КСНС: Без срокове за решението за Северна Македония и резултати за правата на българите там
Даването на съгласие от страна на България за започване на преговори на Северна Македония за членство в ЕС да не се обвързва със срокове, а с постигане на реални резултати, включително и по отношение на правата на македонските българи.
Това е една от препоръките, които КСНС отправи към изпълнителната власт. Те бяха изчетени от президента Румен Радев след заседанието. Близо 6 часа представителите на властта обсъждаха каква да е позицията на България по повод старта на преговорите на Северна Македония за членство в ЕС.
Интегрирането на Западните Баркани в ЕС е стратегически интерес на България и съвпада с интересите на партньорите и съюзниците ни от ЕС и НАТО. Особено внимание бе обърнато на РСМ, чиито процес е в застой, бе записано в документа. И уточнено, че в продължение на 4 г. РСМ не дава гаранция за изпълнение на поетите в договора със София ангажименти. Напомня се за приетата през 2019 г. рамкова позиция на България, потвърдена с решението на 44-ото НС. Двата документа са водещи за позицията на страната ни.
Преди 30 г. България първа в света призна днешна Северна Македония като новосъздадена независима държава. България никога не е и не отрича правото на македонските гражданите да се самоопределят на база собственото си самосъзнание. Но държи на пълното равноправие на македонските българи с останалите народи там, изрично записани в тяхната конституция, каза Радев.
Десетилетната политика на дискриминация на македонските българи ескалира в последно време в открити публични атаки срещу граждани, декларирали българския си произход. Правата им са ключов елемент от Копенхагските критерии за членство в ЕС и не могат да бъдат предмет на преговори, категорично е записано в документа.
Участниците в КСНС се обединиха около мнението, че са необходими всеобхватни, целенасочени и.ресурсно осигурени действия за възобновяване на доверието и активизиране на двустранното сътрудничество във всички области на обществен интерес.
От особено значение са проектите, осигуряващи транспортна, дигитална и енергийна свързаност с акцент Коридор N8. Това ще допринесе за преодоляване на застоя между двете държави и ще даде импулс за ускоряване на преговорния процес.
КСНС отбелязва и постигнатото до момента в преговорния процес. В някои сфери се очертава възможност за постигането на съгласие. Решаването на отворените политически въпроси ще ускори значително напредъка във всички останали области, е записано в документа.
Участниците в КСНС препотвърдиха позицията на България относно готовността на Албания за започване на преговори за членство в ЕС.
След другите предложения на КСНС към МС и НС са:
При провеждане на външната политика на страната МС да изпълнява националната позиция на България, като спазва изискванията, произтичащи от договора от 2017 г., рамковата позиция от 2019 г. и декларацията на 44-ото НС.
Изпълнителната власт да продължи да работи за изпълнение на договора от 2017 г. в преговорния процес на РСМ в ЕС. Както и да изготви и обезпечи план за действие с мерки за напредък в преговорите във всички области на двустранни отношения. Да предложи на Скопие създаването на смесени групи за преговори във всички области.
Мерки за ускоряване на изграждането на коридор N8 съвместно с РСМ и Албания като единен проект в неговата цялост - автомагистрала, жп линия, енергийна свързаност, е друго от предложенията на КСНС към изпълнителната власт.
НС да предложи на парламента на РСМ създаването на структуриран диалог между парламентарните комисии, който да засили доверието и да подпомага цялостния процес.
Радев завърши с благодарност към всички участници в КСНС за постигнатия консенсус. Защото в това, което ни предстои, е изключително важно българските държавници да имат единство във вижданията и действията си.