763-ма служители на пловдивската “Чистота” като медиците - без почивка в пандемията
Те дезинфекцират обществените пространства, всяка събота и неделя мият основните улици в центъра и мостовете над Марица
Те са навсякъде из Пловдив. Всеки ден. По булеварди, улици, градинки и площади. 416 жени със зелени престилки метат, където минават хора.
Всяка от тях
обработва по
11 декара на ден
Мъжете са по машините, за да обслужват съдовете за смет.
Общо 763-ма души наброява общинското предприятие “Чистота” в Пловдив. На тази армия от хора начело е 47-годишният Димитър Георгиев. Завършил е сигурност и отбрана в Колежа по икономика, а след това е специализирал във Военната академия “Георги С. Раковски”.
Твърди, че за да ръководиш такъв голям състав, наистина се изисква воинска дисциплина.
“Всяка година Пловдив се разраства, а с това и грижите за чистотата се увеличават. Според последните статистически данни над 200 000 българи м.г. са се преселили от родните си места в други градове. Най-голяма част от тях са предпочели Пловдив”, обяснява Георгиев.
Това е причината да изисква всеки ден от подчинените си да поддържат града.
Улиците се мият
по график от
ранна пролет
до късна есен
От известно време например всяка събота и неделя се мият всички основни улици в центъра, както и мостовете над Марица.
Машините, които метат, пък действат целогодишно, дори и през зимата, когато няма сняг. Вече десета година пясък не се ползва срещу заледяване, а само сол и калциев дихлорид.
Служителите на “Чистота” подобно на медиците следят обстановката с коронавируса. Защото при всеки пик работят без почивен ден, за да дезинфекцират цялата улична мрежа и обществените пространства.
Това обаче не важи за спирките. За разлика от м.г., когато всяка сутрин работници пръскаха с дезинфектант над 400 заслона, сега вече те се обработват с иновативен продукт. Използва се препарат за дълготрайна защита.
“Върху повърхността се нанася нанотехнологичен слой, който създава невидими за човешкото око кристали. Те привличат всички вируси и микроорганизми и ги убиват механично, без странични ефекти”, обяснява Димитър Георгиев. Този метод пести и пари.
2000 лева бе разходът на месец за дезинфекция, а сега е 2400 лв. на година.
Голямо изпитание
за служителите
на “Чистота”
са незаконните
сметища,
които никнат като гъби в етническите квартали и особено в “Столипиново”.
“Пълним каца без дъно. Тъкмо изчистим и след дни отново се появяват”, негодуват самите работници. Всяка събота правят акции за нерегламентирани сметища в междублоковите пространства, откъдето извозват средно по 200 т отпадък. Но след дни купчините смет отново се появяват.
“Разчитаме и на местни хора, които са работили в Германия. Виждайки как е там, те вече имат по-високи изисквания за средата в квартала. Идеята е нещата да се променят отвътре с нашата подкрепа”, казва Димитър Георгиев.
Честа неприятна гледка край съдовете за смет в града са струпаните стари дивани, маси, столове, матраци и покъщнина. А в базата на “Чистота” на ул. “Даме Груев” 64А всеки може безвъзмездно да предава отпадъци от дома.
“Ако гражданин не може да осигури транспорт, да се обади, ще съдействаме”, приканва директорът на предприятието. Той допълва, че имат контейнери и за строителни отпадъци след ремонти в жилищата, а предприятието извършва такава услуга по ценоразпис.
Според Георгиев
пластмасовите
контейнери
трябва да заменят
металните,
тъй като обслужването им е доста по-безшумно. На този етап те са 450, като целта е поетапно да бъдат заменени металните.
Сериозен проблем обаче си остава паленето им. Видеокамери следят и вече има установени извършители, срещу които се води следствие.
Другият голям бич за хората от “Чистота” са графитите. Драсканици се появяват навсякъде - по подлези, паметници, сгради. Обичайно преди Трети март хълмът Бунарджика е нашарен.
След премахването им поставят жива охрана, за да пази.
“Идеята е все повече градски зони да бъдат под видеонаблюдение, за да намалят вандалските прояви”, категоричен е Георгиев. Той разказва, че неведнъж се е качвала специализирана техника до Небет тепе, Бунарджика и Дановия хълм, за да чисти новопоявили се драсканици дори по скалите.
“Очакваме
обновяване на
техниката -
машини за
метене и
челен товарач
Те ще бъдат закупени с част от средствата с 40-милионния заем, който община Пловдив ще тегли за важни обекти”, отбелязва директорът.
По думите му с новите машини ще бъде подпомогнат ръчният труд, тъй като Пловдив се разраства, а броят на персонала намалява.
Има идея и за закупуване на 40 специални машини, които да събират листата. Те били малки, но мощни и мобилни за управление.
“Винаги в услуга на хората” е девизът на “Чистота” и няма да отстъпим от него”, категоричен е Димитър Георгиев. И тази година за 6 септември - празника на Пловдив, бяха поставени от неговите хора по входовете на града 300 нови знамена. За пореден път те измиха и Паметника на Съединението с шампоан. Сега се стягат за зимното дежурство, което започва в средата на ноември и приключва преди първа пролет.