Липса на становище бави с 4 месеца работата по проекта за Небет тепе в Пловдив
Повече от 4 месеца се бави съгласувателното становище от Националния институт за недвижимо културно наследство (НИНКН) за обект „По крепостните стени на Филипопол“ в Пловдив. Това е причината да не може да се издаде разрешение за строеж и да стартира работата по проекта, заяви заместник-кметът по строителство Пламен Райчев.
Документите са входирани в НИНКН за становище още на 23 август 2021 година. На 13 декември са изпратени писма до министъра на културата и до директора на НИНКН, за да се провери защо се бави процедурата.
В първия работен ден на 2022-а година от културното министерство е получен отговор, съгласно който институтът трябва да даде становището си в седемдневен срок.
„Това забавяне става вече притеснително, тъй като обектът трябва да бъде завършен до края на 2023 година. Работим по този проект повече от две години – от самото начало на мандата. Има избран изпълнител в лицето на консорциум „Филипопол 2020“, има изготвен технически проект, изтеглен е кредит за съфинансиране в размер на 2 милиона лева от страна на Община Пловдив, но без съгласувателно становище от НИНКН не може да стартират същинските строително-монтажни дейности“, коментира Пламен Райчев.
Той допълни, че ако се получи до седмица становището на Института за недвижимо културно наследство, до края на януари всички документи ще са набавени и строителните и реставрационни дейности могат да стартират.
Проект „По крепостните стени на Филипопол“ е на обща стойност 8 009 425, 66 лева с ДДС, като малко над 6 милиона лева е безвъзмездното финансиране по ОПРР, а Община Пловдив съфинасира проекта с 2 милиона лева, за което изтегли нисколихвен заем от Фонд за устойчиви градове (ФУГ). По проекта трябва да бъде извършена реставрация, консервация и експониране на археологическите разкопки на Небет тепе, реставрация, консервация и експониране на „Източната порта“ на Филипопол, реконструкция на техническата инфраструктура на Небет тепе, както и преустройство на двете най-близки къщи до археологическия обект, в които ще се обособят Информационен център и санитарни помещения, включително и за хора в неравностойно положение.