"Спаси София" предлага най-голямото междублоково пространство в "Люлин" да стане парк
Идеен проект, който да превърне най-голямото междублоково пространство в столичния район "Люлин" в малък парк, дарява неправителствената организация "Спаси София" на Столичната община.
Става дума за междублоковото пространство в "Люлин 6", което се намира в близост до бул. "Панчо Владигеров", с площ около 15 дка.
Проектът "Люлин градина" предвижда пространството да бъде озеленено, да се направи нови алейна мрежа, да се поставят пейки и да се оформят места за отдих и общуване. Предложението е да има две детски игрища за малки и по-големи деца и комбинирано спортно игрище за различни спортове, фитнес площадка, осветление, видео наблюдение, модерен дизайн и ландшафна архитектура.
Проектът е разработен изцяло от доброволчески труд, от граждани за граждани. В него са включени и живеещите наоколо, които чрез анкети са споделили каква искат да е визията на пространството. По него се работи от 2019 г.
"Поемам политически ангажимент да направим всичко възможно този проект да бъде заложен в бюджет 2022 на София и да се реализира", каза независимият общински съветник от "Спаси София" Борис Бонев.
Главният архитект на София Здравко Здравков обясни, че "Софинвест" е направила прогнозно остойностяване на идейния проект, според което реализацията му ще струва 1 млн. лв. без ДДС. Затова той посъветва да се помисли за етапност на реализацията, тъй като сумата не е малка.
Същото притеснение изрази и кметът на район "Люлин" Милко Младенов.
"В "Люлин" има 200 междублокови пространства. Стойности от порядъка на 1 млн. лв. за 1 междублоково пространство са трудно постижими, трябва да се съобразяваме и с икономическите фактори. Около това пространство има 4 блока, а в целия "Люлин" - вероятно стотици", каза Младенов.
Бонев отговори, че сумата е голяма, защото се предвижда цялостна реконструкция, която ще донесе промяна на качеството на живот на живеещите наоколо.
"Европейската практика е в градовете, към които София се стреми, да се правят цялостни реконструкции, а не кръпки, за да усетят хората цялостна промяна. Да, не е евтино, но говорим за голямо междублоково пространство. София има 2 млрд. лв. бюджет, може да си позволи няколко такива проекта за обновяване на междублокови пространства", смята Бонев.