Как да намалим коледната сметка
Пазаруването втора ръка и наемането на подаръци стават модерни
Пандемията ни показа, че най-големият коледен подарък е да бъдем заедно с близките си хора за празниците. И това вече става толкова водещо, че доста хора се отказват от безконтролното пазаруване на вещи, които след няколко месеца трябва да изхвърлят.
34-годишната учителка Джейн Отър започва да го прави още преди коронавирусната криза, а сега е още повече убедена, че това е бъдещето, ако искаме да опазим планетата си и да възпитаме деца, които също ще го правят.
След 7 г. живот в Тайланд тя се връща през 2019 г. като самотна майка в Англия. Първата ѝ дъщеря Лили е само на две годинки, а втората Роузи е още в корема ѝ. Джейн каца с един куфар в Лондон, след като е напуснала партньора си.
“Приятели веднага предложиха да купят нови играчки за Лили и за бебето, което очаквах, но отказах. Идеята да се затрупаме отново с вещи, които след известно време трябва да изхвърлим поради липса на място, ме дразнеше”, разказва Джейн пред “Мирър”. Тъй като знае, че в Англия съществува много развит пазар на вещи втора ръка, започва да проучва как да осигури от него “временни” радости на своите деца. Така попада на сайт за размяна на играчки. Срещу сума от 40 паунда годишно, или 92 лв., тя получава достъп до стотици детски предмети, които може да взема за определен период и дори да задържи, ако останат в дома ѝ повече от 8 месеца.
“Харесва ми да наемам играчки, защото, вместо да отидат на сметището или да събират прах у дома, те се предават на други деца, които ще им се наслаждават”, обяснява учителката. Тя никога не е имала проблем да открие това, което искат момичетата ѝ, и то на символична цена. Да няма разочарования за Коледа и Нова година, обикновено още в края на ноември ги кара да напишат своите писма с желания. Така спокойно може да открие и поръча необходимото в началото на декември, а понякога дори да го върне в края на месеца, след като момичетата са изгубили интерес към него. Миналата година Лили иска къща от дърво за своите кукли и е много щастлива да я открие под елхата сутринта на Коледа. В продължение на няколко дни играе непрекъснато с нея, но през януари вече не е поглежда въобще и майка ѝ я връща на сайта за размяна на играчки. Ако я беше купила, тя трябваше да похарчи около 200 паунда, което за нея е непосилна сума за подарък, след като отглежда сама две деца с учителска заплата.
Джейн Отър насърчава близките си, а и родителите на нейни ученици, които търсят съвет, да купуват преживявания за подарък като билети за театър или улоци по танци, а не играчки. Това е много по-ценно и споменът от него ще остане по-дълго, вместо да се харчат пари за вещи, които ще омръзнат след няколко дни, посочва Джейн. Тя обаче е категорична, че ако момичетата ѝ обичат дадено нещо, тя ще го запази. Според проучвания една четвърт от родителите във Великобритания изхвърлят перфектно работещи играчки и признават, че сред тях има поне четири, с които децата им никога не са играли. Най-често това се случва, когато са затрупани по празниците с подаръци и нямат време да се зарадват на всеки.
Единият вариант за спасяване от тази ситуация е просто да приберете тези, към които въобще не проявяват интерес, и да им ги показвате на по-късен етап. Може да проведете разговор и дали не искат да ги подарят на някой приятел или да ги разменят. “Вместо играчката да остане неизползвана, ние я заменяме за нещо друго, което те обичат, след няколко седмици и вълнението се случва отново. Обикновено казвам на момичетата, че парите, които плащам на сайта, са за Дядо Коледа и така подаръкът, който връщаме, продължава да носи радост чрез нещо друго”, разкрива Джейн. Тя са надява да вдъхнови повече родители да се присъединят към коледната революция, като наемат, вместо да купуват, подаръци на своите деца.
Модният редактор на “Дейли мейл” Дана ван Тулекен казва, че от доста време не са ѝ чужди сайтовете за наемане на маркови дрехи и аксесоари, но тази година се е вдъхновила и да направи спестовна Коледа за семейството си. Първо проверила цените на всички подаръци, които са пожелали нейните деца и съпруг, на мечтаната нова коледна украса и някои маркови стоки, които би желала да притежава. Оказало се, че трябва да похарчат около 9000 паунда, тъй като двете деца искат колела, мъжът ѝ - велоергометър, а тя - дизайнерска чанта на “Шанел”. След това видяла и кои от тези неща могат да се наемат за определен период от време. С изненада открила, че е възможно да набави всички, и то само срещу 757 паунда.
“Имаше и допълнителни бонуси като тези, че не трябва да сглобявам колела и велоергометър на Бъдни вечер, тъй като всичко идва готово и веднага можеш да го използваш. Освен това след известен период от време можеш да го замениш за друго, което при детските велосипеди често се налага, тъй като бързо стават малки и неудобни”, обяснява Дана ван Тулекен. Когато пише по въпроса във вестника, доста хора обаче коментират под статията ѝ, че е нелепо да подаряваш на близките си неща, с които ще трябва да се разделят след известно време, защото срокът за наем изтича. Други, но далеч по-малко, пък намират идеята като много добра за справяне с консуматорството, което сякаш все повече взема връх в начина, по който празнуваме.
Обикновено се насочваме към Коледа и Нова година с мисъл да му отпуснем края. Купуваме много и често в последния момент, когато поне в България цените традиционно се вдигат. С изненада установяваме, че сме надхвърлили сумата, която сме планирали за празниците, и следващите месеци ще трябва да затягаме коланите. Даже ни хваща яд, като установим, че трябва да изхвърлим храна, а след няколко месеца и събиращите прах подаръци, на които децата са се наситили. Затова не е изненадващо, че и у нас вече навлизат онлайн платформи за наемане или размяна на играчки, за купуване на вещи втора ръка, майки си предават умалели дрехи и ненужни вещи. Вероятно не е далеч времето и когато те ще се превърнат в основен източник на радост и за Коледа, както е в западните държави, където да си еко и да харчиш малко, за да не трябва да работиш много, става все по-модерно.
Купувайте рано и на промоция, съветва майка на 16 деца
Джени и Рей Бонел са известни като най-голямото семейство в Австралия със своите 16 деца и често биват интервюирани как се справят със семейния бюджет. За предстоящите коледни празници те планират да похарчат 4000 долара, което не е твърде висока сума, тъй като освен храна включва подаръци за всеки, плюс за половинките и на най-големите деца и техните малчугани.
Обикновено седмичното ядене на семейството излиза около 700 долара, като майката Джени се е превърнала във факир по изгодно пазаруване. “Никога не купувайте само от един магазин. Следете промоциите и вземайте колкото се може повече стоки на едро”, обяснява тя.
За да осигури на всички желаните подаръци, кара децата си да напишат своите желания още през юли и така може да се възползва и от летните намаления.
“Имаме толкова много деца, толкова много различни личности и е предизвикателство да се купи за всички тях. Затова започваме от рано”, казва Джени. Същото правило прилага и при подготовката на празничната храна. Месец по-рано стартира набавянето на необходимите продукти, като търси изгодни сделки. Някои купува замразени, а други самата тя замразява. Така вече е осигурила руло от шунка, пуйка и пилета, които ще изпече и поднесе на многолюдната фамилия с пресни салати. За десерт ще има пудинг от сливи, сладолед и плодова салата.
Джени и Рей казват, че имат толкова много наследници, защото обичат деца. Те съветват другите родители да си определят коледен бюджет и да се придържат към него. Не е важно кое колко струва, а да идва от сърце, обяснява майката.