Проучване откри състаряване на мозъка дори при лек COVID

08.10.2021 18:26 Любомира Николаева

Невролози: Резултатите от британското проучване са толкова смущаващи, че трябва да се тълкуват много предпазливо.

Тревожни данни от проучване на Оксфордския университет във фаза пред рецензиране разтърси неврологичната общност. Популярният по-опростен прочит на изводите е, че дори при прекаралите леко COVID се наблюдава “свиване” на мозъка, подобно на това от напредналата възраст и заболявания в кръга на деменциите.

Резултатите са едновременно вдъхновяващ стимул за продължаване на проучванията и толкова смущаваща перспектива, че всички публикации в сериозните медии и коментарите на експертите призовават за предпазливост в тълкуването. Уклончивостта е свързана с доказването на причинно-следствена връзка и дали не се касае за временни отклонения, които мозъкът да успее да компенсира в бъдеще.

Екипът се е възползвал

от уникална възможност

да сравнява образните

изследвания с ЯМР

от 2014 г. и сега

на едни и същи хора, поканени за нови сканирания. Съгласилите се участници са разделени в приблизително равни групи - хора, които са прекарали леко или тежко коронавирусната инфекция, и такива, които не са се заразявали.

Старите сканирания са взети от архива на Британската биобанка, в която има документация за над 40 хиляди души. От тях са подбрани две извадки - 401 прекарали COVID и 384 “контроли” с отрицателен тест за антитела и “чисти” медицински картони във времето на пандемията. Двете групи били така подбрани, че хората в тях да са сходни по възраст, пол, етническа принадлежност и интервал между сканиранията. За по-висока надеждност на резултата контролите и боледувалите не се различават по стойности на кръвното, индекс на телесна маса, хронични заболявания, пушене, консумация на алкохол. Били изравнени дори по социално-икономическо положение.

Сравняване на старите сканирания на мозъка им и направените по време на проучването установявя отчетливи разлики между прекаралите COVID и тези, които не са се заразявали.

При инфектираните се наблюдава относително увеличаване на индексите на дифузия - маркер за увреждане на тъканите, в мозъчните области, функционално свързани с обонятелните зони (частите, които обработват миризмата), по-голямо намаляване на общия размер на мозъка и увеличаване на обема на цереброспиналната течност, което предполага допълнителна атрофия.

Учените влизат в още по-голямо прецизиране, като сравняват не просто боледувалите и неболедувалите, а леко прекаралите инфекцията, лекуваните в болница и отрицателните за SARS-CoV-2 - патогена, който причинява COVID. И се оказва, че вирусът е оставил следа в мозъка и на тези, които не са стигнали до хоспитализация. Изследователите установяват значително намаляване на дебелината на сивото вещество във фронталната (предната) и париеталната (теменната) зона. Освен това участниците,

заразени със SARS-CoV-2,

показват по-голям

когнитивен спад

в сравнение с контролите

Очаква се проучванията в тази област да продължат.

Засега изводите от проучванете се тълкуват разнопосочно и в условно наклонение. Допуска се, че резултатите от изобразяването на мозъка са свидетелства за дегенеративно развитие на болестта. Или да илюстрират разпространението на вируса в мозъка чрез обонятелните пътища (възможен вход към централната нервна система е обонятелната лигавица). Или да са резултат на невровъзпалителни събития, дължащи се на инфекцията. Или сканиранията да изобразяват просто загуба на обонятелна и вкусова сетивност.

Дали установените вредни въздействия може да бъдат преодолени, или ще продължат в дългосрочен план, остава да се проучи с допълнителни проследявания.

Един от публичните “говорители” по темата за засягането на мозъка е специалистът по епидемиология на инфекциозните болести и по генетика на микроорганизмите д-р Франсоа Болу от Импириъл колидж - Лондон.

“Докато дори малките загуби в обема на определени области на мозъка може да изглеждат тревожни,

фините промени в мозъка

не означават непременно

заболяване, дори

в зряла възраст

- коментира ученият в авторска статия в “Конвърсейшън”. - Изследователите тълкуват констатациите си като директен вреден ефект на COVID, причинен от вируса и проникнал в мозъка през носа. Друго обяснение обаче е, че промените в обонятелните области на мозъка може да са следствие от загуба на вкус и мирис, а не причина за това.”

Други от Новини

Младеж заби кола в дере в Айтос, пострадаха 15-годишно момиче и мъж на 20 г.

15-годишно момиче и нейният спътник на 20 г. пострадаха при катастрофа в Айтос, причинена от млад шофьор с едва няколко месеца стаж зад волана. По данни на полицията около 23,25 ч

Съдът в Добрич остави в ареста мъж, шофирал след употреба на алкохол и дрога

Състав на Районния съд в Добрич уважи искането на Районната прокуратура за налагане на най-тежката мярка за неотклонение спрямо 27-годишен мъж, привлечен в качеството му на обвиняем за това

Управителят на проверения ресторант: Собствениците са гърци, полицаите не искаха документи

„Бяхме си на работа и дойдоха полицаи на проверка, дори не влязоха в ресторанта. Бяха отвън, всичко беше за 15-20 мин. Нито са искали документи, нито са проверявали персонала, клиентите

Радев към деца сираци: Мечти, воля и усилия - те са гаранция за вашия успех

Иска се увереност, искат се мечти, искат се воля и усилия, защото те са гаранцията за вашия успех. С тези думи президентът Румен Радев се обърна към близо 100 младежи в неравностойно положение

Задържаха мъж, влязъл в шадравана в центъра на Русе

Мъж бе арестуван в Русе, след като влезе в шадравана в центъра на града. Това видя репортер на БТА. Сигналът, че в шадравана има мъж с неадекватно поведение

>