Делегацията на ЕП била окуражена от служебното правителство
Делегацията на Европарламента, посетила София през септември, разбира, че служебното правителство има ограничени правомощия за справяне с многобройните предизвикателства пред България по отношение на върховенството на правото. Тя се обаче почувствала окуражена от ангажимента му да използва ефективно инструментите, с които разполага. Евродепутатите смятат, че ефективното и справедливо прилагане на закона, особено в борбата с корупцията, е един от най-належащите проблеми в България, като преследването на корупция на високо ниво остава проблематично.
Това се казва в доклад за посещението им, който ще бъде обсъждан в комисията на ЕП по по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи (LIBE) по-късно днес.
Отправя се призив към Европейската комисия да засили мониторинга и одита на средствата на ЕС, включително на Механизма за възстановяване и устойчивост.
В края на септември в София пристигна делегация от ЕП, която да направи оценка на спазването на върховенството на закона у нас. Тя бе водена от нидерландската евродепутатка от “Обнови Европа” София ин'т Велд, която е и председател на Мониторинговата група на ЕП за наблюдение на демокрацията. Част от делегацията, дошла в България, бяха 7 евродепутати от комисията LIBE - по един от всяка политическа група в ЕП. Членове на LIBE от българските евродепутати са Емил Радев (ЕНП) и Елена Йончева (С&Д), а Петър Витанов (С&Д) е зам.-член.
В доклада се изразява загриженост относно съобщенията за случаи на полицейска бруталност през лятото на 2020 г., които не са били правилно разследвани. Евродепутатите смятат, че предизвикателството с отчетността и наказателната отговорност на главния прокурор все още трябва да бъде разгледано в контекста на по-широка съдебна реформа, веднага щом политическата ситуация позволява това.
По време на двудневната си визита евродепутатите се срещнаха с организации на гражданското общество, представители на медиите, както и с президента Румен Радев, вицепрезидента Илияна Йотова, вицепремиера и министър на вътрешните работи Бойко Рашков, вицепремиера по европейските въпроси Атанас Пеканов, министърът на правосъдието Янаки Стоилов, министърът на културата Велислав Минков, главният прокурор Иван Гечев и омбудсманът Диана Ковачева.
По отношение на свободата и плурализма на медиите представителите на комисията LIBE смятат, че ситуацията остава тревожна. Според тях властите трябва да засилят усилията си за подобряване на работната среда и безопасността на журналистите. Високата степен на медийна концентрация и липсата на прозрачност при разпределянето на средства от ЕС и публичното финансиране трябва да заемат челно място в политическия дневен ред.
Изразява се загриженост относно състоянието на основните права в България, в светлината на докладите за реч на омразата и дискриминация срещу хора от ромски произход, ЛГБТИ+ хора и лица, принадлежащи към други малцинствени групи, както и за насилие, включително домашно насилие.
Делегацията посочва, че LIBE ще бъде бдителна и ще продължи да следи отблизо събитията в България и в бъдеще и ще застане на страната на гражданите. Предстои да бъдат изпратени допълнителни въпроси до българските власти и по-специално до главния прокурор за изясняване на извършената работа по дела за корупция по високите етажи на властта и други дела от обществен интерес.