Проф. Сатору Нишикава: Дори и в спокойни дни не трябва забравяме риска от бедствия
Има действия, които всеки човек и семейство трябва да направят при земетресения, а за наводнения трябва да се правят карти с опасните зони, казва японският специалист по мениджмънт на риска
- Проф. Нишикава, как японският опит за справяне при земетресения може да послужи на българите и хората от нашия регион? Във Велико Търново от понеделник до четвъртък специалисти от няколко страни ще обсъждате предизвикателствата при сеизмична активност.
- Япония и България се борят с едни и същи бедствия, каквито са и земетресенията. Вярвам, че споделянето на натрупания горчив опит и извлечените поуки при справянето с тях със страните от Западните Балкани, ще спомогне в голяма степен за намаляване на щетите при подобен род бедствия в целия регион.
- Какъв пример би могъл да извлече от общите постановки за действия в такива ситуации един отделен човек, или неговото семейство? Има ли самостоятелно решение в такива случаи или всеки трябва да действа като част от обединени усилия за справяне с кризата?
- Има много неща, които всеки отделен човек или неговото семейство могат да направят, за да намалят щетите в случай на земетресение. Едно от тях е здраво да закрепят и осигурят стабилността на мебелите в дома си. Друго решение е да проверят сеизмичната устойчивост на сградата, в която живеят и ако тя е слаба, да я укрепят и засилят. Също така е важно да закрепят добре рафтовете с книги, копирните машини и друга техника в офиса, като така ще защитят живота си вкъщи и на работното си място. В Япония това се нарича „действия за самопомощ”. Наред с това съвместните действия с хората, живеещи в съседство, като проверяване на безопасността на района и провеждането на евакуационни тренировки, също са съществени за защитата на живота на хората от общността. В Япония това се нарича „действия на взаимопомощ“. Съчетаването на „действията за самопомощ” и „действията на взаимопомощ“ с мерките
на правителството, които наричаме „обществени действия“, са необходим фактор, за да може обществото да постигне устойчивост при срещата си с бедствия.
- Между Япония и Западните Балкани започна активно сътрудничество след посещението на премиера Шинзо Абе в България през 2018 г. Тази обмяна на опит и конкретно семинара в Търново част от тази програма ли са?
- През януари 2018 г. премиерът Абе посети България за първи път като министър-председател на Япония. По време на визитата си премиерът обяви стартирането на създадената от Япония „Инициатива за сътрудничество в подкрепа на Западните Балкани“. Споделянето на японския опит със страни от Западните Балкани в областта на превенцията и справянето с бедствията е част от сътрудничеството с България в рамките на тази инициатива. През февруари 2019 г. в София се проведе първият семинар на тема „борба с наводненията“. На втория пореден семинар, който ще се състои във Велико Търново фокусът ще бъде насочен към действията за справяне със земетресенията.
- Като споменахте наводнения, в отделни части на България често се случват такива бедствия, има разрушени къщи, а нерядко и жертви. Като изявен авторитет в мениджмънта на риска при бедствия, какви мерки според вас биха предотвратили подобни катастрофи?
- Един от сигурните начини за намаляване на щетите при наводнения е временно съхраняване на водата от проливните дъждове в язовири или така наречените забавителни басейни, както и укрепването на речните насипи и др. Друг начин, който със сигурност ще спаси поне човешки животи е, ако въз основа на точна топографска карта се създаде карта с опасните зони при наводнения и тя бъде предоставена на жителите на съответния район. Те трябва да бъдат добре информирани за местата, където безопасно могат да се евакуират преди да е започнало наводнението
в следствие на поройни дъждове.
От изключително важно значение е, дори и в спокойни и мирни дни, правителството и населението да не забравят, че винаги съществува риск от природни бедствия, взаимно да си напомнят колко важно е предварителното вземане на адекватни мерки и извършването на подготовка, както и наличието и на осведоменост за осигуряване на
необходимото сътрудничество.