Д-р Аспарух Илиев: Бустерната доза пази заразения с омикрон до 70% от тежко протичане на болестта
След 5-10 години трябва да си правим обстойни изследвания за последствията от COVID-19
Още акценти от интервюто с д-р Аспарух Илиев, експерт по безопасност на ваксините и ръководител на лаборатория в Берн:
Препоръчвам на здравните власти да позволят поставянето на
бустер преди шестия месец от втората
ПСР тестовете остават най-точни и трябва да се разчита повече на тях
При ваксинирани деца над 5 години не е описан нито един случай на миокардит
Едновременното поставяне на противогрипна ваксина и срещу коронавирус дава отличен имунен отговор
- Д-р Илиев, какво знаем в момента за новия щам омикрон, започна ли да се избистря картината?
- Картината постепенно започна се избистря. С възникването омикрон, беше много бързо забелязан и открит. Първоначалното му разпространение е в Южна Африка, където има много заразени. Там има много висок процент преболедували, който остава крит и това създава пречка да се прецени доколко клиничната му картина е по-опасна от делта варианта.
В ЮАР се откриват болни, които обаче не знаят дали са имали COVID-19, а дори да са имали, не дават съвсем точна информация. Затова в момента е много трудно да се прецени доколко омикрон е по-лек, по-тежък и дали протича със същата тежест като делта варианта.
Това, което знаем и около което учените се обединяват е, че омикрон няма как да е по-лек от делта, но е възможно да не е по-тежък. Очаква се една сравнително сходна клинична картина. Големият проблем е, че е много по-заразен. Всички държави в момента полагат огромни усилия да забавят навлизането му. Това се прави, защото колкото по-късно се появи в Европа и Щатите, колкото по-близо сме до април и май, когато настъпва облекчаване, предвид стоплянето на времето, толкова по-лесно ще бъде да се подготвим и да го контролираме. Отделно сега навсякъде се прилагат бустерни дози.
- Бустерната доза доколко пази от омикрон?
- Изследвания в лабораторни условия, в които се взема вирус и се поставя върху изолирани клетки, показват, че поставянето на трета бустерна доза, подобрява имунитета срещу омикрон. Проблемът при щама е, че при лабораторни условия двудозовите ваксини или единичната “Джонсън” не са толкова ефективни, колкото спрямо делта. Позитивната информация, която стана известна от ЮАР, е че изглежда, че дори две дози дават една нелоша защита в реалния живот, макар да не е толкова добра, както спрямо делта. Трябва да се направи разлика обаче между изследвания в лаборатории, в които вирус, изкуствен вирус, серум от преболедували се смесва и се анализира, и това, което се случва в истинския живот, където хората се разболяват. Знае се, че изследванията дават посока за случващото се в реалния живот. Ако видим, че един вирус става по-опасен, очкаваме, че и в реалния живот ще е по-опасен. От ЮАР полчихме информация, че в истинския живот две дози РНК ваксина дават добра защита. Не казвам отлична, но сносна.
- Може ли в проценти да се изчисли защитата, която дава бустерната доза?
- Според една застрахователна верига в ЮАР, ако защитата от разболяване с две дози от ваксината на “Пфайзер” срещу делта е 70%, при омикрон пада на 30%. Но хубавото е, че 70% остава защитата от тежко протичане на вируса. Тоест, ако един човек се разболее с омикрон, но е ваксиниран, рискът да постъпи в болница от тежко протичане, е 70% по-нисък. За сравнение, 93% беше защитата от двете дози на “Пфайзер” при делта.
Двете дози дават добра защита, но нуждата от бустер остава.
- Какви са разликите в симптомите на делта и тези на омикрон и възможно ли е той да е вече в България?
- Аз се съмнявам, че имаме омикрон в голямо количество у нас, тъй като той е много заразен и веднага щяхме да видим едно нарастване на случаите. Само на база симптоми е много трудно да се направи разлика между единия и другия щам.
В момента имаме много вируси, които са грипни, парагрипни и други. Молбата ми е да не се преценява само въз основа на субективни критерии. Най-лесно ще се разбере с тест. Данните от Южна Африка са от единични пациенти, но те не са особено достоверни. Ако едно семейство по принцип кара леко вируси, то няма как реалистично да се каже дали вирусът се прекарва леко.
Заболяването при ковид е много по-трайно, симптомите се разгръщат много по-бавно и са дълготрайни. Другите вируси преминават за два-три дни, а при ковид - седмица две. Симптоматиката и температурата могат да са дълготрайни.
- Крие ли се омикрон от антигенните тестове и само PCR тестът ли го улавя?
- Зависи от типа антигенни тестове. Ако антигенните тестове са спрямо шипческия белтък, тоест те откриват и доказват шипческия белтък, тогава е възможно да имат намалена чувствителност, поради простия факт, че има много мутации в него. Ако антигенните тестове обаче са нуклеокапсиди, тоест към нуклеокапсидния антиген, това е друг елемент на вируса, който не е мутирал в омикрон, тогава би трябвало да го хванат.
При съмнение в момента ПСР тестовете остават най-точните и трябва да се разчита повече на тях. Антигенните тестове имат своите ограничения, което прави ползването им донякъде подходящо, но трудно за хващане на вируса. Понякога те го хващат, но в момент, когато човек вече е започнал да заразява другите активно.
- Трябва ли хората да чакат 6 месеца от поставянето на втората игла, за да си сложат бустерна доза?
- Препоръката в момента е бустерната доза при омикрон да е 6 месеца след втората доза. Във Великобритания и други държави обаче започнаха да поставят тази ваксина по-рано, около 4-ия месец. Засега няма данни да има увреждащ ефект върху здравето. Аз бих посъветвал нашите законодатели и здравното министерство да помислят върху това да разрешават бустерната доза по-рано. В момента на много места се отказва, именно защото трябва да са минали 6 месеца.
- Необходимо ли е да се излседват антителата преди да се постави бустерната доза?
- Не, няма никаква нужда да се излседват антителата преди поставяне на бустерна доза. Променливо е при всеки човек. При някои хора по-малкото количество функционират по-добре от при други. Така че изследването на антителата дава много малка информация. Препоръката на европейските и американските регулаторни агенции е да се поставя бустер без измерване на антитела.
- Вече се откри грипен вирус у нас. Може ли едновременно да се поставят противогрипна ваксина и срещу COVID?
- Правилото, което в момента се прилага в Европа, е да се постави грипната ваксина, без значение преди или след тази за COVID и да се изчака няколко дни.
Проучване на “Модерна” беше направено със смесване заедно на двете ваксини. То показа, че дори едновременно поставени, те дават отличен имунен отговор. Практически едновременно не би било проблем за ефекта на ваксината. Все пак смятам, че това ще натовари със странични реакции - локална болка, общо неразположение за хората, които са по-чувствителни.
Бих предложил те да изчакат 5-7 дни след едната ваксина, след това да се постави втората, така няма да има болка и странична реакция. Иначе фиксирано правило за времето между двете дози няма. Молбата ми е да се побърза с поставянето на противогрипна ваксина, тъй като се намираме в периода декември-януари-февруари, когато е пикът на грипните вълни.
- Бременните жени могат ли да се ваксинират срещу коронавирус и грип?
- Препоръчва се на бременни поставянето на ваксина за COVID-19 да е след 3-ия месец, тоест от 4-я месец нататък. Няма никакви странични ефекти за бебчето, дава отличен имунен отговор. Молбата ми е бременните жени да се ваксинират, защото COVID протича по-тежко при тях, има и по-висока опасност от загуба на плода. Във всички случаи е препоръчително.
При грип няма никакви усложнения и притеснения. Ако бременните се притесняват, то могат да изчакат първите два-три месеца, докато се развива ембрионът, но след това няма абсолютно никакъв проблем.
- Доста често бъдещите родители се притесняват от стерилитет вследствие на поставена ваксина. Това към графата фалшиви новини ли го включвате?
- Аз напълно разбирам страховете на бъдещите родители. Дори да са убедени, че ваксините не създават проблем, когато са залети от всякакви фалшиви новини, се притесняват.
Фалшивите новини оказват голямо влияние на емоционалната нагласа. Аз съм голям враг да се разпространяват свободно.
Има данни, че по никакъв начин не се повлиява плодовитостта. За съжаление обаче COVID-19 може да намали при мъжете активните сперматозоиди и да доведе до намаляване на плодовитостта.
- Кои са другите масови лъжи за ваксините, които може да оборите?
- Фактът, че умират много хора от ваксините. Изваждат се груби, необработени статистики колко хора са умрели след ваксинация. Изобщо не са толкова починалите. Пример е Великобритания, където сред ваксинираните хора над 85-годишна възраст има и починали. Анализ на починалите показва, че от над 20 млн. души на възраст 65-70 години, 7 случая може би се дължат на ваксинацията. Има много данни, които циркулират в интернет, но те са с много информация и първо трябва да се преработят от специалист, за да се филтрират. Иначе по този начин те се равняват на фалшиви новини.
Чиповете и магнитните свойства дори вече не го слагам в категорията фалшиви новини.
Друго, което със сигурност знаем е, че няма риск от възникване на ракове. В някои случаи има алергични реакции, много, много рядко има нарушения с лицевия нерв за кратко, но те са описани като странични реакции.
Другото, което
не е вярно, че ваксините
не помагали и отново
хората боледували
Те пазят дори при този многомутирал омикрон. Далеч съм от мисълта да кажа, че ваксините са напълно безвредни и безопасни и нямат странични реакции. Това, което виждаме като странични реакции е съвсем очаквано. Имаме ваксини с много повече странични реакции от тези срещу коронавируса.
Съветвам никой да не поема риска да преболедува вируса, защото протича много сериозно, страничните реакции са немалко.
- От днес започва ваксинирането и на деца над 5-годишна възраст. Каква е вашата препоръка?
- Изследванията при деца от 5 до 11-годишна възраст показват по-малко странични реакции. Една трета се ползва от дозите за възрастни. При младежи от 16 до 25 години се наблюдава много редкия случай на миокардит от ваксината на РНК основа. При децата над 5 години не е наблюдаван нито един такъв случай, това показва, че безопасността при тях е много висока.
Съветвам родителите
да не се страхуват и да
поставят тази ваксина
Децата на тази възраст създават много добър имунитет, който може да е много по-дълготраен за разлика от възрастните. Години наред може да не се налага да се ваксинират срешу COVID-19. Техният имунитет се учи много по-бързо от нашия. Предоръката и на запад е да се ваксинират. В Германия, САЩ масово го правят. Засега има много добри резултати. Почи няма данни на странични реакции. Дозата намалява възможността от тях.
Не знаем този вирус, който при голяма част от децата преминава леко, дали след 5 или 10 години няма да даде дългосрочни неприятни ефекти за младия мъж или жена. Децата леко преболедуват, но той възпалява всички съдове в тялото. Колкото и леко да преминава при децата, има случаи на починали, с тежки лонгковид симптоми, рискът е там дори да е по-нисок в сравнение с възрастните.
Мен лично много ме притесняват дългосрочните последици, след 5-10 години всеки трябва да се се изследва много внимателно. Почти не сме се сблъсквали с такива вируси, не знаем дали нещо не остава трайно след това. Не можем да сме спокойни, че вирусът е преминал спокойно без следи, както един грипен вирус.
CV
През 2000 г. завършва Медицинския университет в София
Завежда лаборатория към Университета във Вюрцбург, Германия, от 2008 до 2014 г.
От 2015 г. е ръководител на лаборатория в Берн
Прави експериментални анализи на инфекции на мозъка, нови терапии и имунологични механизми на инфекциозните болести