Зелена светлина: Председателите на парламента ще оглавяват комисии
Комисия за корупцията ще има в парламента, записаха в новия правилник
Председателят и зам.-председателите на парламента да могат да оглавяват постоянните комисии - тази зелена светлина дадоха депутатите с промяна в правилника на Народното събрание.
До момента ръководството на НС не можеше да оглавява комисии. Предложението за отмяната на това правило дойде от "Демократична България" под предтекст, че малките парламентарни сили ще могат да имат по-голямо представителство в комисиите.
От ДПС обаче съзряха опит да се обслужи интерес на зам.-председателя на ДБ ген. Атанас Атанасов, като той да бъде предложен за шеф на бъдещата комисия по вътрешна сигурност.
"Г-н Славов (конституционалистът на ДБ Атанас Славов - б.а.) се грижи за своя съпартиец. Трудоустрояваме вече един трудоустроен зам.-председател. Нова технология! Много интересен подход да се смени статуквото с това преди статуквото. Ще си запазя някои хубави аргументи и за утре, за зала", каза Хамид Хамид от ДПС.
"Оценявам вашия опит да ни язвите в предложението ни. Не става дума за трудоустрояване на когото и да било. Последващите гласувания в зала ще се проявят. Иначе да, ДБ има много експерти в различни области и ще се радваме те да са ръководството на парламентарни комисии", отвърна Атанас Славов.
Предложението получи подкрепата на БСП, защото такава възможност е имало и преди, обясни Филип Попов от левицата.
Две нови комисии ще има в 47-ия парламент, решиха още депутатите по време на комисията по новия правилник на НС. Едната е Комисия по превенция и противодействие на корупцията, а другата Комисия по туризъм. И двете са по предложение на председателя на парламентарната група на "Продължаваме промяната" Андрей Гюров.
От Комисията по електронно управление и информационни технологии отпада думата "дигитализация" от името на комисията. Комисия по енергетиката пък вече няма да отговаря и за климата, която бе част от името на комисията.
Новата комисия по корупцията ще осъществява контрол върху КПКОМПИ и на 3 месеца ще може да изисква доклад. В случаите, в които е установена корупция, ще подава сигнали към компетентните органи. Има право да изслушва и главния прокурор и Главния инспектор към Инспектората на ВСС. Ще извършва и анализ на дейността на прокуратурата и Инспектората към ВСС, посочва се още в проектоправилника.
Окончателно текстовете ще бъдат гласувани утре в пленарната зала.