът е друг и ние имаме вече реални резултати“, заяви Кирил Петков.
Вторият успех на премиерската визита пък било договореното начало на редовни полети между София и Скопие до 60 дни. Според премиера транспортният министър Николай Събев вече дори имал конкретни договорки с македонската страна. Идеята на Събев била авиолинията, за която има съгласие от 2007 г., да заработи така, че да е удобна за бизнеса, да се подбере внимателно какъв самолет ще я обслужва и какви връзки да се правят към други дестинации. „Бизнесът и правителствени делегации ще го ползват. А в следващите месеци активно ще го ползват и работните групи между двете правителства“, каза Петков за полета.
Започнало е и обсъждане на конкретни участъци от Коридор номер 8, който трябва да свързва Бургас с албанското пристанище Дуръс през Северна Македония.
Премиерът отговори и на критиките от страна на ГЕРБ, че всъщност постигнатото от неговото посещение е заложено от третото правителство на Бойко Борисов. „Резултатите са постигнати в тези няколко дни, в които подготвяхме тази среща“, заяви Петков.
Историческата комисия между България и Северна Македония също ще трябва да заседава вече всеки месец, категоричен бе премиерът. Комисията, чиято задача бе да изчисти спорните моменти в общата история, е напълно блокирана в последните две години. Северномакедонците в лицето на външния министър Буяр Османи пък предложиха промени в състава и начина на работа. Петков обаче отказа да отговори категорично дали планира смени в българските участници в комисията.
Тези хора трябва да се срещат един път месечно. Няма как да бъде направен прогрес, ако няма свършена работа. Ако видим, че някой е против, с премиера Ковачевски ще реагираме, коментира по темата премиерът.
Промяната е, че първо ще бъде изтъкнато постигнатото съгласие, защото има теми, по които е постигнато, заяви в Скопие Кирил Петков. След обсъждане какви са най-добрите действия за историческата комисия пък щели да бъдат взети следващите решения.
Премиерът е повдигнал пред македонците и темата за промяна в техните учебници, за да отпадне езикът на омразата към България и българите. Промяната в учебниците е основен приоритет на работните групи, заяви Петков. Според него темите, по които историците са постигнали съгласие ще бъдат отразени в македонските учебници. Специално внимание той обърна на темата фашизъм и представянето на българските войски по времето на Втората световна война като „български фашистки окупатори“. „Ако има фашистки режим, нека той да бъде наречен така, но не и български. Фашизмът е причинил много злини в много страни в Европа, но той не е обусловен от националност“, заяви Кирил Петков.
Скопие да изпрати максимално бързо нов посланик в София, ангажирал се пред премиера пък президента на съседната държава Стево Пендаровски. Северна Македония няма дипломат в България повече от 2 години.