Димитър Петров: Сливането е тотален хаос, ще съсипят и двете болници
4-5 детски клиники в големите градове, националната педиатрия - в карето на “Александровска”, а “Лозенец” да е център за трансплантации, казва отстраненият зам.-министър
- Г-н Петров, вие бяхте отстранен, подадохте сигнали до КПКОНПИ за поръчката за ученическите тестове, намеквате за търговски интерес зад казуса с Правителствена. Какво точно се случва със сливането на “Лозенец” с “Проф. Иван Митев”?
- Обикновено други намерения се маскират под маската на чисти. Мисля, че сега става въпрос за същото. Други варианти са неразбиране и недомислие. Никой няма против да се строи национална болница.
Добре е да се помисли да се построят или ремонтират няколко детски клиники в университетските болници - 4-5, тъй като педиатрията не е рядка специалност, която да иска концентриране на всичко в София.
За да се направи такава болница, трябва първо концепция какво ще има в нея, тъй като съществуват много структурни звена, които са детски на територията на София - кардиохирургии, урологии, хирургии, които трудно ще се отделят от структурите, в които са. Те са свързани със съответните дейности и при възрастни. Хората, които оперират деца, обикновено оперират и възрастни, тъй като иначе биха останали с малко работи.
За тази национална детска болница има пари и щом не може да стане там, където първоначално е измислено, да стане на друго място - в Александровска или другаде в София - има много държавни и общински терени. Да, може да се построи и в Лозенец. Въпросът е да се помисли от логистична и медицинска гледна точка. Аз продължавам да съм убеден, че е най-добре да е в карето на Александровска, тъй като ще има много взаимоотношение с другите лечебни заведения.
- Но министър Кацаров казва, че този проект е неосъществим и трябва да бъде спрян.
- Очевидно този проект със скелето ще бъде спрян, но това не значи че не може да се намери друг. Въпросът е защо министър Кацаров в момента слива две болници и това дружество в едно? Той прави всичко възможно, за да бъде факт за новото правителство, защото 3 дружества е лесно да се слеят, но после да се разделят, е много по-труден процес.
- Какво цели?
- Трудно е следващият министър да раздели дружествата.
При събирането на тези 3 дружества 80 млн. (а те ще станат и 100), могат да се усвоят много активно за други дейности, ако се сложи подходящ човек за управител. Парите за строежа, ако се вкарат в такова дружество, те за 1-2 години ще бъдат изхарчени. Докато се стигне до строежа, може да се окаже, че ги няма, а с тях може да се покрият договорите на двете болници, да се купи апаратура.
Те са безконтролни
Другото, срещу което се съпротивляват колегите, е местенето от едната сграда в другата. Няма как хем да се запази дейността на “Лозенец”, както Кацаров твърди, хем да се прехвърли педиатрията. Там ли ще ходят детската кардиохирургия, онкохематологията от ИСУЛ? Ще стане такъв хаос, който ще съсипе двете болници.
“Лозенец” вече не е правителствена, ако на министъра не му е известно. Няколко пъти го споменава, но тя от 2 г. не е многопрофилна университетска.
Болницата има всички предпоставки да стане национален трансплантационен център. Има си и хеликоптерна площадка, макар министърът да твърди, че ще се строи такава. Има персонал. Сливането е абсолютно излишен и безсмислен акт и зад него прозират други намерения.
- Директорът ѝ доц. Горнев се опасява, че целта е унищожаването ѝ, за да се отвори нова частна болница?
- Не знам дали това е целта на Кацаров. Прекалено пряка и видима! Ако се закрие една от кардиохирургиите, може да се появи нова на друго място. Доц. Горнев правилно има съмнения. Той каза много верни неща на протеста. Но между истините казва нещо, което не е вярно - че не знае нищо по темата. Той е информиран още от юли. Доколкото знам, министър
Кацаров го извика и го предупреди за намеренията си
Горнев пое ангажимент, че няма да пречи. Но явно ножът опря до кокала и доцентът придоби смелост да говори.
“Лозенец” не е подходящо място за детскаболница, защото няма добър транспорт. И в “Бояна” е прекрасна средата, но трябва да се търси функционалност.
- Казвате, че тестовете за учениците са капакът на вашето уволнение, защо?
- При първата процедура, която не достави тестовете, не се прекрати договорът, за да се премине към следващите. Това забави нещата с минимум 2 седмици.
Казах да се обяви поръчка за цялата стойност, а не да се разделя на 3-4. Противопоставих се и като попитах защо процедурата се води от началника на кабинета на Кацаров - при положение, че има дирекция “Здравен контрол”, дирекция “Обществени поръчки” и ресорен зам.-министър - Златанов. Той бе държан встрани от процеса. Министърът поставил 10% неустойка да не закъсняват - нито една фирма няма да се съгласи, всичко се случва с митници, транспорт.
По безумен начин се направи поръчката от хора, които не са компетентни. Трябваше всички тестове да са на една поръчка с график, а не да се обявят 4 за едно и също нещо. Аз и образователният министър повдигнахме въпроса.
- Кои още “гнили” страни видяхте като зам.-министър, какви реформи са нужни?
- Очевидно тази система не функционира. Очевидно се нуждае от тежки реформи, в същото време в условие на криза такива не могат да се направят. Дълго са отлагани в годините, но в момент, в който има основно ковид, е трудно да се тръгне към някакво генерално преструктуриране.
Но част от болниците трябва да променят предназначението си в посока долекуване и продължително лечение. Ясно е, че интензивните легла са малко, а за остро лечение - много. В момента болниците работят с 50% от капацитета си. Когато се налага интензивно лечение, леглата свършват и най-вече персоналът. Имаме проблеми вече не толкова с оборудването и квалификацията, а с малкия брой и мотивацията на медицинските сестри и санитарите. Това са проблеми, трупани с години, трудно ще се решат.
- А начинът на финансиране на болниците?
- Определено трябва да се обвърже в много по-голяма степен с качеството и изхода от лечението, отколкото с количеството. Нужно е да се възстанови независимостта на здравната каса - финансово, институционално, кадрово. В момента тя е практически национализирана, под контрола на МЗ. Начинът на формиране и законодателните ѝ правомощия трябва да се променят, по-скоро да се възстановят. Тя почти беше станала такава, но от 12-13 години тече обратен процес.
- Защо никой не иска да е здравен министър?
- Защото сме в пандемия, в която се вземат трудни решения, и в момент на ясна необходимост от преструктуриране и реформи. Това е много тежък сектор и обикновено носи негативи.