Андрей Кузманов: Болни мозъци ме обвиняват, че искам да затрия ЦСКА
Тотото има потенциал да генерира повече печалби чрез промени в закона, смята служебният спортен министър в последното си интервю
- Г-н Кузманов, може би в последния си ден като министър давате това интервю. С какво можете да се похвалите, защото все пак това бяха две правителства, съставени в труден момент?
- Абсолютно сте прав. Пандемията завладя целия свят, страдат както обикновените хора, така и спортистите. Отлагане на олимпийски игри все пак се случи за първи път в историята. Успяхме да организираме така нещата, че да осигурим на нашите спортисти, треньори, федерации да участват на заявените състезания, включително и на олимпийските игри.
Това, което направиха на олимпийските игри, е добро. Има още няколко първенства, в частност при щангите продължава световното, предстои и в плуването. Освен че сме ги осигурили логистично, опитахме се икономически и финансово да направим същото, защото
пандемията е
свързана и с
допълнителни
разходи,
а предвидените бюджети нямаше да стигнат. С решение на Министерския съвет се отпусна сума, която помогна на федерациите да завършат годината, а на тези от зимните спортове да продължат по-добре подготовката за олимпийските игри в Пекин след 2 месеца. Осигурихме и средства за наградите на българските спортисти, спечелили медали на олимпийските игри. Включително и на тези от параолимпийските игри, като за първи път в историята до края на септември бяха изплатени всички премии на олимпийски състезатели. Включително на параолимпийците. На параолимпийците 3 пъти им вдигнахме премиите.
- Да, там имаше някакво напрежение...
- Да, наградите бяха със занижен процент спрямо другите. Затова им ги увеличихме три пъти, изравнихме ги, така че за следващите игри те ще получават подобаващи пари, стига това да бъде запазено като идея. Допълнително по различни програми намерихме за тях още средства , за да ги дофинансираме. Нещо като компенсация, че са взели по-малки премии през лятото за игрите в Токио.
- Олимпийските игри в Токио бяха безспорен успех за българския спорт, ако сравняваме представянето с предишните два цикъла. Но сякаш напоследък скандалите избухват във футбола - струваше ли си в последните дни като министър да се конфронтирате с ЦСКА за стадиона?
- Аз не правя скандали. Бях обвинен от един от собствениците на въпросния клуб, че в устата ми бил единствено ЦСКА. Вие сте журналист, а такива в България са хиляди. Естествено, те се интересуват от най-титулувания клуб в България. И, естествено, винаги ми задават въпроса: “Какво става с ЦСКА?”.
Е, аз да мълча ли? При положение че ЦСКА е емблема на България като футболен клуб. Второ, този казус със стадион “Българска армия” се върти в общественото пространство, откакто е съзадено това дружество. Аз като негов принципал и представител на държавата съм длъжен да отговоря и хората да знаят
чистото, точното
и актуалното
състояние на
отношенията
между ЦСКА и министерството. Питат ни за “Левски”, за “Славия”, за “Локомотив”. Хубаво, питайте. Но тези клубове не ползват наши обекти. Иначе бих отговорил и на тях. Но въпреки това обвиняват персонално мен, че аз едва ли не искам да затрия ЦСКА. Това е фантазия на нечий болен мозък.
- Каква е основната претенция на ЦСКА към спортното министерство? Че не позволява да се започне строеж на нов стадион? Или...
- Не е вярно. Въобще не е вярно. През лятото имахме две срещи с представители на ЦСКА, с адвоката на дружеството и с изпълнителния директор. Всъщност последната беше през септември. Неслучайно тук съм поканил и юриста на дружество “Сердика спортни имоти”, за да се види точната фактология, а не да се говори ангро, да се хвърлят някакви листове и да се казва колко красиво било. Да, всички искаме да бъде красиво.
- Къде е пречката - те искат стадион и вие искате стадион?
- Има разминавания - чисто юридически, чисто финансово. Казаха например, че стадиона ние сме го били оценили. Стадионът не е оценен от нас, а от оторизирани и лицензирани оценители. Аз не мога да кажа този стадион колко струва, явно господин Гриша Ганчев може. Чух от неговите приказки, че не съм си прочел “договорчето”. Той така метафорично се изразява.
- Да, той метафорично се изразява...
- Аз не го съдя за това. Но когато казваш нещо, е хубаво то да е подплатено с документи. Да, ЦСКА има задължения, да, ЦСКА е направил някакви инвестиции. Документи за инвестициите има ли при вас? (Въпрос към юрисконсулта на “Сердика спортни имоти” Светослав Русинов.)
Светослав Русинов: - Не в цялост.
- Не в цялост, за да може да се седне и да се пресметнат нещата. Но през лятото седнахме на тази маса. Изкараха се документите, показа се цифрата. Те казаха: Да, ще запознаем г-н Ганчев. И буквално с дата утре той ще си плати задълженията, апортната вноска и дружеството ще започне да работи. Тогава какъв е проблемът, аз не мога да разбера.
- Всъщност каква е идеята? Стадионът да е само на ЦСКА, или и държавата да е съсобственик?
- Нормално е държавата да е съсобственик, тъй като дружеството е съвместно.
Светослав Русинов: В тази връзка има решение на Министерския съвет от 23.11.2019 г., в което с оглед на манифестираното желание от ПФК “ЦСКА-София” да бъде направено съвместно дружество със “Сердика спортни имоти” ЕАД и “Арена ЦСКА” ЕООД, ще бъде направено общо дружество. В него “Сердика спортни имоти” ще участва с апортна вноска, тоест внася в капитала на новоучредяващото се дружество спортен комплекс “Българска армия” и спортен комплекс “Панчарево”. Затова, както каза и министър Кузманов, е изготвена оценка от назначени вещи лица. “Сердика спортни имоти” направи искане до Търговския регистър да назначи вещи лица, които да направят парична оценка на двата имота. Същата оценка е направена, така че
дружеството
е изпълнило
решението на
Министерския
съвет
с оглед на тези действия. Оттук нататък предстои учредяването на новото дружество. Минимум 25% от стойността на всяка една записана акция трябва да бъдат внесени от “Арена ЦСКА”. Дали това ще се случи и как ще се случи, аз не мога да коментирам, защото това е тяхно право да го решат.
- Това ли е най-горещият картоф, който оставяте на наследника си Радостин Василев? А върху него вече пада тежестта откъм други клубове, че е бил свързан с ЦСКА като адвокат?
- “Сердика спортни имоти” е държавно дружество и негов принципал е спортният министър. Оттук нататък това е проблем на други хора. По времето, докато аз бях министър, се натъкнах на неща, които във времето не са били изпълнени и са оставени на доброто желание някой да ги изпълни. Никой не иска ЦСКА да няма стадион. Това са - ще се изразя и аз метафорично, кьорфишеци в пространството, защото на някого топката му е мека или теренът не му е добър.
- Това е тема, по която с дни може да се дискутира...
- Прав сте - може с дни да дискутираме. Но когато на масата не се слагат документи. Но когато тях ги има, говоренето може да се сведе до 15 минути. Там има подпис, който означава съгласие. И който си е сложил подписа, той е окей с тези условия. Защото излиза, че
едва ли не
господин Ганчев
е бил изнасилен
да си сложи
подписа
за това дружество. Много е лесно да се хвърлят в пространството такива, пак ще употребя думата, кьорфишеци, които не са в контекста на истината. Нарочено е, че обектите, които са на Къро (местността срещу “Арена Армеец” от другата страна на бул. “Асен Йорданов”), са на ЦСКА. Но това, че е нарочено, не значи, че тези обекти са наистина собственост на ЦСКА. И друго - господин Ганчев намеси спортните училища - трябвало да си плащат за залите. Не само спортните - всички училища, които ползват обекти извън територията на самото училище, си плащат.
- Смятате ли, че Гриша Ганчев използва обединените спортни клубове ЦСКА, за да атакува спортното министерство във връзка със стадион “Българска армия”?
- Аз не смятам. Фактите го показват. Не може онази вечер да излиза една гнусотия - предполагам, че и вие ще се съгласите, че е гнусотия...
- Да.
- Която излиза от името на сайта на “Обединени спортни клубове ЦСКА”. Кои са те? 38 клуба носят името ЦСКА. Клубове, които имат олимпийски шампиони, световни шампиони, европейски шампиони. И той излиза от тяхно име?! Ами някой да отиде и да попита всички дали стоят зад думите на господин Ганчев.
- Като министър на спорта сте принципал не само на базите на ЦСКА, но и на тотото, доволен ли сте от начина, по който се събират и се разходват средствата?
- Ако нямахме съмнения, нямаше да правим проверки. Няколко пъти го казвам напоследък - има хора, които оприличават на изчегъртване. Няма такова нещо. Това му е работата на спортното министерство - да си проверява дружествата, да си проверява и федерациите. Дали тези проверки са регулярни и по план, дали са по сигнал, е без значение. Някои сигнали се бавят, защото има специфика при проверките.
- Как могат ще се увеличат приходите от тотото?
- Това е въпрос на законодателство, за което министърът на спорта може да помогне, като внесе предложение през министерството на финансите. За мен би било добре тотото да има повече точки, през които да стига до потребителите. Както имаха преди време някои негови конкуренти.