Omicron и двете пропуснати букви
Когато пиарът яхва пандемията, доверието в науката е поставено на сериозно изпитание
Ако в пристъп на тиха паника сте се гмурнали да търсите в чуждоезичния Гугъл актуална информация за новия супервирус Omicron, който се пръкна в Южна Африка, подлуди американската борса и целия свят, най-вероятно сте подминали като несъществени заглавията “Защо Световната здравна организация (СЗО) пропусна две букви от гръцката азбука?”
Абсолютно обяснимо е да подцените лингвистичните особености на поредната зловеща коронавирусна вълна. Тя най-вероятно ще ни вгорчи коледните празници и кой знае още колко ще треперим и ще се тръшкаме, вцепенени от страх за децата, възрастните си родители и близките си. В такъв драматичен момент любознателният читател се концентрира в изказванията на водещите учени,
дръзва да
пристъпи дори в
специализирани
медицински
сайтове
с крехката надежда да се натъкне на позитивна прогноза или поне на крехък баланс между дявола и бога.
От информационна гледна точка се намираме във възможно най-неприятното положение: знаем, че има нещо, още не е сигурно колко е гадно, но всички са в истерия и изглежда, че знаят повече, отколкото казват. Така беше и в навечерието на миналото Рождество Христово, когато Борис Джонсън би тревога за щама Delta и се заточиха покъртителни новини за камари трупове във Великобритания.
Тогава панически се отказаха резервации за Малдивите, Карибите и Тайланд, зимните курорти също опустяха, но затова пък ваксинациите потръгнаха рязко.
В момента имаме дежавю, чак обидно да ти стане. Първите изявления на научните светила от Южна Африка, Щатите, Европа, Азия и Далечния изток свеждат проблема до следното:
- Omicron най-вероятно се е пръкнал в организма на човек със слаба имунна система, носител на HIV;
- Има невиждан досега брой на мутациите и
е много вероятно
да заобикаля
ваксините;
- Всъщност ваксините ще продължат да действат, като предотвратяват тежко боледуване и приемане в болница, но едва ли ще ни спасяват от заразяване;
- Най-мъдрото решение за ваксинираните е да си подсилят антителата с трета доза, а за “девствените” тела – да се ваксинират;
- Някои водещи фармацевтични компании вече разработват бустери за новия щам, а други изчакват да съберат повече данни, за да преценят дали съществуващите серуми са ефективни;
- Още не е сигурно, трябва поне месец изследвания, но може да се допусне с голяма вероятност, че Omicron е в пъти по-заразен от Delta, а това означава, че ще доведе до още повече проблеми и смърт;
- Жална ти майка, ако живееш в Африка;
- Според първоначалните данни от ЮАР заразените с този щам боледуват леко, но пък, изглежда,
на прицела му са
младите под 30
Има още безброй предположения, разсъждения и предупреждения, тръгне ли човек да им гони дирите, се сдобива с депресия и силна раздразнителност.
Погледнат по този начин, животът ни е безкраен кръговрат от повтарящи се бедствия, а добрата новина все не идва и не идва.
Затова нека се върнем отначало и този път се спрем на статиите за прескочените две букви. New York Times разчепква подробно темата, припомняйки как още в началото на пандемията през 2020 г. СЗО решава да бележи щамовете с букви от гръцката азбука. Така широката публика щяла по-лесно да проумее еволюцията на вируса: Alpha, Beta, Gamma, Delta…
Изведнъж обаче настава моментът да се даде име на новия африкански вариант, след като вече имаме ваксини, лекарства са на път, животът тъкмо е потръгнал. И естествено започват да надделяват не научните, а политическите съображения.
Ред е на буквата Nu, но пиарите на СЗО “преценят”, че тя ще се бърка с понятието “нова”, което по принцип се свързва с положителни послания и внушава надежда. Следващата буква е Xi, но експертите изтъкват пред New York Times, че произношението ѝ се асоциира с името на китайския лидер Си Дзинпин.
Така обясняват защо са скочили направо на малкото “о” - Omicron. А журналистите натякват, че
са премълчали
съображенията
си за слабо
известния щам
Mu,
възникнал в Колумбия.
Миналата година СЗО е остро критикувана заради прекалена толерантност към Китай. Ясно е защо сега избират гръцката азбука, а в миналото опасните зарази са се придържали към географски термини като “испански грип”, “нилска треска” и пр. Тръмп е последният в историята ни държавен глава, който си позволява да нарича COVID-19 “китайския вирус” и да сочи към Пекин всеки път, когато се повдигне въпросът кой е виновен за този ад.
С възхода на левия либерализъм
термините стават
все
по-политически
коректни
дори когато говорим за пандемия, титър на антитела, IgM и IgG, дедимери и още безкрайно много потискащи лабораторни и медицински понятия, които никой не разбира, но всички използват.
Ако сте се върнали на тези статии, вече сте усетили, че колкото и отговорно да се отнасяме към пандемията, носейки маски и слагайки си всички препоръчани от СЗО ваксини, колкото и стриктно да спазваме ограниченията и гък да не казваме срещу онлайн обучението на децата си, нас вече
съвсем открито
ни управлява
пропаганда
Точно колкото е тъпа тезата на антиваксърите, че коронавирусът е измислен, а ваксините са вредни, толкова е отблъскващ и опитът да се провокира световна истерия преди Коледа с непотвърдени данни, предположения и благозвучни букви.
Истината е някъде там!