ДПС ще маха “златните паспорти”, за да не тегнат съмнения върху Пеевски (Обзор)
ЕК ги забранява за всички от 2025 г.
Забрана гражданство да се дава по-лесно на чужденци, които са инвестирали у нас, ще се опитат да прокарат с промени в закона депутати от ДПС начело с лидера Мустафа Карадайъ и Делян Пеевски.
Като повод за поправката от партията посочиха доклада на Европейската комисия отпреди дни, от който стана ясно, че визите на българи, румънци, кипърци и др. за САЩ не отпадат заради практиките в страните да се издават т.нар. златни паспорти (срещу инвестиции). А тегнат съмнения за измами при издаването им и корупция сред общинските и държавни служители.
През юни САЩ санкционираха депутата от ДПС Делян Пеевски по закона “Магнитски”, като едно от обвиненията бе участие в подкуп на служители с цел по-лесното издаване на паспорти. Според съобщението на американските власти Пеевски е имал подставено лице в корупционната дейност и това е бил Илко Желязков - тогава зам.- шеф на бюрото за контрол на СРС.
“Пеевски е използвал Желязков за осъществяването на схема за подкупи, засягаща български документи за пребиваване за чуждестранни граждани, както и за подкупването на държавни служители чрез различни средства в замяна на информация и лоялност от тяхна страна”, се казва в мотивите за санкцията.
Промените ще бъдат внесени “и поради това, че нашият колега Делян Пеевски несправедливо бе замесен в такива твърдения, че е участвал в схеми при издаване на паспорти”, обясни депутатът Хамид Хамид пред журналисти.
“Ние опровергахме категорично и с факти, и то доказателства от самите държавни институции, че няма такива данни за негово участие. Ще изискаме документация за всеки един златен паспорт - при какви основания е издаден и дали инвестицията е реализирана. Там ще открием интересни неща”, каза Хамид.
Всъщност ЕК вече подготвя промени, с които инвестиционното гражданство да бъде забранено навсякъде в съюза от 2025 г., стана ясно от изказване на зам.-шефа на ДПС Йордан Цонев. Движението обаче искало да ги изпревари. Той напомни и, че в 44-ото народно събрание бе начело на специална комисия, която да ревизира законодателството за даване на гражданство. Тя работи близо година и въпреки искането на ГЕРБ “златните паспорти” да бъдат премахнати, в крайна сметка бе решено да останат, но при по-строги правила.
Сега чужденци могат да получат българско гражданство по-бързо, ако са внесли в капитала на българско търговско дружество поне 1 млн. лв. за осъществяван от дружеството приоритетен инвестиционен проект, или са увеличили тази инвестиция до 2 млн. лв.
“За” отпадането на тази възможност през октомври се обяви и вторият служебен кабинет на президента Румен Радев.