100 млрд. лв. депозити в банките – 7 горещи тренда с парите ни

28.10.2021 09:22 Лъчезар Богданов, главен икономист в Института за пазарна икономика
Лъчезар Богданов

Откъде се взеха нови 9 млрд. лв. и защо опити за капитализъм без капитал не са желателни

Депозитите на неправителствения сектор надхвърлиха 100 млрд. лева към края на септември – вероятно

психологическа

бариера,

която отново предизвика дискусия за причините и последиците от тенденцията за нарастване на депозитите в банковата система.

Наистина, на годишна база депозитите на домакинствата се увеличават с 10,9%, а на нефинансовите предприятия – с 10,8%. Това не е малък темп, а

в абсолютно

изражение е

почти 9 млрд.

лева

Данните провокират доста силни интерпретации – защо толкова трупат пари, защо не харчат, защо не се инвестира повече, откъде са дошли и т.н.

Няколко бележки позволяват по-реалистично осмисляне. Като начало, и в годините преди пандемията депозитите на домакинствата нарастваха с около 8% годишно, а дори в кризисната 2020 г. – с 10%.

Отделно от това нарастват и парите в обращение. И затова си има просто обяснение – имаме работеща икономика в процес на растеж.

По-голямата активност изисква и повече пари, при равни други условия – за да обслужват нараснало потребление, инвестиции, изплащане на заплати и т.н. Дори само пенсиите – увеличени и освен това с добавки от 50 лева до септември – означават

над милиард

повече преводи

по картите на

пенсионерите

А сега да пренесем това към нараснали с над 10% заплати, към възстановяване на търговията на дребно през 2021 г. заради липсата или минималните ограничения и т.н.

Същевременно активизацията на кредитирането – също с ускоряващ се темп – на практика означава пак пари по сметката на длъжника, а последващата покупка например на имот само “прехвърля” средствата от купувача към продавача.

Това са скачени съдове –

освен ако

българите не

теглят кеш и не го

заравят в сандъци

или пък не го изнасят зад граница, дори при активно кредитиране, заедно с потребление и инвестиции, парите по сметките в банковата система не намаляват. Затова е измамно усещането, че видите ли, има нарастване на депозитите, защото няма потребление или инвестиции.

Съвсем отделен въпрос е и погрешното схващане за депозита като някакъв инструмент за дългосрочно спестяване – едва ли не, това са някакви замразени пари, спящи дълги години, заключени за стопанския оборот. Всъщност, статистиката нарича “депозит” всеки баланс по сметка в банка – включително по картови сметки, по разплащателни сметки за бизнеса и т.н.

Ако клиент купи апартамент на зелено, парите се местят от неговата сметка в тази на предприемача; когато той на свой ред започне строителството на сградата, парите се местят към сметките на строителната фирма, когато тя плати заплати, сумите отиват по сметките на работниците и т.н.

Вероятно има и малък ефект от изсветляване на икономиката – все пак програмите за подпомагане

подтикнаха част

от бизнеса да

декларира повече

обороти и заплати Отделно пък дългосрочната тенденция е за ръст на плащанията с карти, а след пандемията с особена сила и онлайн поръчките с банкови плащания.

И заедно с всички тези процеси последните месеци има отчетлива тенденция за нарастване на цените – както потребителските, така и на активите. А това означава, че в икономиката се завъртат по-големи суми пари, за да обслужват съответния физически обем доставки на стоки или услуги.

А и трябва за пореден път да се припомни, че твърде опростена и грешна е

мантрата, че е

по-добре да се

харчи и инвестира,

а не да се спестява. Инвестицията е възможна само ако в икономиката като цяло се пести, или иначе казано – отложеното потребление е именно горивото, което позволява натрупване и създаване на капитал.

Само че това не става автоматично – в едно голяма и сложна система, каквито са националната и глобалната икономика, едни заделят от дохода, а други имат идеи и знание, за да превърнат ресурсите в бизнес, който ще генерира стойност в бъдеще.

Ако имаме проблем, той не е в това, че депозитите на населението растат, а в ниската инвестиционна активност. В икономиката във всеки определен период от време една група стопански играчи спестяват, а други търсят финансиране за плащане на покупки или инвестиции. Натрупаните спестявания очертават

потенциала за

растеж на кредита,

но само по себе си това не е достатъчно, за да видим такова увеличение. Нарастването на кредита за домакинствата зависи от търсенето на кредит и способността на длъжниците да го изплащат – и двете са функция по-скоро на перспективата за ускорено икономическо развитие, сигурност на работното място и увеличаване на доходите.

Кредитът за бизнеса зависи от предприемаческата енергия и от способността и желанието за влагане на собствен капитал – капитализъм без капитал не е възможен, а дори и краткотрайните опити за подобен икономически модел не са желателни.

Други от Мнения

Пречупване на тренда - ниските лихви спряха растежа на милионерските влогове

Вземащите кредит трябва да се съобразят с новата тенденция - лихвите ще се покачват Хората изчакват да видят докъде ще спаднат цените, за да получат по-изгодни сделки БНБ публикува редовната

Красен Станчев: Бъдещият кабинет не е на ротацията, щафета е - трябва да бъде разписано какво поема първият и какво предава

Обедняване и апокалипсис няма! Всички - без семействата с повече деца и част от пенсионерите, са по-добре в последните 2 г., казва икономистът - Държава пред катастрофа, икономика пред рецесия

Президентът си е основал звукозаписна компания и от там сега ще излязат редица нови хитове

Няколко коментара на извънредната и налудничаво динамична политическа обстановка: 1. “Да, България” винаги е била категорична, че експертният състав на правителството е това

Кабинет на ПП-ДБ само с техни министри не им дава по-добри възможности

Партиите - участнички в споразумението за излъчване на правителство от ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ са заинтересовани да постигнат балансирано представителство в предстоящия кабинет

“Букър” тежи, колкото и да ръкопляскате или да хулите

Радвам се за Георги Господинов. Книга, писана на езика свещен, достигна до световно признание. Интересни са ми тези, които обругават, без да са чели Може би думата награда иде от това, че някой

>