Усмивката състарява, но само до 60 г.

12.12.2021 16:14 Павлина Трифонова

Бръчките около очите са тези, които трупат още години

След десетки проучвания колко е полезно да се усмихваме едно ново изследване слага лъжица катран в кацата с мед. Канадски и израелски учени, които от години изследват ролята на усмивката в социалните контакти, са открили, че тя състарява лицето, но това се случва само при хората под 60-годишна възраст.

Изследователите са тествали как се възприемат стотици лични снимки. На тях е имало лица от 20 до 80 г., които се усмихват или пък са с неутрално изражение. Въз основа само на фотографиите голяма група оценители е трябвало до определят тяхната възраст.

Оказало се е, че лицата на по-младите усмихващи се хора - между 20 и 30 г., почти винаги се посочват като по-стари с няколко години, докато при тези над 60 г. се възприемат абсолютно точно. Идентични резултати се получили и когато анкетираните гледали само отрязък от изображенията, който съдържа единствено очите.

“Това предполага, че по-възрастните хора вече имат толкова много бръчки по лицето, че всякакви допълнителни, свързани с усмихването, не променят цялостния им външен вид и възприятието за тяхната възраст”, обяснява канадският невролог Мелвин Гудейл, който е от изследователския екип. Още едни данни от проучването карат учените да смятат, че наличието на бръчки около очите е мощен сигнал за възприемане на възрастта и днес, когато на много хора им се налага да носят маски заради коронавируса, тази непокрита зона от лицето става още по-ключова.

Те са установили, че мъжете на средна възраст изглеждат по-стари, когато се усмихват, докато при връстничките им не се наблюдава същият ефект. “Не само, защото господата имат повече бръчки от дамите на средна възраст, а и защото при тях кожните гънки около очите много повече се увеличават, когато се смеят”, посочва Гудейл. Той допуска, че това се дължи на анатомични и физиологични различия в кожата на двата пола и на начина, по който те се грижат за нея, а не на използването на грим, тъй като той е бил забранен по време на проучването.

Изследователският екип още през 2018 г. открива, че усмивката състарява, а не подмладява, както се смяташе по-рано. Тогава той е правил тестове само със снимки на 35-годишни мъже и жени. Те показват, че смеещите се хора се възприемат с едва-две години по-възрастни, тъй като около очите им се образуват бръчици, които визуално ги състаряват.

С което те не искат да отхвърлят усмивката като полезна за физическото и психическото ни здраве, а просто да очертаят правилно мястото ѝ в социалното общуване. Според тях това е още повече необходимо след агресивното навлизане на социалните мрежи в живота ни, които диктуват споделянето на предимно весели изображения, за да покажеш на околните, че си щастлив.

“Дори да не ви се иска, усмихнете се, тъй като това задейства освобождаването на невротрансмитери в мозъка, което води до намаляване на стреса, повишаване на настроението и чувството на щастие”, казва американският психолог Кейт Йонели. Съществуват доказателства, че дори смеенето насила може да даде положител резултат. Да ни помогне да се възстановим по-бързо от стреса и да намалим сърцебиенето си. “Когато се усмихвате, мозъкът ви освобождава малки молекули, наречени невропептиди, за да ви помогне да се преборите със стреса. Тогава в играта влизат и други невротрансмитери като допамин, серотонин и ендорфини. Последните действат като леко болкоуспокояващо, докато серотонинът е антидепресант”, обяснява Йонели. Например, ако паднете и си ударите коляното, смеейки се, можете бързо да прогоните болката.

Затова не е добре да се отказвате с лека ръка от усмивката, дори и да ви прави да изглеждате леко по-стари. Както пише специализираният сайт за психология Psychology Today, помнете, че всеки път, когато тя се появи на лицето ви, правите малко весело парти в мозъка си. Освен това хората имат нещо в мозъка, наречено огледални неврони, което води до мимична реакция. “Когато се разминем на улицата и ти ми се усмихнеш, моята автоматична реакция ще е да направя същото. Това е още една причина да не спираме да се усмихваме, защото предизвикваш и някой друг да го прави и да се чувства добре”, съветва Кейт Йонели. По думите ѝ пандемията от коронавирус е нарушила много съществуващи връзки между хората, които сега трябва да се изграждат отново. А това не е никак лесно да стане, тъй като изолацията е огромен индикатор за депресивни състояния. Затова трябва по всякакъв начин хората да си внушават щастие и позитивност, а най-лесният начин е чрез усмивка.

Американската психоложка дава пример как чрез нея бебето се учи да живее. Тъй като нищо не знае, то копира изражението на лицето на човека, който се грижи за него. Ако вижда усмивка, то отговаря с такава и расте щастливо. “Процесът за внушаване на позитивност се променя, когато то расте. По-големите деца се нуждаят от много стимулиране, насърчаване, изграждане на доверие и обратна връзка, за да изпитат същите силни емоции”, посочва Йонели.

При възрастните хора това се случва още по-трудно особено ако са попаднали в изолация или депресивно състояние. Така че усмивката за тях е добре да се приема като лекарство, вместо като допълнително притеснение, че изглеждат с няколко години по-стари или с повече бръчки около очите.

“Психологията показва, че тя ви прави по-привлекателни за другите, поради което е по-вероятно някой да се обърне към вас, ако му се усмихнете. Това е така, защото хората са по-склонни да се ангажират с някого социално, ако изглежда приятелски настроен. Усмивката е привлекателен израз на лицето, който облекчава напрежението и кара хората да се чувстват комфортно един с друг, което я прави идеалният ледоразбивач в социални ситуации”, посочва Сузана Шефър, директор на американската благотворителна организация “Влак на усмивките”.

Други от Новини

Младеж заби кола в дере в Айтос, пострадаха 15-годишно момиче и мъж на 20 г.

15-годишно момиче и нейният спътник на 20 г. пострадаха при катастрофа в Айтос, причинена от млад шофьор с едва няколко месеца стаж зад волана. По данни на полицията около 23,25 ч

Съдът в Добрич остави в ареста мъж, шофирал след употреба на алкохол и дрога

Състав на Районния съд в Добрич уважи искането на Районната прокуратура за налагане на най-тежката мярка за неотклонение спрямо 27-годишен мъж, привлечен в качеството му на обвиняем за това

Управителят на проверения ресторант: Собствениците са гърци, полицаите не искаха документи

„Бяхме си на работа и дойдоха полицаи на проверка, дори не влязоха в ресторанта. Бяха отвън, всичко беше за 15-20 мин. Нито са искали документи, нито са проверявали персонала, клиентите

Радев към деца сираци: Мечти, воля и усилия - те са гаранция за вашия успех

Иска се увереност, искат се мечти, искат се воля и усилия, защото те са гаранцията за вашия успех. С тези думи президентът Румен Радев се обърна към близо 100 младежи в неравностойно положение

Задържаха мъж, влязъл в шадравана в центъра на Русе

Мъж бе арестуван в Русе, след като влезе в шадравана в центъра на града. Това видя репортер на БТА. Сигналът, че в шадравана има мъж с неадекватно поведение

>