ЦИК ще се поправи за разписките - вярваме на машините като на касите в супермаркета (Обзор)
Все пак ще решава за извадка от секции с контролно броене
По жалбата на ГЕРБ: пробният софтуер с числа до 20 бил готов, преди да се знае кой ще е номер 32
Разписките от машините няма да бъдат броени контролно във всички секции, а само в част от тях. В колко секции да се направи това сверяване, може да бъде решено от Централната избирателна комисия и в деня на вота - 14 ноември.
Тази поправка в решението на ЦИК обясниха говорителите на комисията Росица Матева и Цветозар Томов, след като в четвъртък Върховният административен съд отмени решението на ЦИК във всички секции да се броят разписките и тези данни да са част от изборния протокол.
Досега бележките от машината се брояха контролно в малко над 1000 секции в цялата страна, които се избираха на случаен принцип.
Само протоколът, отпечатан от машината, е валиден за резултата от гласуването, обявиха съдиите.
Преброяването
на разписките е
само контролно
и не може да бъде вписано в протоколите, казва съдът, като се позовава на текстовете на Изборния кодекс. Единственото изискване е броят на гласувалите с машината да е равен на броя на контролните разписки.
ЦИК има право да прави контролно преброяване, но то не може да влияе на изборния резултат.
“Независимо от различните мнения в ЦИК съм сигурен, че никой не е искал да има броене на разписки с цел манипулация на резултати”, коментира говорителят Цветозар Томов. Той определи подобни интерпретации като несериозни.
Томов обясни и защо говорителите на ЦИК са били против броенето на разписките от машините.
“Нашите опасения са, че това ще създаде напрежениe и ще се върнем към опашките и проблемите, които възникваха w “Арена Армеец” през 2015 г. поради претоварване на секционните комисии”, каза Томов. Той подчерта, че при контролните преброявания от 11 юли не е отчетена машинна грешка, а само човешки. Други членове на ЦИК обаче се опасявали, че без броене на разписки няма сигурност в коректността на машините.
Томов даде пример
с касовите
бележки от
супермаркетите
“И там има софтуер. Като си вземете 392 г сирене, да вземете да го сметнете на листче за всеки случай, да не стане грешка”, каза той и увери, че софтуерът на машините за гласуване има множество защити.
До решението на ВАС се стигна, след като методиката за броенето на ЦИК бе атакувана от Мая Манолова, “Демократична България” и “Продължаваме промяната”.
Машинното гласуване се доказа като
една от
ефективните
мерки в борбата
с купения вот
и допринася за повишаване на доверието на обществото в провеждането на честни избори в 21-и век, коментираха след решението на съда от “Продължаваме промяната”.
Съпредседателят на ДБ Христо Иванов пък обвърза решението с делото, което води по регистрацията на листата си в Стара Загора с електронни подписи. “И двете решения показват, че силата на аргументите и правото трябва да се уважава, че ние сме тези, които влизаме в битки и ги печелим. Съдът е последната гаранция срещу произвола в нашата държава”, каза Иванов.
За броене на всички разписки пък се застъпват от ГЕРБ. Партията е подала и жалба в ЦИК заради машините за обучаване на гражданите преди деня на изборите. На примерната бюлетина, зареденa на тях, няма номер 32, защото номерата стигат само до 20.
“Тази демоверсия и материалите по разяснителната кампания бяха изготвени, преди да бъде приключил срокът за регистриране на кандидатите по тези избори. Така че нямаше как да знаем колко кандидати ще се регистрират, за да направим демоверсията със съответните номера в бюлетината”, коментира Матева.
ЗАЩО ТРЯБВА
ДА СЕ БРОЯТ
РАЗПИСКИТЕ?
- Без пълно броене няма как да сме на 100% сигурни в резултатите от вота.
- Доверието в изборния процес е много важен елемент на всяка демокрация, а двойна проверка укрепва доверието.
- Машинна грешка в протокола би променила крайните резултати.
- Хакерски пробив в софтуера на машините би могъл да манипулира броя гласове за кандидатите.
ЗАЩО БРОЕНЕТО
НА ХАРТИЙКИ
Е ИЗЛИШНО?
- Претоварване на секционните комисии.
- Броенето ще доведе до забавяне на секционните комисии с резултатите в изборната нощ. Това ще доведе до струпвания на хора като случая с “Арена Армеец” през 2015 г.
- Според Изборния кодекс резултатите не се влияят от разписките. Ползват се само данните от протоколите.
- Контролната проверка на 11 юли не показва машинни грешки, а само ръчно направени.