Едно-единствено копие от книгата на Петър Илиев в цяла България. Заето е
Издателството депозира екземпляр в Националната библиотека в разгара на скандала, а не още преди 6 години
Версията за там обаче е съкратената, а в НБУ я имат с 80-те страници
Само едно-единствено копие от книгата на адвокат Петър Илиев “Компетенцията на Народното събрание” може да бъде заето от библиотека. Проверка на “24 часа” установи, че книгата, предизвикала скандал заради твърдения, че Илиев е плагиатствал от трудовете на своята колежка - преподавателка в СУ, доц. Наталия Киселова, се намира само в библиотеката на Нов български университет, но и тя не може да се ползва.
В момента единствената налична бройка
се чете
от проф.
Антоний
Тодоров,
политолог и преподавател в НБУ, показва справка с библиотеката и той може да я ползва до 30 септември. Потърсихме Тодоров по телефона многократно, но до затварянето на броя той не отговори.
Един екземпляр от спорната книга има и в Националната библиотека, но не може да се вземе от читател. Няма я в хранилището, а е “по пътя си”, обясняват служителките на библиотеката. Всяка новоиздадена книга трябва да се депозира в Националната библиотека, за да я има налична, а за да стигне до хранилището, минават месеци, докато бъде описана и протоколирана.
Книгата е издадена през 2015 г. и още същата година на 28 септември е получена в библиотеката на НБУ, но отнема 6 години на издателството “Нова звезда” да я изпрати до Националната библиотека. “Книгата е депозирана в Националната библиотека от повече от месец”, обясняват от издателството пред “24 часа”, но нямат отговор на въпроса защо това се случва едва тази година.
Прави ли се опит за подмяна на изданието с ново, в което липсват спорните страници от трудове на доц. Киселова? Този въпрос бе повдигнат първо от фейсбук групата “Правна лудост”, където бе сигнализирано, че “Компетенцията на Народното събрание” вече се продава онлайн с 80 страници по-малко.
Оказва се, че разминаване в броя на страниците има и в единствените два екземпляра в библиотеките. Този в НБУ е с 698 страници, а депозираният в Националната библиотека - с 618. Останалата информация за книгата обаче съвпада изцяло. Запазени са датата на издаване, меките корици и дори цената от 29 лв.
Книгата не е
преиздавана,
категорични са от издателство “Нова звезда” и обясняват, че тиражите са изчерпани, така че не може да се купи онлайн. От Националната библиотека пък са категорични, че няма как, преди да е депозирана една книга и с цел “да се заметат следите” около евентуално плагиатство, тя да се изнесе от склада и да се замени с нова. Обясняват, че депозирането на нови издания често се забавя, а някои издателства никога не изпращат екземпляр.
Отговорът дали Илиев е плагиатствал ще дойде от прокуратурата, както съобщи вчера “24 часа”. Вече тече разследване срещу него, а сигналът е подаден от председателя на БОЕЦ Георги Георгиев. За течащата проверка потвърди и лидерът на ИТН Слави Трифонов във фейсбук. Националната полиция е изискала подробна информация за книгата на Илиев от издателството, обясни Трифонов и прие разследването като лична атака. “Националната полиция да се интересува от една книга, при положение че това би могло да бъде дело от частен характер, означава, че това е поръчка, която тотално иска да смачка Петър Илиев, респективно да уязви мен”, написа Трифонов и се закани да стигне до обвинителите на Илиев и да действа по “законов ред”.
Зам.-председателят на партията Тошко Йорданов пък обвини “Демократична България” за атаките срещу Илиев. В туитър той публикува снимките на трима симпатизанти на обединението - Калоян Георгиев, Димитър Тачев и Калин Ангелов, и ги посочи като “хората, подали сигнал в Юридическия факултет на СУ срещу адвокат Петър Илиев”. Те са пуснали сигналите в Юридическия, Богословския и Математическия факултет, но не се оказаха познати имена за преподавателите. Така освен прокуратурата по случая работи и етичната комисия на СУ. Процедурата вече е в ход и
медиите ще
бъдат уведомени
за крайното
решение,
обясняват от вуза.
Скандалът за плагиатство около Петър Илиев се появи в медиите преди малко повече от месец, когато адвокатът бе представен в първия проектокабинет на партията на Слави Трифонов като министър на правосъдието, а след оттеглянето на Николай Василев бе спряган и за премиер. В ревизираното проектоправителство на “Има такъв народ” Илиев бе сложен на поста министър на вътрешните работи, а скандалът около него се превърна в една от причините кабинетът на ИТН да не получи подкрепа от протестните партии и БСП.
Слух за плагиатство е обикалял Юридическия факултет на СУ от години. Там Илиев преподава конституционно право, но никой от колегите му не е сезирал университета за злоупотреба. Въпреки че някои забелязали дословно преписване на части от доктората на доц. Наталия Киселова, без тя да е цитирана, обясняват в групата “Правна лудост”, които следят случая отначало.
Слави, не ми се прави на страшен,
отговори Георги Георгиев от БОЕЦ
Георги Георгиев от БОЕЦ си призна, че е пуснал сигнала за плагиатство срещу Петър Илиев в прокуратурата.
За съществуването на сигнала срещу юриста стана ясно от пост на Слави Трифонов във фейсбук.
В него лидерът на “Има такъв народ” съобщи, че зам.-шефът на Националната полиция Атанас Илков е поискал с писмо от издателство “Нова звезда” информация за книгата на Илиев. От МВР обясниха, че са искали тази информация, защото им наредила прокуратурата, която поискала проверка по сигнал.
“Ще се погрижа
да разбера
кой си ти
или кои сте вие, които сте в състояние да изгорите книга, да съсипете човек заради амбициите си за власт. И след това всичко по реда си”, заплаши Трифонов в поста си.
“Моят подпис стои под сигнала на БОЕЦ за данни и обосновани съмнения за извършени престъпления по чл. 172а и чл. 173, ал. 1 от НК– плагиатство – кражба на интелектуална собственост, нарушаване на авторско право, извършени от Петър Илиев – преподавател в СУ и кандидат за вицепремиер и министър на вътрешните работи, издигнат от ПП ИТН”, отговори му отново във фейсбук Георги Георгиев.
Сигналът е внесен на 9.08.2021г. и е публикуван в интернет, обяснява той. Георгиев припомня, че през март е внесъл сигнал за плагиатство и срещу вицепремиерката в третото правителство на Бойко Борисов Марияна Николова.
“Петър Илиев ни се предлагаше за вицепремиер по сигурността и министър на вътрешните работи. Ти го предложи, Слави. Въобще не ме интересуват отношенията ви и кой на кого е лоялен, като гражданин и като представител на най-активната антикорупционна организация в България мен ме интересува дали този човек е извършил престъпленията, за които бяха изнесени данни, или не. Първото означава, че е недостоен да заема поста, за който е предложен, и че би имал тежки зависимости, ако бъде избран, или не ги е извършил и е добре да бъде доказано безусловно”, обяснява Георгиев в отговора си до Трифонов.
“Никого не “мачкаме”, Слави, просто търсим истината! Често в държавата на мафията истината е грозна, но това не я прави по-малко истина. И ако теб те интересуваше истината, сам би поискал проверка, вместо да ревеш в социалните мрежи. Или вие сте недосегаеми и никой няма право да рови в кирливите ви ризи, или да пита, или да иска проверка? Само че в тази държава има и “питачи”, ако не си разбрал, които не се страхуват да питат, без значение кой стои насреща.
И каква “поръчка” те гони, слез на земята, влез в реалния свят! Аман от самозабравили се “вождове”, загубили връзка с реалността, дето си мислят, че целият свят се върти около тях и ги друса параноята! Никой не иска да те “уязви"”, ти сам си се уязви”, допълва Георгиев.
“Не ме плаши със “законов ред” и
не ми се прави
на мутра
и на страшен. Уморен съм и отегчен от такива “страшилища”, пише в края на писмото си Георги Георгиев.
И кажи на Петър Илиев, че фразата “страх тресе кочината” е моя, разрешавам му да я ползва, ако цитира автора, добавя той саркастично.