Икономическият ръст за второто тримесечие е почти 10 на сто
НСИ преизчисли и коригира данните за брутния вътрешен продукт за второто тримесечие и ръстът от 9,6% на годишна база, който първоначално бе обявен, се оказа 9,9%, съобщи НСИ във вторник.
Това е най-големият ръст на годишна база изобщо, откакто се правят такива съвременни изчисления, т.е. от около 30 години. Основната причина е, че сравнението се прави с много ниска база, защото през същото тримесечие на миналата година икономиката отбеляза голям спад.
Същата е картината и в целия Европейски съюз, където средният ръст на БВП е 13,8%, съобщи вчера Евростат. Рекордьор е Ирландия с 21,1% и на практика има само 9 държави с по-нисък ръст от този, отбелязан в България.
Корекциите в сравнение с предварителните данни от 17 август са по отношение на крайното потребление, което се оказва, че нараства с 6,2%, т.е. с по-малко от първоначално обявените 6,7%.
По-съществена корекция има при износа на стоки и услуги, които се оказва, че нарастват не с 10,3%, както бе обявено първоначално, а почти двойно повече - с 20,4%. На практика износът се е възстановил почти напълно до равнищата си от навечерието на пандемията. Вносът също нараства доста - с 20,4%, което е пряко свързано с нарасналото потребление на стоки и услуги и заедно двете формират голяма част от БВП.
Коригирани са и данните за брутното капиталообразуване, което нараства с 12,2%. В тях се пресмятат разходите за закупените дълготрайни активи и направените инвестиции.
Услугите са най-големият фактор, който влияе върху ръста на икономиката, те съставляват вече 69,2% от брутната добавена стойност. Влиянието на индустрията върху добавената стойност леко се влошава в сравнение с 2020 г. - от 28 на 27,2% спрямо година по-рано, а аграрният сектор традиционно е с много нисък дял, който не се е променил - само 3,6%.