Антоанета Василева: Не следете мрежите, а поведението на децата си

04.09.2021 16:11 Димитър Мартинов

Говорете с тях, ако започнат да се държат по-различно, казва още членката на Центъра за безопасен интернет

- Г-жо Василева, какво трябва да следят родителите при поведението на децата си, когато те са онлайн?

- Родителите рядко имат преки наблюдения върху поведението на детето онлайн, защото децата често са в друга стая или сърфират, докато родителите им са на работа. Те обаче могат да наблюдават, ако има промяна в поведението на децата.

Обикновено, когато играят, те са много емоционални, викат, вживяват се в играта. Това е нормално. Когато обаче децата започнат да се държат по-различно - например не могат да спят, сънуват кошмари, губят апетит и имат по-различно поведение, затварят се в себе си или стават агресивни, крият компютъра или екрана на телефона си, когато възрастен се приближи, тогава е много важно родителят да реагира по начин, по който предразполага детето за разговор и да се опита да разбере дали има нещо, което го смущава онлайн и е различно.

Децата, тормозени в интернет, остават дълго време неразпознати като пострадали. А това е най-честият риск за децата в България. Важно е родителят да подкрепи емоционално детето, да разбере всички подробности за случилото се и заедно да вземат решение как да действат. Същото важи и за попадане на неподходящо съдържание, особено за по-малки деца. Те много бързо стигат до подобно съдържание, ако не са включени филтри и защити на устройствата, които ползват.

Децата напоследък много ползват тикток. Съдържанието там е най-различно, за съжаление много

малки деца имат

профили там, и

то със знанието

на родителите

В това приложение има ограничение на възрастта за регистриране на профил минимум 13 години (за България по Закона за защита на личните данни възрастта е 14 години). Предизвикателство е, че родители помагат на децата си да прескочат тези ограничения.

Всички социални мрежи имат подобни ограничения. Те не са случайни, свързани са с психическото и емоционално израстване на децата и техните умения да възприемат критично информацията, която им попада в социалните мрежи, и да я преценяват. Затова е изключително важно, когато един родител реши да даде дигитално устройство на детето си, да го подготви за рисковете и опасностите, които крие онлайн животът.

- Споменахте, че родителите помагат на децата си да се регистрират в социалните мрежи. Защо?

- Обикновено обяснението е, че понеже всички деца имат, нямало как да спрат тяхното. Това е мотивът. Но в разговори с децата може да им бъде обяснено защо не трябва да са във фейсбук и инстаграм, какви са рисковете, както и защо профилите трябва да са лични, а не публични, ако ги имат.

Всъщност фейсбук се оказва най-защитената платформа за деца, защото например за всички профили под 18 г. платформата филтрира неподходящото съдържание и детски профил не може да бъде открит. Аз мога да стана приятел с едно дете само ако то ме намери и ме покани. Тази автоматична защита я няма в инстаграм и тикток. Затова е важно родителите да говорят с децата си и да им помогнат да си включат защитите на профилите си. 

- Кои са най-големите рискове за децата в мрежата?

- Кибертормозът е на първо място. Често започва на шега, с обиди, обикновено във вайбър групите на класа, на приятели и т.н. Децата общуват активно там. Забелязахме, че агресивното общуване нарасна. Често обект на подигравки стават деца от класа, които са набелязани или за отмъщение.

Има случаи на снимани деца в тоалетната, сложени са обидни надписи и тази снимка се споделя в групите, а детето се тагва в социалните мрежи. На момчета пък се правят колажи, че са повече от приятели. Започват се тежки дрязги, а на децата им се отразява тежко. На тях им е трудно да си обяснят защо някой би ги тормозил така. Когато на инициаторите им се обърне внимание, обикновено престават. Децата забравят и нямат чувствителност, че думите нараняват.

Следва секстингът - изпращане на снимки и видеа със сексуално съдържание, и срещите с непознати. За съжаление, сигналите за онлайн сексуална експоатация на деца се увеличиха в световен мащаб заради пандемията, след като децата останаха вкъщи. Те вече влизат на все по-ниска възраст в интернет и не разбират какви последици могат да имат за тях разголените селфита.

Затова е много важно, освен за онлайн тормоза, родителите да говорят с децата си и за секстинга. Най-подходящо е това да стане, след като детето навърши 12 г. Тогава трябва да бъде обяснено на децата, че попаднали в мрежата, тези снимки започват собствен живот.

Децата са любопитни, експериментират, забавляват се по този начин. Секстингът е флиртът на младото поколение, но децата не си дават сметка за последствията. Те стават гаджета, но след месец се скарват и понякога снимките се разпространяват.

Секстинг извършват и възрастните, но при децата последствията са много тежки. Те възприемат изпращането на снимка като голямо доверие, а ако то бъде нарушено, може да остане дълбока травма - детето да няма доверие на никого и това да влияе на бъдещите му отношения.

- Как да подходят родителите, че да обяснят рисковете от секстинга на децата си?

- Много е важно това да стане без заплахи или забрани. По-скоро

трябва да им

се обясни през

неприятните

последствия,

които могат да настъпят. Много тийнейджъри го правят и си казват, че не им пука. Те обаче пропускат, че някой ден тази снимка може да им попречи да започнат мечтаната работа в международна компания, която държи на онлайн репутацията на служителите си.

- А разговорите с непознати?

- Много е важно, особено след ковид кризата, разговорите с непознати онлайн стават все по-опасни. Независимо че децата се чувстват относително безопасно, седейки на компютъра, а родители им са в съседната стая, педофилите лесно успяват да ги убедят да изпратят свои голи снимки, а след това ги изнудват за още снимки или за пари. Обикновено реакцията на децата е срам и страх, затова трудно споделят на родители и приятели. Хубаво е, че се обаждат на нашата телефонна линия 124 123 и търсят помощ.

Родителите трябва да знаят, че педофилите са във всички социални мрежи, крият се зад фалшиви профили, сменят възрастта си и ползват откраднати снимки. Правят се и опити за посегателства над деца дори през чатовете на игрите. Там за децата е още по-сложно да разпознаят риска, защото всички са с аватари и псевдоними. Те могат да се опитат да пренесат разговора в скайп, във вайбър, за да не бъде проследен.

Затова родителите трябва да внимават дори когато децата им играят. Ако чатът е свързан само с играта, няма проблем, но ако се търси по-продължително общуване и чатът е само с един човек, има риск да е педофил.

- Предизвикателствата са много популярни сред децата. Какво може да се направи?

- Всяка година има някакво предизвикателство, което ни покачва напрежението като общество. Предизвикателства винаги е имало, но трябва да учим децата да разпознават рисковите, а като родители - да следим какво излиза. Трябва да се интересуваме какво гледат децата ни, защо го гледат и да следим онлайн животът им, за да може, ако има рисково поведение, да го предотвратим.

Моят опит, е че когато разговарям с деца и тийнейджъри за рисковите предизвикателства през това дали биха го направили и защо, тогава децата са много по-открити и споделят, и такъв разговор може естествено провокира критичното им мислене и те сами да изведат възможните опасности. Родителите трябва да водят такива разговори с децата си.

Децата искат да събират лайкове или последователи. Социалните мрежи провокират това - с повече лайкове и последователи те получават увереност и самочувствие, че са важни, харесвани. Затова правят предизвикателства. Но ние, възрастните, трябва да им обясняваме, че

има и други начини

да бъдат харесвани

или лидери в групата

си, например чрез спорт и различни умения.

Децата могат да бъдат изключително творчески настроени, просто трябва да бъдат насочени, поощрени.

- Какъв трябва да бъде подходът на родителите?

- Много родители мислят, че като попитат детето си “Ти сега разговаряш ли с непознати в интернет?”, то ще си признае. Естествено, че детето отрича. Ако обаче попитате “Колко непознати ти поискаха приятелство във фейсбук през последния месец?”, ще се изненадате. Когато го задам в обучения, обикновено отговарят, че за седмица получават по няколко такива покани.

Трябва и да се обяснява на децата, че когато имате 1000 приятели във фейсбук, това не са реални приятели. Трябва да им се обяснява каква е разликата. Имали сме случаи дори на деца, които цяла година са си разменяли голи снимки с някого само през мрежата и когато тези снимки бъдат разпратени, става голям проблем за детето.

Много е важно родителите да водят приятелски разговори с децата. Те често ми споделят, че нямат време или не ги интересуват фейсбук и тикток. Ако искаме обаче децата да са в безопасност, трябва да говорим с тях.

Тикток например е доста негативно набеден. Моите наблюдения са, че ако се направи добра филтрация на профила на детето и той се държи частен, рисковете за попадане на неподходящо съдържание или гадно предизвикателство, е много нисък. Например моят син не е попадал на популярните опасни предизвикателства. Което значи, че филтрите действат.

Други от Мнения

Пречупване на тренда - ниските лихви спряха растежа на милионерските влогове

Вземащите кредит трябва да се съобразят с новата тенденция - лихвите ще се покачват Хората изчакват да видят докъде ще спаднат цените, за да получат по-изгодни сделки БНБ публикува редовната

Красен Станчев: Бъдещият кабинет не е на ротацията, щафета е - трябва да бъде разписано какво поема първият и какво предава

Обедняване и апокалипсис няма! Всички - без семействата с повече деца и част от пенсионерите, са по-добре в последните 2 г., казва икономистът - Държава пред катастрофа, икономика пред рецесия

Президентът си е основал звукозаписна компания и от там сега ще излязат редица нови хитове

Няколко коментара на извънредната и налудничаво динамична политическа обстановка: 1. “Да, България” винаги е била категорична, че експертният състав на правителството е това

Кабинет на ПП-ДБ само с техни министри не им дава по-добри възможности

Партиите - участнички в споразумението за излъчване на правителство от ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ са заинтересовани да постигнат балансирано представителство в предстоящия кабинет

“Букър” тежи, колкото и да ръкопляскате или да хулите

Радвам се за Георги Господинов. Книга, писана на езика свещен, достигна до световно признание. Интересни са ми тези, които обругават, без да са чели Може би думата награда иде от това, че някой

>