Цветозар Томов: Между 750 и 800 ще са секциите в чужбина на 14 ноември
11 187 заявления от българи зад граница, които искат да гласуват на изборите на 14 ноември, са постъпили до момента в Централната избирателна комисия. Опцията е активна от няколко дни и ще може да се използва до 19 октомври. Най-много заявления до момента са постъпили от Турция - 4273, от Великобритания - 1341, от Германия - 1276, от Испания - близо 1000 и от САЩ - малко под 700. Това съобщи зам.-председателят и говорител на ЦИК Цветозар Томов.
Той прогнозира, че за президентските и парламентарните избори, които ще се проведат на 14 ноември, в чужбина ще бъдат разкрити между 750 и 800 секции.
"Най-много вероятно ще са секциите в Турция и Великобритания. В Германия, в която също традиционно има много секции, режимът е разрешителен и не получихме разрешение за повече от 40 места, на които да се гласува. В Испания и Сащ секциите ще са по около 50", обясни Томов.
Заради задължението ЦИК да разкрие автоматично секции в чужбина в места, на които на избори през последните 5 г., са гласували поне 100 души, комисията е длъжна да направи това и в места, които са туристически дестинации. Томов даде пример с Никити в Гърция, където на 11 юли имаше 1400 гласували. Сега обаче едва ли ще има такъв интерес. Следим заявленията, които се подават, възможно е при липса на интерес в навечерието на изборите ЦИК да обсъди всеки такъв казус и да излезе с решение, уточни Томов.
Днес комисията ще вземе решение дали на вота 2 в 1 ще се гласува с една смарткарта в секциите с машини. ЦИК трябва да определи и как да изглежда интерфейса на екрана на устройствата, обясни другият зам.-председател и говорител на ЦИК Росица Матева.
Тя напомни, че от 2 дни на сайта на ЦИК е активна възможността за проверка дали избирател присъства в подписката на някоя от регистрираните партии, коалиции и инициативни комитети. Матева призова, ако избирател установи, че ЕГН-то му е използвано неправомерно, да подаде жалба в Комисията за защита на личните данни. В сайта на ГДГРАО пък всеки може да провери адресът на избирателната секция, в която ще гласува, както и да подаде елекетронно заявление за гласуване по настоящ адрес. Срокът за подаване на заявлението е 30 октомври.
До момента са регистрирани 6 кандидатски листи за изборите за президент и вицепрезидент. Срокът е до 12 октомври, напомни Матева.
"Знаете, че за президентските избори бяха регистрирани 12 партии, 5 коалиции и 12 инициативни комитета. Очевидно не всички партии и коалиции ще регистрират кандидати, но към момента това са направили 4 партии и коалиции и 2 комитета", добави Томов.
"В момента ЦИК не може да коментира гражданството на Кирил Петков. Дали той е с двойно гражданство, или не, ще стане ясно, ако бъде регистриран като кандидат за народен представител. Тогава ще се извърши и проверката дали той отговаря на условията да бъде кандидат за народен представител", заяви Матева.