Напролет основен ремонт на разбитото "Рогошко шосе", но до табелата на Пловдив
Още напролет може да започне основен ремонт на „Рогошко шосе“, но от моста на Адата до табелата на Пловдив, информира заместник-кметът по строителство Пламен Райчев. Остава обаче големият проблем извън очертанията на Пловдив в посока надлеза към с. Скутаре. Там трасето е в отвратително състояние и не е ремонтирано повече от 30 г. Осеяно е с кръпка до кръпка, бабуни, дупки и пукнатини.
Райчев провери как е извършена частичната рехабилитация на най-износените участъци, които по настояване на Здравко Димитров бяха преасфалтирани преди седмица. За ремонта Пловдив задели в спешен порядък 50 хиляди лева, припомнят от общината.
„Наясно сме, че с това частично преасфалтиране не се решава проблемът с "Рогошко шосе". Той може да бъде цялостно обновен с Интегрирана териториална инвестиция (ИТИ) между общините Пловдив и Марица, в чиито землища попада трасето. Такъв проект е залегнал с предимство и в Плана за интегрирано развитие на общината (ПИРО). Това обаче ще стане възможно едва през следващия програмен период, когато проекти между две и повече общини ще са с приоритет“, заяви заместник-кметът Райчев.
Заради тежкото експлоатационно състояние на пътя и по настояване на кмета Здравко Димитров, още през тази година ще бъде извършен основен ремонт на трасето от моста на Адата до табелата за изхода от Пловдив. Участъкът е близо 2 километра и в бюджета на Общината ще бъдат предвидени 4 милиона лева за неговия цялостен ремонт.
„Понеже този път, който е важна входно-изходна артерия към града, не е оразмерен за тежкотоварно движение, в проекта е предвидено да се усили конструкцията на пътя, за да поеме интензивността на движението и товара на тежките машини. Ще бъдат изградени тротоари в урбанизираната територия, улично осветление, ще бъде положена вертикална и хоризонтална маркировка“, поясни още Пламен Райчев.
Хората от община "Марица", които интензивно ползват трасето, от години негодуват, че е в трагично състояние. "Всеки ден пътувам оттам за работа и буквално пломбите ми падат", обясни Ася Костадинова, учителка в Скутаре. Други пък казват, че минавайки по злополучния път, всички камъни от бъбреците им падат.