Как се става част от индустрия, която дава над средната заплата
Стажантски програми и дуално обучение осигуряват добре подготвени кадри за минното дело
Вероятно няма сектор в икономиката, който да не изпитва проблем с намирането на квалифицирани и добре подготвени кадри. “Но в минно-суровинната индустрия няма дефицит на работници и инженери, както и на специалисти във всички области. Няма текучество”, казва председателят на Българската минно-геоложка камара проф. дтн инж. Николай Вълканов. Рецептата е ясна - инвестира се в хората още докато са в университети и професионални гимназии. Водещите компании от минната индустрия са лидери в развитието на дуалното обучение в България.
Те са едни от първите у нас, които разработват партньорски проекти с професионалните гимназии за обучение в регионите с развита минна индустрия. Безработицата в тези общини е ниска, а заплащането е сред най-високите в страната и е над средното. Компаниите училищата с преподаватели, модерна база, осигуряват производствена практика в реална среда за учениците.
На младите им се дава възможност за работа. През последната година в професионални училища в дуална форма са се обучавали 300 ученици по минни специалности и по такива, нужни на индустрията. От 2015 г. ролята на минно-суровинната индустрия в дуалното обучение е призната, както и браншовият модел за подготовка на кадри, който е възприет от министерството на образованието и е прераснал в система за дуално професионално обучение в страната.
Ние не се готвим за дуално обучение, реално го правим. Същото важи и за Минно-геоложкия университет “Св. Иван Рилски” - даваме стипендии, правим зали, осигуряваме програми, посочва Вълканов. Минно-геоложкият университет “Св. Иван Рилски” е основното висше училище, което подготвя специалисти в индустрията. Бизнесът осигурява платени производствени стажове и стипендии по време на обучението на студентите, както и преки възможности за професионална реализация.
Всяка година компаниите инвестират в базата на университета, в лабораторно и полево оборудване, тоест за работа в мините. “Когато се грижиш за създаването на хора, те разбират това и се връщат към този бизнес”, казва Вълканов.
Владимир прекоси океана, за да стажува в "Елаците Мед"
Лятната стажантска програма на “Елаците-Мед”, част от групата ГЕОТЕХМИН, е един от приоритетите в подкрепа на професионалното развитие на младите специалисти. За 10-а година дружеството посреща бакалаври и магистри от различни университети в страната и чужбина. В програмата са участвали повече от 250 студенти, а общият брой на младежите, свързали професионалния си път с “Елаците-Мед”, надвишава 50. Тази година 36 студенти практикуват в двата производствени комплекса на дружеството – рудодобивен и обогатителен.
Работата им тук е предизвикателство и добра възможност за тях. Владимир Гребчев е израснал в Челопеч. През 2008 г. със семейството си заминава за САЩ. Там завършва гимназия и работи в сферата на автоматизацията. Решава да се завърне в България, за да участва в стажантската програма на “Елаците-Мед”. Според него тя е шанс да продължи да развива своите знания и умения. Записва и “Автоматика, информационна и управляваща техника” в МГУ “Св. Иван Рилски”. Интересът му към програмата на дружеството е породен от добрия имидж на “Елаците-Мед” като отговорен работодател, който дава много възможности.
“Имам възможност на практика да се запозная с нещата, които към момента изучавам теоретично в университета. Смятам, че стажантските програми са от голяма полза и значение за студентите. Това е мястото, където може да се направи връзката между теорията и практиката”, споделя той. Стажът на Владимир протича в един от най-иновативните отдели - “Обследване на нови технологии за извличане на метал”, а дейността му е свързана с автоматизиране на процесите в новоразработените технологии. Изградил е чудесна връзка със своите ментори.
“Чувствам се прекрасно в екипа. Има колегиалност и професионализъм. Дискутираме заедно разработването на нови технологии и различни теми, свързани с тях. Радвам се да черпя опит, който ще бъде полезен в бъдещото ми професионално развитие”, казва Владимир. Той със сигурност би препоръчал “Елаците-Мед” на своите приятели, които искат да работят “за компания с високи работни стандарти, където се ценят новаторството и инициативността”.
В стажантската програма участват и стипендианти на дружеството, които учат в Минно-геоложкия университет “Св. Иван Рилски”. Един от тях е Симеон Костадинов, който тества своите знания в отдел “Геоложки” на рудодобивния комплекс в Етрополе. Израснал в Слънчев бряг и Несебър, завършил Професионалната гимназия по строителство, архитектура и геодезия “Колю Фичето” в Бургас, той винаги е усещал влечение към инженерните направления в науката.
Сега е студент в специалност “Геология и проучване на минерални и енергийни ресурси”. Неговите търсения съвпадат напълно с дейността на “Елаците-Мед” и отдела, в който се обучава. “Интересувам се от търсене и проучване на подземни богатства, както и от дейностите по експлоатацията на самия рудник, тактическо планиране и минна изработка”, споделя той. За него стажантската програма е изключителна възможност да се запознае с работните процеси в предприятието и да види на практика всичко, което изучава в университета.
“Включих се в програмата, защото искам да придобия опит в сферата на рудодобива, а “Елаците-Мед” предложи чудесна възможност за това. Привлече ме, че имам шанс да се запозная отблизо с литологията и рудодобивния процес, както и възможността да получа знания за работата и на други отдели във фирмата. За Симеон работата в отдел “Геоложки” е изключително интересна. “Целта на отдела е да състави дневния план по такъв начин, че Обогатителният комплекс да работи нормално, без да се прекъсва процесът на извличане чрез флотация.” За своите ментори споделя:
“Винаги се държат професионално и колегиално. Отговарят на въпросите ми с подробна информация и освен знанията за рудника са допринесли изключително много и за обогатяването на знанията ми за науки като геологията. Учат ме както на “полева” работа в рудника, така и в офис среда. Най-ценното, което е получил по времето на стажа, е допирът му до знанията и опита на професионалисти от различни области. За него стажантската програма е отлична професионална основа, която ще му отвори много нови възможности в сферата на рудодобива
За минните професии от младите с бъдеще
Над 660 студенти са участвали в стажантската програма на “Асарел-Медет” от 2004 г. досега, като всеки пети от тях вече е част от екипа на дружеството. Компанията се гордее с първото за бранша дуално обучение и вече има трети випуск абитуриенти от Професионалната гимназия в Панагюрище.
Умения в реална работна среда са преминали 64-ма ученици от 11-и и 12-и клас, а 23-ма младежи вече са част от екипа на най-големия работодател в община Панагюрище. Владислав Зубев е част от първия випуск с дуална форма на обучение в “Асарел-Медет”. Признава, че за него е сбъдната мечта да работи в компанията. След като завършва автотранспортна техника в панагюрската професионална гимназия, той остава на работа в централната ремонтна база в “Асарел-Медет”. Продължава образованието си като задочен студент в Техническия университет – Пловдив.
Казва, че е избрал минна специалност, защото вижда добро бъдеще за професиите в бранша, а дуалното обучение му е дало отлична подготовка. Мотивират го срещите с вдъхновяващи лидери и големите инвестиции на “Асарел-Медет” в иновации. Владислав смята, че компанията е еталон за това как трябва да се развива един минен бизнес. Според него нуждата от мед за зелените технологии и високата цената на металите на международните пазари дават добри перспективи за бранша.
А инвестициите в младите ще останат приоритет, защото те са модификаторите на промяната и внедряването на новите технологии. Минното дело е не само професия, но и страст за Петър Петкански , който учи в Минно-геоложкия университет “Св. Иван Рилски” в София и за първи път се включва в стажантската програма на “Асарел-Медет”. “Искам да остана в Панагюрище и се радвам, че имам възможност за реализация в родния ми град, който е много добре развит. Имаме хубава спортна зала, летвата на здравеопазването е вдигната много високо с местната болница и в града ни има всичко, което е нужно за един млад човек!”, казва Петър.
Сигурен е, че минните професии ще продължат да се развиват, защото вижда как технологиите за добив на полезни изкопаеми непрекъснато се подобряват и автоматизират. Най-важният резултат от това е, че така процесът на работа става все по-безопасен. Категоричен е, че дигиталните технологии не могат да заменят човешката преценка: “Не може абсолютно всичко да бъде автоматизирано”, смята Петър и гледа с оптимизъм към бъдещето си в компанията. Виктория Манева е дългогодишен лауреат в инициативата “Звезден клас”, по която “Асарел-Медет” подкрепя развитието на младите таланти в Панагюрище.
Тя е първокурсничка в СУ “Св. Климент Охридски” и се включи в стажантската програма като част от екипа по комуникации. “Ако си щастлив на работното място, ще бъдеш мотивиран да работиш качествено, а постигнатите резултати накрая ще са удовлетворяващи. Докоснах се до всичко това по време на стажа си в “Асарел-Медет”, споделя Виктория, като признава, че е станала по-организирана и е научила повече за себе си по време на първия си летен стаж. “Вярвам, че предизвикателствата пред минния бранш и миньорската професия ще ни направят още по-отговорни и иновативни, за да живеем в хармония с околната среда и себе си”, споделя тя с благодарност за подкрепата, която получава като стипендиант на компанията.
Супермотивацията на трима студенти
“Дънди Прешъс Металс” в България си партнира със средни училища, с Минно-геоложкия университет и с най-добрите технически университети у нас и Европа. Това е една от причините дружеството да е сред най-модерните минни компании в света.
За проф. д-р Ивайло Копрев - ректор на единствения университет в страната, който предлага профилирано обучение в областта на минерално-суровинната индустрия, е важно студентите да са подготвени така, че да могат да отговорят на съвременните изисквания на бизнеса. Стъпка в посока модернизиране на академичното образование е следването на модел, който проф. Копрев нарича пирамида на знанието. Познания по физика, математика, химия и теоретична механика са водещи за изграждането на стабилна основа. Второто стъпало на пирамидата са общите познания по минно-геоложката наука. В третия етап студентите специализират в областта, която са избрали.
Дружествата на “Дънди Прешъс Металс” в България организират стажантска програма, в която всяка година през летните месеци осигуряват на студенти възможност теорията да срещне практиката. “Чудесен пример са трима мои студенти, които са на стаж в “Дънди Прешъс Металс Челопеч” ЕАД. Единият е завършил с отличие елитна столична гимназия, другият - езикова в Перник пак с отличие, а третият идва от гимназия в Разлог. И тримата са силно мотивирани и с огромно желание се учат на теория и практика в компанията”, разказва проф. Копрев.
“Има голям смисъл в това студентите да успеят да се докоснат до реална работна среда. В контакта с истинската работа те разбират стойността на знанията”, допълва ректорът. Тримата първокурсници са от специалността “Разработка на полезни изкопаеми” в Минно-геоложкия университет “Св. Иван Рилски”. Манол Илиев, Борис Иванов и Георги Чилев казват за преживяването си в “Дънди Прешъс Металс Челопеч”, че за да успеят да излязат като добри професионалисти, в самото начало трябва да положат стабилна основа, върху която да стъпят.
За тях качественото образование е ключът към успешната реализация, а това включва добри теоретични познания и базова подготовка, попадане в реална работна среда и придобиване на нови умения, които да бъдат надграждани с годините.
Благодарение на стажа им в компанията и тримата успяват да придобият много полезен опит и още повече знания в сферата на минния бранш и успешно могат да прилагат наученото на практика. Минното дело има значение за света и начина на живот, защото нещата, които са около нас, които използваме в нашето ежедневие, в технологиите, дори и в медицината, са свързани с минната индустрия, казват Манол, Георги и Борис.
Студентите допълват, че са изключително доволни от лятната стажантска програма на “Дънди Прешъс Металс Челопеч” ЕАД, която е успяла да им даде не само незабравими моменти, но и много знания и опит, полезен за тяхното професионално развитие. “Дънди Прешъс Металс” е една от най-добрите компании. Високотехнологична и бързоразрастваща се, в нея работят много квалифицирани специалисти. Доброто отношение, съвместната и екипна работа със сигурност правят впечатление”, отбелязват студентите.