5 стотинки екотакса за пластмасова чашка

21.10.2021 17:45 Албена Арабаджиева

Тази седмица забраняват опаковките от стиропор и бъркалките, от 2023 почва плащането, което ще нарасне 5 пъти до 2027 г.

Забраната за пластмасовите продукти за еднократна употреба ще влезе в сила тази седмица или най-късно в началото на следващата. Тогава наредбата на Министерството на околната среда ще бъде обнародвана в “Държавен вестник”, след като в сряда беше приета от Министерския съвет.

Забранява се пускането на пазара на пластмасови клечки за уши, чинийки, пластмасови прибори за хранене, бъркалки за кафе, сламки, кутийки за храна и чашки от експандиран полистирен (стиропор), дръжки за балони и всички продукти от оксо-разградима пластмаса, т.е. такива, които под въздействието на факторите на околната среда се разпадат на микроскопични частици.

Освен това се забраняват и найлоновите торбички за пазаруване с дебелина до 25 микрона. Досега за тях трябваше да се заплаща продуктова такса.

Забранените продукти, които са пуснати на пазара преди влизане в сила на наредбата, ще могат да бъдат продавани до изчерпване на количествата.

Потребителска такса обаче се налага за еднократни пластмасови чашки и кутии за храна, само че тя влиза в сила от 2023 г. Първоначално таксата ще е минимум 5 стотинки за чаши и 20 стотинки за кутии. Всяка година цената им ще се вдига с по 5 стотинки, докато през 2027 г. стигне съответно 25 и 40 стотинки обясни за “24 часа” зам.-министърката на екологията Ренета Колева.

Самите търговци ще бъдат задължени да предлагат алтернативи на тези продукти – за многократна употреба или изработени от друг материал. В търговски обекти задължително трябва да бъдат поставени

информационни

табели

за необходимостта от намаляването на пластмасови продукти, както и за алтернативните възможности, които се предлагат.

Информацията за крайните потребители се увеличава и чрез нови маркировки, указващи съдържанието на пластмаса и вредата от нея. Те се поставят от 3 юли. От 2022 г. производителите на продуктите в обхвата на наредбата - чаши и кутии за бърза храна, бутилки, тютюневи изделия и мокри кърпи, задължително трябва да прилагат мерки за осведомяване на потребителите, а на всеки 3 години да бъде осъществявана национална информационна кампания. От 2024 г.

капачките

на всички

пластмасови

съдове за

напитки трябва

да бъдат трайно

прикрепени

и след отварянето им

Задължително ще бъде влагане на рециклиран материал в пластмасовите бутилки за напитки, чийто дял трябва да достигне средно 30% от теглото на всички пуснати на пазара бутилки през 2030 г. Освен това се въвежда разширена отговорност на производителите. Те ще трябва да заплащат за разходите за почистване на замърсяването в резултат от еднократни пластмасови продукти. Размерите на разходите ще бъдат определени чрез национално проучване догодина. Те ще важат и за лицата, които пускат на пазара риболовни съоръжения с пластмаса. Минималната цел за тях е събиране на поне 5% от отпадъците през 2024 г., а през 2031 - 40%.Производителите ще трябва да финансират и системи за разделно събиране на отпадъците от опаковки, които да бъдат поставени на места за обществено ползване като алеи, паркове и площадки, както и на мястото на продажба . Целта е през 2029 г. разделното събиране на пластмасови бутилки да достигне 90%.

Концесионерите и наемателите на морски плажове също ще трябва да осигуряват разделно събиране на отпадъците. Според Закона за управление на отпадъците така или иначе във всички курорти задължително трябва да има система за разделно събиране, припомнят от МОСВ.

Според Ренета Колева се предвиждат и санкции за неспазване на наредбата, но те още се обсъждат и ще бъдат включени в Закона за управление на отпадъци.

Други от Новини

Младеж заби кола в дере в Айтос, пострадаха 15-годишно момиче и мъж на 20 г.

15-годишно момиче и нейният спътник на 20 г. пострадаха при катастрофа в Айтос, причинена от млад шофьор с едва няколко месеца стаж зад волана. По данни на полицията около 23,25 ч

Съдът в Добрич остави в ареста мъж, шофирал след употреба на алкохол и дрога

Състав на Районния съд в Добрич уважи искането на Районната прокуратура за налагане на най-тежката мярка за неотклонение спрямо 27-годишен мъж, привлечен в качеството му на обвиняем за това

Управителят на проверения ресторант: Собствениците са гърци, полицаите не искаха документи

„Бяхме си на работа и дойдоха полицаи на проверка, дори не влязоха в ресторанта. Бяха отвън, всичко беше за 15-20 мин. Нито са искали документи, нито са проверявали персонала, клиентите

Радев към деца сираци: Мечти, воля и усилия - те са гаранция за вашия успех

Иска се увереност, искат се мечти, искат се воля и усилия, защото те са гаранцията за вашия успех. С тези думи президентът Румен Радев се обърна към близо 100 младежи в неравностойно положение

Задържаха мъж, влязъл в шадравана в центъра на Русе

Мъж бе арестуван в Русе, след като влезе в шадравана в центъра на града. Това видя репортер на БТА. Сигналът, че в шадравана има мъж с неадекватно поведение

>