19-годишна белгийка прелетя света в ултралек самолет, подкрепена от достоен българин
- Димитър Димитров, отличен в кампанията на “24 часа” “Достойните българи”, спонсорира каузата на Зара Ръдърфорд, за да намерят повече жени призванието си
- Ако успее, ще е най-младата жена, направила околосветско пътешествие в солов полет
- Зара трябва да кацне в София на 28 октомври
19-годишната белгийка Зара Ръдърфорд е на път да осъществи една от големите си мечти - да обиколи Земята, пилотирайки сама двуместен ултралек самолет.
Сериозен дял в реализирането на нейния проект има и българска IT фирма, която е основен спонсор на околосветското пътешествие на момичето. На самолета освен логото на фирмата е изрисуван и българският флаг. На люка пък е изписано името на младата жена, кръвната ѝ група и двата флага - на Белгия и Великобритания, защото Зара е с двойно гражданство.
“Реших да подкрепя тази страхотна кауза. Зара Ръдърфорд ще бие световния рекорд за най-младата жена, която лети соло по света.
Привлече ме и каузата ѝ - да повиши вниманието към равенството между половете, да стимулира повече момичета и жени в STEM (Наука, Технологии, Инженеринг и Математика) и да вдъхнови други младежи да вървят по стъпките ѝ, да се насочат към въздушните спортове, да сбъдват мечтите си”, каза Димитър Димитров.
Той е сред отличените в успешната кампания на “24 часа” “Достойните българи” заради
благотворителни
акции и
безвъзмездната
помощ, която
оказва на
десетки хора,
училища,
институции
През август, когато в Кюстендилско горяха сериозни пожари, Димитров се включи активно в помощ на огнеборците с автопарка си от 14 специализирани автомобила за борба с горските пожари. Преди дни участва и в акция по издирване на изчезнал човек, като обхождаше района с дрон.
Не обича да говори за доброволчеството, прави това безшумно, но този път реши да разкаже за приключението на Зара. Убеден е, че на смелите мечти на младите трябва да се дава гласност, за да бъдат пример.
Самият той се занимава с летене като хоби, което е допълнителна причина фирмата му да влезе в ролята на основен спонсор на опита за световен рекорд на Зара.
Димитров още не се е запознал лично с нея. Очаква да я види в края на октомври, когато е предвидено белгийката да кацне със самолета си в София.
“България не беше включена в нейния околосветски полет, но заради нашия ангажимент Зара ще кацне и тук, тогава ще се видим лично”, допълни бизнесменът.
На 18 август младата жена излетя със своя свръхлек самолет от град Кортрийк, Белгия. Тя трябва
да обиколи
Земята по въздух
за около три
месеца
и да измине около 51 хил. км. Освен българската технологична компания - основен спонсор, има още няколко световни компании, подпомогната е и от Холи Брансън - дъщеря на милиардера Ричард Брансън.
Досега рекордът за най-млада жена, направила солов полет около света, се държи от Шаеста Уайз, която го постига на 30 години. Наскоро двете се срещнаха във Флорида. Шаеста Уаиз е американски пилот - първата жена, родена в Афганистан, която става сертифициран цивилен пилот. Семейство ѝ се мести в САЩ през 1987 г., за да избяга от войната.
“На фона на случващото се в Афганистан тази среща е
своеобразно
послание към
талибаните
и всички с изкривено съзнание по отношение на ролята на жените в обществото”, коментира Димитър Димитров.
“Само 5% от пилотите са жени, а цифрата при компютърните специалисти е 15 на сто. Числата са изключително ниски, а кариерите в тези области предоставят страхотни възможности”, пише Ръдърфорд в сайта си.
Нейните идоли са Лилиан Бланд - първата жена, която прави дизайн, построява собствен самолет и лети с него, Беси Колман - първата афро-американка с пилотски лиценз, първата жена, полетяла в Космоса, Валентина Терешкова и Амелия Еърхарт - най-известната авиаторка в историята.
Белгийката, която има и британско гражданство,
ще премине през
52 страни на
5 континента
Планирала е да спре 70 пъти и да почива общо 19 дни. Ще прекоси екватора два пъти по време на полета си - над Индонезия и Колумбия.
Ден след излитането си Зара споделя първите преживявания: “Стигнах до Исландия! 5-часов полет над вода и поради облаци бях заседнала на 1500 фута (500 метра) през целия път... Беше невероятно да видя вулкана и да се доближа толкова близо.”
Вече е минала през Исландия, Гренландия, а на 24 август прави и първия си самостоятелен трансатлантически полет от близо 9 часа, за да стигне до Канада. Оттам се отправя към САЩ и по източния бряг - до Южна Америка. Сега е в района на Британските Вирджински острови. Предстои ѝ преминаване през Колумбия, Панама, Мексико и да продължи по западното крайбрежие на САЩ до Аляска. Следва прекосяване на Русия, Монголия, Китай, Индия, ОАЕ, Египет, Гърция, а по предварителен план на 28 октомври трябва да е в София. Специален уебсайт дава възможност да се проследи пътуването ѝ.
“Ако ме видите да обръщам много на тракера, вероятно това съм аз, опитвайки се да заобиколя облак или да се кача, спусна или и двете”, написа Зара в своя профил във фейсбук.
Навсякъде, където спира,
има срещи с
местни ученици
и младежи, за да
ги вдъхнови,
че могат да постигнат всичко, за което мечтаят.
Следващата година смелата тийнейджърка ще учи компютърни науки и инженерство в университет, но голямата ѝ мечта е да стане астронавт.
И двамата ѝ родители са пилоти. Казва, че лети, откакто се помни. 14-годишна започва тренировки във въздуха, а миналата година получава пилотски лиценз. Пред световни медии, които отрязават полета ѝ, споделя, че се страхува от “отдалечените от света кътчета в Русия и Гренландия”. “Няма много хора, които живеят там, така че ако нещо се обърка, ще попадна в странна ситуация”, казва тя пред BBC.
Зара лети със свръхлекия спортен самолет, произведен специално за полета в Словакия. Дълъг е 7 метра, достига скорост от 300 км/ч и е изключително икономичен. На задната седалка има огромен мех, пълен с допълнително авиационно гориво.