Китай строи изследователско съоръжение за термоядрен синтез
Китай изгражда изследователско съоръжение, което ще събере на едно място основни технологии за производство на енергия от термоядрен синтез, съобщава "Радио Китай". Очаква се да бъде завършено около 2024 г., според съобщението на Института по физика на плазмата към Китайската академия на науките.
В него се казва също, че вече е приключил инженерния дизайн на реактора за изпитване на термоядрена енергия, който е нова амбиция на Пекин в областите на физическите науки, след като експериментален усъвършенстван силнопроводящ токамак EAST („изкуствено слънце“) на страницата, поставен през май нов световен рекорд, задържайки плазма с температура 120 милиона градуса по Целзий за 101 секунди и от началото на декември започва нов кръг експерименти, които ще продължат около шест месеца.
Цян Дзинпин, изследовател от Института по физика на плазмата, участва в експериментите на EAST, каза, че „изкуственото слънце“ отделя електричество повече от 100 пъти на ден, за да подобри работата си.
Сун Юнтао, директор на Института по физика на плазмата, заяви в ексклузивно интервю за агенция „Синхуа“, че екипът му се стреми да поддържа високотемпературната плазма за по-дълго време.
Енергията от термоядрен синтез се счита за решение на енергийните проблеми на Земята.