Кръстословицата става на 108 години днес
Първата е с формата на
диамант и излиза в неделното
издание на “Ню Йорк Уърлд”
Първата кръстословица е публикувана на днешната дата преди 108 години. Неин автор е англичанинът Артър Уайн, който правел страница с интересни загадки и анаграми в неделното издание на американския в. “Ню Йорк Уърлд”. Дълго време той умувал върху създаването на някаква нова главоблъсканица и само няколко дни преди Коледа публикувал своя първи вариант - с формата на диамант. По средата изписал “забавление”, а останалите думи били номерирани и всеки номер бил с кратко обяснение на думата, която се търси. По-късно добавил и свързващите тъмни квадратчета.
Наименованието “кръстословици” обаче се появява доста по-рано - още през 1862 г., в американското детско списание Our Young Folks. На неговите страници се публикуват загадки с думи, но под формата на пъзели. Такива излизат и в сп. St. Nicholas. Първообраз на кръстословицата е публикуван и в италианското списание Il Secolo Illustrato della Domenica на 14 септември 1890 г. Създаден е от Джузепе Айролди и носи името “Да мине времето”, при този вид няма засичане на букви между отделните думи.
Когато Артър Уайн започва да публикува своите кръстословици в “Ню Йорк Уърлд”, се сблъсква с един сериозен проблем. Случвало се при печатане да се разместват квадратчетата и вестникът спрял да отпечатва новия вид главоблъсканица. Но тя вече била натрупала популярност и под натиска на читателите се наложило отново да бъде върната на страниците на изданието. През 1924 г. американците Дик Саймън и Линкълн Шустър издават първата книга с кръстословиците, публикувани в “Ню Йорк Уърлд”, и изданието постига огромен успех.
Като всяко ново нещо кръстословиците освен успешни се оказват и доста критикувани. “Ню Йорк Таймс” например ги нарича грешно разхищение и примитивна форма на умствено упражнение. Доста други издания са категорични в писанията си, че тази мания бързо ще приключи. Намесват се и духовници, според които това не носи никаква интелектуална стойност и е белег на детски манталитет.
Въпреки негативните коментари кръстословиците не само продължават да съществуват, но се създават и много разновидности, решавани днес от малки и големи.