Депутатите да ходят на работа със зелен сертификат, реши и правната комисия
Депутатите да ходят на работа със зелен сертификат или с отрицателен тест за COVID-19, прие днес правната комисия. Предложението бе подкрепено от 11 депутати от “Продължаваме промяната”, “Демократична България”, БСП и ДПС. Против гласуваха само трима - Петър Петров от “Възраждане”, Ива Митева и Андрей Михайлов от ИТН.
Решението предстои да се гласува окончателно и в пленарната зала, след като вчера бе прието и от здравната комисия. То предвижда достъпът до сградата на парламента да става само след представяне на зелен сертификат, PCR или анитигенен тест, направени съответно не по-рано от 72 или 48 ч. Разходите за тестването на администрацията, депутатите, сътрудниците и дори журналистите, ще се поемат от бюджета на парламента, гласи още промяната.
Единствено по решението днес не гласуваха от ГЕРБ. Партийците на Бойко Борисов напуснаха заседанието на комисията, след скандал в началото, че заради извънредното ѝ свикване, депутатите не могат да присъстват на други комисии, на които са членове.
Вчера показахме, че не искаме да работим, днес пак ще го направим с аргумента, че трябва да приемаме процедурни правила в останалите комисии, възмути се обаче зам.-шефът на Народното събрание от “Продължаваме промяната” Мирослав Иванов.
А след като и шефът на комисията Милен Матеев отказа да остави решението за друг ден, депутатите от ГЕРБ напуснаха залата.
Какво става, ако по някаква причина не бъдем допуснати до парламента и така се ограничи правото на законодателна инициатива на депутатите?, настоя да знае Петър Петров от “Възраждане”.
Цветан Енчев от ДПС пък поиска да отпадне възможността депутатите да минават с предимство при тестването на входа.
“Не виждам за какво трябва да се дава предимство при тестването на депутати, които не са си направили труда да се ваксинират. Тук работят и други хора”, каза Енчев.
Поправката би била по-издържана, ако е правилника, настоя пък Ива Митева. Според нея трябвало да се разгледа дали изобщо заповедта на министъра на здравеопазването може да се прилага за Народното събрание.
Защо и какво налага нещатните сътрудници на депутатите и парламентарните групи да им се плащат тестовете? Депутатите получават пари за тях, могат да ги използват. Не виждам защо и на журналистите да им се поемат тестовете. Тук е правилен подходът на премиера, който в неговата заповед е записал, че за тях това изискване не важи. Също така - какво правим, ако депутат откаже да си направи тест или да се ваксинира какво става? Няма как НСО да ги спре. Освен това депутатите са задължени да присъстват на заседанията на парламента и на комисиите, настоя Митева. Тя предложи и резултатите от тестовете да не се съхраняват от администрацията, защото “не е лаборатория”.
Не е ясно колко тестове ще ни трябват? Само администрацията на парламента е от около 600 души, коментира още Митева
Затова и лидерът на “Да, България” Христо Иванов предложи преди промените да влязат в зала за гласуване, да се провери колко време ще е нужно, за да се организира тестването и тогава да се избере от коя дата да влезе в сила решението. Засега е записано, че този режим ще действа от 24 януари.