Харалан Александров: Хората не могат да поемат повече отрова и ненавист, искат лидер помирител

15.11.2021 07:00 Мила Гешакова
Социалният антрополог Харалан Александров

В яростните и безсмислени конфликти през последната година пропиляхме не само финансовите си резерви, но и голяма част от социалния си капитал – доверието към лидерството и институциите и солидарността между хората

ГЕРБ и “Продължаваме промяната” ще са двете доминиращи партии в следващите години

Разделено общество като нашето логично ще възпроизведе на изборите си фрагментиран и трибализиран парламент, в който враждебните племена ще враждуват и съзаклятничат

Предизборната кампания беше на глупостта, умората, депресията и омразата

Цели райони се крепят на държавно субсидиране, хората там са уплашени и се чувстват изоставени и предадени

Уплашените хора лесно могат да привидят властта като лидерство, амбицията като визионерство, фантазиите като реалност, насилието като сила

Виждам в следващия парламент крехки съюзи на две или три политически племена, колкото да си разчистят сметките с четвърто

- Намирате ли разлика в онова, което очаквахте да се случи на този вот, и реалния резултат от него, г-н Александров?

- Първото, което за мен беше изненада, е ниската избирателна активност. Очаквах повече хора да гласуват поради големия залог на тези избори. Навярно умората и страхът са си казали думата.

На второ място е радикалното преразпределение на гласовете на партиите на промяната - изумително е как “Продължаваме промяната” изсмуква останалите протестни партии.

Очертава се интересна ситуация - на терена имаме две големи партии. Едната новина е, че има лидер на консервативния вот, който го консолидира и това е ГЕРБ. Другата новина е, че лидер на прогресисткия вот е “Продължаваме промяната”, която налага императивно лидерството си в това поле. Ако тази ситуация се стабилизира, изглежда, че това са двете политически сили, които ще доминират в политическото пространство през следващите години.

- Според вас ще имаме ли най-сетне редовно правителство и ако да, какво?

- Силно се надявам този път магията да се получи, макар че политическите магьосници се ненавиждат люто и постоянно си хвърлят черни заклинания. В своята война обезумелите магьосници освободиха демоните на мрака и сега не могат да ги овладеят. Но се налага, защото българското общество трудно ще понесе още безвремие и разруха, особено в условия на множествена криза, която ни атакува отвсякъде. Отчаяно се нуждаем от нормално, компетентно и отговорно управление и добро лидерство – тоест точно обратното на това, което получаваме от служебното правителство и неговия патрон Радев. Важно е обаче да се каже, че провалът е системен, а не индивидуален, защото ние сме склонни да свърхперсонализираме вината, особено в тази озъбена политическа ситуация.

Проблемът не е в характера на Радев – който не е ангелски, но не е и злодейски – а в едноличната власт, която президентът упражнява безконтролно и безотчетно при липса на парламент и в една все по-враждебна и конфликтна среда. Ескалиращите страхове и недоволства и лавината от проблеми, които клетото служебно правителство няма нито мандат, нито капацитет да реши, го вкарват в защитен режим. То видимо губи връзка с реалността и започва да се държи все по-безпомощно и неадекватно, като прави грешка след грешка и се бори да оцелее, вкопчвайки се във властта. Това е спиралата на упадъка, която засмуква държавата и обществото, а решението е само едно – по-сговорчив парламент и редовно правителство с широка политическа и обществена подкрепа, което спешно да се заеме с належащите задачи по управление на кризата.

- Предизборната кампания беше двойна - за парламент и президент. Каква е оценката ви за нея и според вас оказа ли влияние върху изхода от вота?

- Двете кампании се развиха като паралелни сюжети в рамките на общ разказ, но този разказ не е с щастлив край. Кампанията беше доминирана от кризисния контекст, който описах, и дълбоката, почти психотична тревожност, която той отключи. В яростните и безсмислени конфликти през последната година ние пропиляхме не само финансовите си резерви, но и голяма част от социалния си капитал – доверието към лидерството и институциите, солидарността между хората, готовността за подкрепа на уязвимите, способността за ангажиране с общото ни бъдеще. Сега, когато имаме най-голяма нужда от сплотеност и солидарност, сме изправени самотни, обезверени и смразени пред ударите на кризата.

Всичко това създаде крайно неблагоприятна среда за позитивна, информирана, ориентирана към бъдещето кампания. Кампанията беше вяла и тревожна, доминирана от обвинения и компромати, помпозни речи и нарцистична себевъзхвала. Телевизионните студиа бяха наводнени от скудоумни препирни, а дигиталното пространство – от агресивна автореклама. Това беше кампания на глупостта, умората и депресията – дори омразата, която движи политическия живот през последната година, беше някак вяла и изтощена. Дори най-самовлюбените и самозабравили се политически авантюристи започват да си дават сметка какво натвориха и какво ги очаква.

- Това е тежка диагноза, имате ли лични впечатления и основания за нея?

- Надявам се, че не драматизирам излишно, може би попивам тази тревога при моите обиколки из периферията на страната и многобройните срещи с хора от социалните низини. Българското общество е силно стратифицирано, разломено от социални и регионални неравенства, които кризата задълбочава. Кризата не се преживява еднакво от всички – най-тежка цена винаги плащат най-уязвимите групи, защото имат ограничени ресурси и възможности за справяне.

Образованите, заможни и глобализирани хора в големите градове разполагат със значителни ресурси – спестявания, собственост, алтернативни доходи, социални контакти и пр. Дори да обеднеят, дори и да фалират, оцеляването им не е поставено на карта – в краен случай могат да напуснат страната и да си намерят прилична работа. За разлика от тях бедните, болните, старите и самотни хора са фатално зависими от функционирането на държавата и крехката местна икономика. Знаете ли на колко места общината е най-големят работодател? Цели райони се крепят на държавно субсидиране. Тези зависими и магинализирани хора, които отглеждахме в продължение на десетилетия, в момента са много уплашени, защото се чувстват изоставени и предадени.

- Дали политиците са наясно с това?

- Като повечето хора политиците предпочитат удобно да не забелязват социалното страдание, за да си спестят угризенията на съвестта, ако имат такава. В момента уязвимите хора са по-невидими и изключени от всякога, защото елитите, от които се очаква да се погрижат за тях, са погълнати от политическите си конфликти – някакви обсебени от своите каузи хора водят люти битки из социалните мрежи, сякаш светът извън тях не съществува. Елитът, ако можем изобщо да говорим за елит, е все по-отчужден от народа си и това явно го устройва. Но най-вредни са онези политици, които са наясно какво се случва и накъде тласкат страната и въпреки това продължават да рушат и да извличат изгода от разрухата. Имам предвид безсрамните популисти, които експлоатират безогледно социалното страдание и имат наглостта да се обявят за застъпници на унизените и оскърбените.

- Какво ще възпроизведат изборите при тази ситуация?

- Според мен едно общество, което е социално и политически трибализирано, закономерно ще възпроизведе фрагментиран и трибализиран парламент, в който враждебните племена ще враждуват и съзаклятничат, ще се подозират, дебнат и прецакват. Понякога две или три племена ще се събират в крехки и нетрайни съюзи, колкото да си разчистят сметките с четвърто племе, след което ще следват предателства и разпад. Страхувам се, че това ще засили процесите на дезинтеграция и вътре в политическите племена, особено при тези, които имат слабо и оспорвано лидерство. В тази ситуация ще нарастват рискът и изкушението от радикално напускане на демократичния цивилизационен ред и сриване към някаква форма на авторитарно, или дори тоталитарно варварство.

- В тази безрадостна ситуация какъв президент и какъв премиер бихте си пожелали?

- Най-важното качество на политическия лидер в ситуация на дълбока криза е моралният интегритет. Преди всичко това е способността да се устои на авторитарното изкушение, чийто призрак винаги витае около властта и започва да се уплътнява и материализира в периоди на хаос и разруха. Човешката психика е така устроена, че търси изход от безизходицата в силния и решителен лидер. Уплашените и отчаяни хора се оглеждат около кого да се скупчат, подобно на деца, изгубени в мрака. Те лесно могат да привидят властта като лидерство, амбицията като визионерство, безразсъдството като смелост, патоса като мъдрост, фантазиите като реалност, насилието като сила.

Страховете и налудностите на регресиралата група са отровната почва, от която покълва тиранията. Историята е пълна с примери за провалени революции, които раждат диктатури.

- Има ли все пак надежда за помирение и нормализация? Може ли да се излезе от кръга на омраза, в който се завъртяхме и който вие така добре очертахте?

- Да, защото хората са преситени от озлобление, обвинения и закани и копнеят за нормализация. Неслучайно партиите на омразата започват да губят подкрепа, ексцесиите на техните лидери изглеждат все по-нелепо, истеричните призиви за мъст и саморазправа отекват кухо и самотно. Хората не могат да поемат повече отрова и ненавист, те имат нужда от успокоение и надежда. По същество това е заявка за нов тип лидерство, което да бъде удържащо, подкрепящо, помиряващо, дори изцеляващо. Ако се появи такова лидерство, то със сигурност ще бъде разпознато и подкрепено. Предстои ди видим дали това ще се случи, или мракът ще ни погълне.

CV

Харалан Александров е роден през 1967 г. в София

Завършил е българска филология в СУ “Св. Климент Охридски"

Има защитена докторска степен по антропология в България и по организационни изследвания във Великобритания

Преподавател е в НБУ

Други от Мнения

Пречупване на тренда - ниските лихви спряха растежа на милионерските влогове

Вземащите кредит трябва да се съобразят с новата тенденция - лихвите ще се покачват Хората изчакват да видят докъде ще спаднат цените, за да получат по-изгодни сделки БНБ публикува редовната

Красен Станчев: Бъдещият кабинет не е на ротацията, щафета е - трябва да бъде разписано какво поема първият и какво предава

Обедняване и апокалипсис няма! Всички - без семействата с повече деца и част от пенсионерите, са по-добре в последните 2 г., казва икономистът - Държава пред катастрофа, икономика пред рецесия

Президентът си е основал звукозаписна компания и от там сега ще излязат редица нови хитове

Няколко коментара на извънредната и налудничаво динамична политическа обстановка: 1. “Да, България” винаги е била категорична, че експертният състав на правителството е това

Кабинет на ПП-ДБ само с техни министри не им дава по-добри възможности

Партиите - участнички в споразумението за излъчване на правителство от ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ са заинтересовани да постигнат балансирано представителство в предстоящия кабинет

“Букър” тежи, колкото и да ръкопляскате или да хулите

Радвам се за Георги Господинов. Книга, писана на езика свещен, достигна до световно признание. Интересни са ми тези, които обругават, без да са чели Може би думата награда иде от това, че някой

>