УТРЕ Успяват да продадат и залежали на пазара от години жилища
Увеличава се делът на имотните сделки с ипотечен кредит
Напоследък на имотния пазар се наблюдава ново явление - продажба на апартаменти, които са стояли на пазара с години и никой не е проявявал интерес към тях. Това съобщи изпълнителният директор на агенцията “Имотека” Люба Атанасова.
“Това са имоти, чиито собственици не са търсели сделка на всяка цена. От началото на годината имаме немалко сделки за имоти, които са в продажба от 8-10, дори 11 години. Техните собственици не са били склонни да коригират цените си, макар те значително да са надхвърляли средните пазарни нива. Днес обаче пазарът успява да догони ценово тези жилища и сделките са факт”, каза Атанасова.
Според нея напоследък има леко задържане на поскъпването на жилищните имоти, но все пак спрямо година назад средното увеличение на цените е 9%. Това е приблизително равно на процента на поскъпване, който обяви наскоро НСИ, но само за столицата, в другите големи градове нарастването на цените е по-малко.
Според Атанасова е напълно възможно скоро цените на жилищата да се стабилизират, но все още е рано да се каже дали задържането на ръста е временно явление, или устойчива тенденция. Във всеки случай на пазара има много повече купувачи, отколкото продавачи и много често строителните предприемачи успяват да продадат жилищата в новостроящи се сгради, още преди да са стигнали до първа копка.
В София има различни изменения на цените по квартали през деветмесечието на 2021 г. спрямо същия период на миналата. Най-висок е процентът на поскъпване в “Люлин” - 10,6%, но все пак там средната цена е малко по-ниска - 991 евро за квадратен метър срещу 896 евро миналата година.
В “Борово” жилищата са поскъпнали само с 6,58% за една година, но там средната цена е 1329 евро за квадратен метър.
От районите, които агенцията е анализирала, най-високи са средните цени в “Иван Вазов” - 1910 евро за кв. м. В “Иван Вазов” обаче трудно се правят сделки, защото предлагането е много ограничено и почти няма ново строителство, тъй като няма свободни терени. По-скъпи са жилищата само в “Докторската градина”, но те са в друг сегмент на пазара - луксозните имоти.
Броят на сключените през 2021 г. сделки поне засега е с около 20% над миналогодишните. Увеличава се и делът на покупките, направени с ипотечен кредит – ако към есента на 2020 г. те са били около половината от всички сделки, то днес външно финансиране се ползва от около 60% от клиентите.
Покупките на жилище с инвестиционна цел бележат лек ръст и са около 19% от всички през периода от началото на годината до днес. “24 часа” отбеляза наскоро, че този тренд се появи през 2021 г. и е свързан с въвеждащите се от търговските банки такси върху големите наличности. Това кара все повече хора да преразглеждат колко пари държат в банка и тъй като покупката на имот, който все пак носи доходност поне от 2-3 до 5% годишно, много от тях правят точно това с изтеглените пари.