Пловдивчани: Лишаваме се от покупки, за да платим ток, вода и отопление
Парите стават все по-евтини, твърди финансистът Светозар Гледачев
Затягаме коланите, като се лишаваме от ходене на кино, театър и заведения. Така пловдивчани коментират непрекъснатото увеличение на цените. "Пестим от други разходи, за да платим ток, вода и отопление", отговаря възрастно семейство, тръгнало на покупки от първа необходимост. В кошницата им имаше само хляб, яйца, сирене и две кофички кисело мляко.
„Свивам списъка с покупките и си правя сметка на всяка стотинка“, обясни Марияна Велинска, която се е пенсионирала наскоро. „Купувам по-малко на брой продукти, в по-ограничени количества, и то само най-важното. Не си позволявам никакви разточителства“, обясни тя.
Друга млада жена казва, че са орязали бюджета за всякакви удоволствия - не ходят на театър, не си позволяват и заведение.
В много семейства вече всяка покупка се преценява и премисля.
„Гледам, че олиото скача непрекъснато, ама то не е най-важното. Най-скъпи са млечните продукти според мен. Вече за парното и за тока няма да говорим", казва Румен Аврамов. Мъжът признава, че тази година е отложил ремонта на семейното жилище, защото е притеснен от кризата.
По официални данни на НСИ от края на септември средните разходи за издръжка на човек от семейството са скочили на 1354,79 лв. За сравнение преди година по това време цифрата е била 1107 лв.
В момента крайната цена на хляба е с 2,3% по-висока, сиренето е поскъпнало с близо 2%, яйцата са с почти с 5 на сто завишени, олиото с над процент, а зелето с повече от 11%. според официалния индекс на храните.
Финансистът Светозар Гледачев твърди, че всичко, което се случва с икономиката в момента, е било прогнозирано и няма нищо неочаквано.
"Върви пълзяща инфлация. Увeличава се паричната маса, а стоките и услугите, които могат да се купят с тези средства, остават горе-долу едни и същи. Съответно парите стават по-евтини на практика", обяснява той.
Поскъпването на всички стоки и услуги ще изяде спестяванията на хората, но това е нормално следствие от условията на пандемията, в която живеем вече втора година, коментира той.
По думите му ние не сме изключение от това, което се случва в света. "В глобален мащаб има ръст на цените на храните с над 30 процента", обяснява той. И допълва, че тук идва ролята на държавата, която трябва да приеме пакет от социални мерки за закрила на най-уязвимите. "Бизнесът се задъхва от високите цени на енергоносителите. За момента няма никакви компенсации за огромните щети, които търпят фирмите от общото повишаване на цените на енергоносителите. Иначе корабът потъва по план“, обобщава Гледачев.