Шейната на Дядо Коледа с електронни играчки буксува

24.12.2021 03:00 Павлина Трифонова
Конзолите са сред най-засегнатите продукти от световната криза за чипове.

Световен недостиг на микрочипове пречи да се набавят желани джаджи за подаръци

Ако вашето дете е написало в писмото си до Дядо Коледа, че мечтае за конзола PlayStation 5 (PS5), най-добре хванете самолета за ивицата Газа или намерете човек, който живее там, за да ви я купи и изпрати. Това съветва британският вестник “Гардиан”, който разкрива защо една от най-желаните електронни игри, може да се намери лесно в едно от най-трудните за снабдяване със стоки места на света, докато в много западни столици е дефицит.

Причината е прозаична – твърде скъпа е за хората в Газа. Няма голямо търсене на устройствата, защото цените им все още са високи, казва пред изданието Хасан ал Баик. В неговия магазин за електроника има пет конзоли – бройка в наличност, която не са виждали много продавачи в САЩ и Европа, след като през ноември миналата година “Сони” пусна PS5 на пазара. Още тогава търговците на дребно бяха затрупани от поръчки, като множество сайтове за пазаруване на техника се сринаха, тъй като хората се втурнаха да купят най-новия модел конзола. Сега преди Коледа търсенето отново е голямо, но на повечето места тя липсва.

Първите PS5 пристигнаха в Газа през април като контрабанда, казва Баик. Били купени в Дубай, след което разглобени, пренесени на парчета през Египет и сглобени отново. Първите били продадени за над 1500 долара всяка, след което властите в Израел разрешили вноса им от местни търговци и цената паднала до около 1000 долара. Това обаче е пак два пъти повече от стойността на устройството в САЩ и Европа, което обяснява и защо търсенето продължава да е малко. Двумилионното население на Газа купува около 2-3 конзоли PS5 месечно. Основният му конкурент Xbox Series X на “Майкрософт” също се продава толкова.

“Ивицата Газа е изолирана и контролирана от всички страни, редовно бомбардирана и измъчвана от недостиг на жизненоважни лекарства, но в навечерието на Коледа има достатъчно запаси от нещо, за което останалият свят жадува, но рядко може да намери – PS5”, коментира “Гардиан”.

Sony не е единственият производител, който изпитва затруднения да отговори на световното търсене на своите продукти. Почти всички фирми, използващи чипове и електронни компоненти, са в същото положение, и то не само в празничния период, а от месеци. Световен недостиг на важни елементи за създаване на джаджи започна да се наблюдава още с началото на пандемията. Поради блокиранията производството им намаля, а се увеличи търсенето на лаптопи, конзоли и всякакви устройства за работа и забавление в домашни условия. Дори и след като ситуацията започна да се нормализира и фабриките за електроника подновиха работа, те не успяха да отговорят на лавината от поръчки.

“Още преди пандемията индустрията вече беше близо до капацитета си и производителите не можаха да увеличат предлагането за една нощ. Изграждането на само една фабрика за чипове отнема три-четири години”, казва пред Би Би Си Алън Пристли, експерт от полупроводниковата индустрия. Той обяснява, че създаването на конзоли за игра е много специфичен процес и не можеш да използваш стари чипове или пък предназначени за други устройства. Колкото и да са притиснати до стената заради липса на компоненти, производителите им също не са в състояние да започнат да ги правят бързо сами, дори да става въпрос за големи компании като “Сони” и “Майкрософт”. Изграждането на нова фабрика за чипове струва около 20 милиарда долара, обяснява Пристли. Има огромни разходи за разработване на технологията, включена в процеса, тъй като индустрията продължава да се развива всеки ден и не е сигурно, че ако днес започнеш да правиш нещо, то ще бъде актуално след 3-4 години, когато си готов с производството му.

Съществуват и някои допълнителни трудности. Китай, където са едни от най-големите производители на електронни компоненти, изпитва недостиг на електроенергия. Той пък е породен от ограничаванеро на доставките на въглища и по-стриктното прилагане на стандартите за вредни емисии, което означава, че скоро трудно ще бъде решен. Заради въвеждането на режим на тока някои от китайските заводи се принудиха да затворят, а купувачите на произвежданите от тях елементи да търсят алтернативи.

Работим възможно най-бързо, за да увеличим производството и доставките, за да бъдат в крак с безпрецедентното търсене, казва представител на екипа за електронни игри на “Майкрософт”. Според експерта Алън Пристли обаче едва през втората половина на следващата година могат да започнат да се появяват някакви признаци за връщане към нормалност. По думите му нещата се подобряват през цялото време, но производителите на конзоли не са единствените засегнати от световната криза за чипове.

Тя e нанесла сериозен удар и на компаниите за фотоапарати например. Японското подразделение на “Сони” спря в края на миналата година някои по-стари модели като A7II и A6400. По-късно такова решение бе взето и за нови разработки на компанията, с които тя се надяваше да задоволи интереса на създателите на съдържание за ютюб. Клоновете на компанията в Германия и Швейцария все още приемат поръчки за влог камери, които не се произвеждат в Япония, но предупреждават, че е възможно да има забавяне с доставките им, дори на скъпи модели от 3000 евро.

“Никон” и “Канон” също изпитват трудности да фиксират срокове за получаване на някои от последните си камери. “Доставянето на нови поръчки може да отнеме повече от половин година. Времето за изчакване на някои обективи също е по-дълго от обичайното”, обяснява представител на “Канон”.

За да се справят с кризата на компоненти, фирмите за електроника започнаха да складират части и да поръчват повече, отколкото е необходимо, за да се застраховат от бъдещи затруднения. Те работят и върху стандартизация в сектора, за да могат да получават доставки от повече производители, което значително променя подхода на работа в сектора, който досега се стремеше да използва възможно най-нови разработки и да ги получава по така наречената схема “точно навреме”.

Освен това японското правителство реши да субсидира изграждането на завод за чипове, за да предпази компаниите за електроника в страната от по-нататъши сътресения. Всички тези стъпки се възприемат от сектора като усилия в правилната посока, но те могат да имат ефект след месеци и години, което означава, че много хора няма да успеят да намерят под елхата джаджите, които са си пожелали за Коледа.

Други от Новини

Младеж заби кола в дере в Айтос, пострадаха 15-годишно момиче и мъж на 20 г.

15-годишно момиче и нейният спътник на 20 г. пострадаха при катастрофа в Айтос, причинена от млад шофьор с едва няколко месеца стаж зад волана. По данни на полицията около 23,25 ч

Съдът в Добрич остави в ареста мъж, шофирал след употреба на алкохол и дрога

Състав на Районния съд в Добрич уважи искането на Районната прокуратура за налагане на най-тежката мярка за неотклонение спрямо 27-годишен мъж, привлечен в качеството му на обвиняем за това

Управителят на проверения ресторант: Собствениците са гърци, полицаите не искаха документи

„Бяхме си на работа и дойдоха полицаи на проверка, дори не влязоха в ресторанта. Бяха отвън, всичко беше за 15-20 мин. Нито са искали документи, нито са проверявали персонала, клиентите

Радев към деца сираци: Мечти, воля и усилия - те са гаранция за вашия успех

Иска се увереност, искат се мечти, искат се воля и усилия, защото те са гаранцията за вашия успех. С тези думи президентът Румен Радев се обърна към близо 100 младежи в неравностойно положение

Задържаха мъж, влязъл в шадравана в центъра на Русе

Мъж бе арестуван в Русе, след като влезе в шадравана в центъра на града. Това видя репортер на БТА. Сигналът, че в шадравана има мъж с неадекватно поведение

>