Мартин Камбуров с най-много мачове в елитни дивизии (Графика)
Само 11 играчи в историята имат над 450 мача на топниво
Мартин Камбуров вече притежава още един рекорд освен този за вечен голмайстор на първенството ни.
Той е българският играч с най-много двубои на елитно ниво. Въпреки че от рекорда на родната Първа лига го отделят 5 двубоя и ако остане и през пролетта в “Берое”, със сигурност ще подобри и него.
Кариерата на 41-годишния днес свиленградчанин в елита стартира
на 6 март 1999 г.
в мача
“Нефтохимик” -
“Ботев” (Пд)
Той обаче се подвизава още в топдивизиите на Обединените арабски емирства (в периода януари 2006 - юни 2007 г.), Гърция (през календарната 2008 г.) и Китай (юли 2010 - декември 2012).
Така към 456-те му мача в България за 7 клуба - “Ботев” (Пд), “Спартак” (Пл), “Локо” (Пд), “Локо” (Сф), ЦСКА, “Берое” и ЦСКА 1948, се прибавят 22 за дубайския “Ал Ахли”, 9 за гръцкия “Астерас” (Триполис) и 64 за “Далиен Шиде”. Или общо 551, което не е било по силите на нито един друг футболист в България.
Рекордьорът по двубои в Първа лига Георги Илиев (461) също ходи до Китай, но записа само 11 срещи в местната суперлига с “Шъдзяджуан”, с който игра повече във второто ниво на футбола в най-многолюдната държава в света и така остана с общо 472.
Цяла една великолепна единайсеторка (без вратар обаче) са българите, успели да изиграят над 450 шампионатни мача в елитните лиги на различни държави. Стражът с най-много срещи е Здравко Здравков - 413, от които 177 в България с екипите на “Левски”, “Етър”, “Славия”, “Черно море” и “Литекс” и 236 в Турция за “Истанбул”, “Адана” и “Ризе”. До него не успя да се приближи Борислав Михайлов най-вече заради факта, че немалка
част от кариерата
на Боби премина
в отбори от
втора дивизия
- френския “Мюлуз” (65 мача) и английския “Рединг” (24), които не влизат в сметките.
Интересен факт е, че в отбора на “вълците” тогава титуляр бе Мартин Петров, оформил впоследствие на 401 шампионатните си двубои в България (35 за ЦСКА), Швейцария (75 за женевския “Сервет”), германската Бундеслига (116 за “Волфсбург”), испанската лига (49 за “Атлетико” М и 8 за “Еспаньол”) и английския Премиършип (59 за “Манчестър Сити” и също 59 за “Болтън”). В сметката не влизат 15-те му двубоя с “Болтън” през есента на 2012 г., когато тогавашният му тим беше част от второто ниво на английския футбол - Чемпиъншип.
Борбата с коварно заболяване прекрати преждевременно състезателната кариера на Стилиян Петров и това със сигурност го лиши от възможността да подобри постижението на великотърновеца. Само на 32 години Стенли приключи с 479 шампионатни срещи - 22 с родния си клуб “Монтана”, 44 с ЦСКА, 228 със “Селтик” и 185 с “Астън Вила”. И той, и Бала обаче бяха зарадвани с помпозни бенефиси пред препълнени трибуни с почитатели на големия им талант.
Третият “кон” от “каляската”, дърпала националния ни тим в първите години от новото хилядолетие - Димитър Бербатов,
остана
само
на
4 мача
от
кота
“500”,
макар дълго да не обявяваше официално края на кариерата си и това да подхранваше надеждите, че ще продължи да радва окото с елегантните си действия на игрището. Това му отрежда трето място в класирането.
Има и доста изненади в тази класация. Четвъртото място е за защитника Гошо Гинчев, играл почти поравно в българското и турското първенство и винаги в елитната дивизия.
В списъка е и помощник-треньорът на ЦСКА Тодор Янчев, както и шефът на профсъюза на играчите у нас Дончо Донев, невероятният халф Андрей Желязков, както и Марин Бакалов, който държеше рекорда по изиграни мачове в родния елит, преди да бъде подобрен от Георги Илиев. Всъщност само той, Илиев и Мартин Камбуров са футболистите, надхвърлили 450 срещи в родния елит.
В компанията на дълголетниците, но извън великолепната единайсеторка, своето запазено място имат също Христо Стоичков (419 срещи) - 123 в България (за ЦСКА), 173 в Испания (“Барселона”), 23 в Италия (“Парма”), 28 в Япония (“Кашива Рейсол”), 72 в САЩ (“Чикаго Файър”, “Ди Си Юнайтед”), както и Любослав Пенев (305 мача само в Примера дивисион и общо 432), докато
звездите
от
предход-
ните им
поколения
имаха
малшанса
да живеят във времена, в които трансфер в чуждестранен клуб звучеше като ерес, а в добавка биваха “пенсионирани” у нас твърде рано. Все пак емблемата на пловдивския “Ботев” Динко Дерменджиев навъртя завидните 447 шампионатни мача само за “канарчетата”, а бранителят Тодор Марев – 422 единствено на “Черно море”.