ЦИК: Гласува се с една карта и за двата вида избори
Получихме няколко сигнала, че има избиратели, които гласуват с една карта в единия вид избор, а после искат друга карта, за да гласуват и за другия вот. Всеки има право да упражни правото си на глас и в двата вида избори с една карта за гласуване, която е и за президентските, и за парламентарните избори. Когато избирател застане пред машината първата възможност, която излиза на екрана е да се гласува и за двата вида избори. Ако гласувате само в един, а след това поискате да упражните правото си на глас и в другите, секционната комисия не може да ви даде втора смарткарта, защото може да повторите гласа си за първия вот, за който вече сте упражнили правото си на глас. Това предупреди зам.-председателят и говорител на ЦИК Росица Матева.
13 219 секции са отворили днес. От тях подвижните секции за хора с трайни увреждания са 339, секциите, разкрити в болници и други социални заведения са 167, подвижните секции за карантинирани са 175, а тези в арести - 12. Избирателите с право на глас днес са 6 635 305 души.
"Машините, с които се гласува днес в страната и в чужбина са общо 11 936. От тях 7 не са стартирали в предизборния ден и в тези секции се гласува с хартиени бюлетини. Днес получихме информация за още 25 секции, в които се наложи да се премине към гласуване нахартия, заради различни проблеми с устройствата - не са се включили, смарткартите не са били разчетени, проблем с принтера или с екрана. Става дума за проблеми с 32 машини от общо 11 936 устройства. 32 са постъпилите към момента жалби и сигнали, но те не са за сериозни нарушения. Част от тях са за агитация в социалните мрежи, които обаче не подлежат на регулация от ЦИК, че не се дава втора карта за гласуване, за поставяне на две кутии, вместо една, в които да се пускат разписките и др. Като цяло изборният ден започна спокойно във всички секции в страната и в чужбина. Има обичайните проблеми с отделни машини и неявяване на част от членовете на секционните комисии. По всички са предприети необходимите действия, за да може изборния процес да протече нормално", заяви Матева.
В чужбина изборите протичат по-спокойно от личните ми очаквания. Разкрити са 750 секции. Единственият съществен проблем, който решаваме в крачка, е неявяването на всички членове на секционни комисии. Нямаме обаче критична ситуация и секция, която да не е отворила поради липса на кворум на членовете. Засега нямаме данни за опашки, но доста членове на секционни комисии споделят, че интересът към гласуването днес е по-голям в сравнение с вота на 11 юли. Дали това е така, ще разберем след края на изборния ден, уточни другият зам.-председател и говорител на ЦИК Цветозар Томов.
На въпрос за разликата в броя на избирателите, имащи право на глас днес той заяви: "Избирателните списъци се изготвят по постоянен адрес и в тях влизат хората, които имат постоянен адрес тук, но живеят в чужбина, както и тези с различен от постоянния настоящ адрес. Разликата в броя идва основно от българите, живеещи в чужбина. Затова броят на регистрираните с право на глас надхвърля с над 1 млн. души този на пълнолетните граждани, живеещи в страната. От избирателните списъци се премахват само тези български граждани, които са подали заявление, че ще гласуват извън страната. Но те са много малко. Надявам се, след националното преброяване да се актуализира националната база данни на населението и тази разлика да е по-малка".
Последните думи на Томов обаче предизвикаха Матева да заяви, че не е съгласна с това мнение, тъй като при преброяването се отчитат само хората, които са били в страната по това време.
Очаква се ЦИК да се произнесе и по сигнал за извършена агитация от партиен лидер, след като е гласувал. Комисията ще реши дали в случая е направено нарушение.