Д-р Петко Загорчев: Хомеопатията няма универсален подход, хроничните ставни болки се лекуват с индивидуални медикаменти

28.10.2019 20:00
Д-р Петко Загорчев

Тя залага на холистичното лечение, което повлиява както тялото, така и интелекта. Смята началникът на Спешно отделение в МБАЛ Шумен

- Д-р Загорчев, какво представляват ставните болки?

- Ставните болки са патология, свързана с напредване на възрастта. Най-често става въпрос за напрягане на всички структури, които изграждат опорно-двигателния апарат. Затова използваме общото понятие ревматична болка. То няма нищо общо със старата дума ревматизъм от миналото. Допреди няколкого години смятахме, че това са изцяло дегенеративни процеси, свързани с изхабяване, амортизация на ставен хрущял, на връзков апарат, на процеси, свързани с развиване и увеличаване на съединителнотъканното втвърдяване на връзковия апарат, изхабяване на костните структури. Тоест за един чисто инертен процес.

- Приложима ли е хомеопатията при хронични ставни болки?

- Хомеопатията не е алтернатива на конвенционалната медицина, а част от медицинската наука и начин за надграждане възможностите на съвременната медицина. Този метод е създаден от лекаря Самуел Ханеман преди повече от 200 години, когато лечението е било с елементарни средства - клизми, кръвопускания, използване на арсен, живак. Ханеман създава нов подход на лечение със сравнително безвредни средства в ниски разреждания. Целта е да стимулира реактивната възможност на организма за самооздравяване.

Хомеопатията по закон се практикува само от лекари. Добър лекар хомеопат може да е само този, който има изключително широк поглед върху патологията.

Болката на ревматичните заболявания е многостранна. Хрущялът в ставите няма болкови рецептори и той самият не боли. Болят рецепторите от околоставните връзки, които се втвърдяват и се подлагат на натиск. Едни от предходните методи на лечение, запазили се и досега, са с противоболкови средства, нестероидни противовъзпалителни препарати, понякога кортикостероиди. Но те имат немалко странични ефекти.

Факт е, че възрастният пациент има допълнителна сърдечна, бъбречна, белодробна патология. Добавяйки и такива препарати към тези, които възрастните вземат с напредване на възрастта, се развива явление, което наричаме полипрагмазия. Възрастните поемат по 5, 6, 10 медикамента, но те засилват страничните си явления. Опитът да лекуваме една сърдечна аритмия с противосъсирващи антиагреганти и да добавим едни стероидни средства засилва риска от кръвоизливи от стомашно-чревния тракт, от раздразване в храносмилателната система. Тук се явява мястото на хомеопатията. Този нежен подход, който не се намесва пряко с интерференция с другите медикаменти, а може да стимулира възможността на организма да се възстанови от болестното състояние.

- Как действа хомеопатията на болката?

- Хомеопатията не вреди на организма, а помага на репаративните му процеси. Една болка от ревматичен характер - в шия, гръбнак, тазобедрени и коленни стави, пръсти с оток и възпаление, при всички пациенти ще се лекува с нестероидни противовъзпалителни средства примерно. Евентуално кортикостероиди, но заради страничните ефекти тези медикаменти не могат да се приемат повече от 10 дни. Затова съвременната медицина се насочи към алтернативни методи, като смяна на стави и др.

В хомеопатията не можем да имаме универсален подход. Ако 10 човека боледуват от един и същи тип артрозна болест, той ще се определи според това къде е локализирана болката и болестта - в шия, колене, малки стави на ръцете, какви промени има там, кога го боли пациентът - от влага или студ, от движение или покой.

Интересува ни не по-малко чувствителният тип на пациента. По различен начин лекуваме пациент с променена психика, ограничен речников запас, груба структура, груби нарушения в интелект или памет. Защото човек не боледува само като става, като коляно, а в цялостната си същност. Човек с едро телосложение и една грацилна старица с нежна костна структура ще имат коренно различен медикамент. Това е красотата - ако при конвенционалната медицина имаме 10 нестероидни противовъзпалителни средства, действащи по един и същи механизъм, тук от десетките хомеопатични медикаменти трябва да се подбере специфичният.

Хомеопатията надгражда съвременната медицина и в нея не може да има тясна специализация. Това е холистичен подход на лечение, което повлиява едновременно и тялото, и интелекта. Може да сменяме една става с най-модерни 3D технологии, но ако не сме доставили красота в душевното състояние на пациента, не сме достигнали нищо.

- Колко време е нобходимо да се опознае пациентът?

- Хомеопатичният преглед за първоначално повлияване трае над 45 мин, а пълната картина на болестта на пациента постигаме след две срещи. Хомеопатията връща човешкото лице в медицината и времето, което трябва да отделим на пациента. Естествено, при злокачествени заболявания тя може да бъде облекчаващо средство, но не и алтернатива.

- Колко дълго продължава лечението?

- Може и цял живот, но в тези медикаменти няма химия. Лечението на възрастни с артрозна болест може да продължи със седмици или години. Но това са 5 гранулки сутрин и 5 - вечер, които имат нищожна стойност. Няма странични ефекти и не е обременяващо. Истината е, че ако спрем това лечение, болестната симптоматика ще се появи отново.

- Може ли един пациент да е закъснял за хомеопатчино лечение?
   
 - Говорим за палиативен подход, при него не можем да лекуваме, но можем да облекчаваме. С облекчаването повишаваме качеството на живот, ако можем да облекчим по някакъв начин и депресивният елемент в състоянието, подобряваме погледа му към живота.
Хомеопатията не е универсална, не може да се намери като терапевтична схема. Тя не лекува болести, тя лекува болен пациент. Ако той има няколко заболявания, ще получи медикаменти от всички специалисти. За лекаря хомеопат това не е пациент с осем болести, а пациент който боледува в осем различни насоки. Ако в конвенционалната медицина ще пие по над 10 медикамента, при хомеопатията ще са 2-3.

Други от От страната и света

Правната комисия единодушно прие промените в съдебния закон, ДПС-Ново начало също ги подкрепи

Правосъдната министърка Мария Павлова: Процедурата не приключва на 16 януари И ДПС - Ново начало гласува на първо четене за промените в съдебния закон, които предлагат от ПП-ДБ и ИТН

Хванаха 21 пияни и 13 дрогирани зад волана през изминалия ден

В рамките на изминалия ден са установени общо 21 водачи, качили се зад волана след употреба на алкохол – 14 от тях са шофирали след употреба на алкохол от 0,5 до 1,2 промила, а други 7 - с над 1

Казхстанската национална компания KazMunayGas иска да купи "Лукойл Нефтохим" за 1 млрд. долара

Ако офертата ѝ бъде одобрена, компанията заявява, че ще предоставя казахстански петрол на рафинерията при възможно най-добри условия Казахстанската национална компания АО KazMunayGas участва в

Радио Китай: Правителството удължи политиката за лихвено субсидиране по заеми за надграждане на оборудването

Министерството на финансите на Китай обяви в понеделник, че правителствената политика за субсидиране на лихви по банкови заеми за надграждане и обновяване на индустриално оборудване ще бъде удължена

Пеевски: Само "ДПС-Ново начало" се ангажира с реалните проблеми на хората

Отказът на мнозинството в парламентарната комисия да подкрепи мораториума върху цената на тока за пореден път доказва, че в този парламент единствено "ДПС-Ново начало" се ангажира с реалните проблеми

>