Георги Ганев: Инфлацията ще е тук поне до 2023 г., има 3 двигателя
Сложен е ребусът пред БСП за кабинет - да убеди и ИТН, и други. А ДБ трудно ще прекрачи дебели червени линии, каза още зам.-председателят на бюджетната комисия
Само заради добро възпитание не казваме, че вероятносттa да подкрепим правителство с червен мандат е нула
Вместо временни добавки към пенсиите - сечение за увеличение на най-много хора и най-малко несправедливо
Ще участваме на президентските избори със собствен кандидат, още не сме обсъждали имена
- Г-н Ганев, “Демократична България” изглеждаше леко изненадана, че президентът връчи третия мандат на БСП. Имахте ли очаквания Румен Радев да избере вас?
- Това, разбира се, бе една от възможностите, но не бих казал, че сме имали такова очакване. От разговорите в парламентарната ни група имаше усещане за по-висока вероятност този път да го даде на нас или на “Изправи се БГ! Ние идваме!”.
- Фактът, че третият мандат е при БСП улеснява ли шансовете за сформиране на кабинет?
- По-скоро ги намалява. Защото предишния път в такава ситуация БСП с доста повече депутати, отколкото имат в момента дори не пожела да изпълнява мандата. Сега правят заявка, че ще опитат. Но от наша гледна точка, ако подкрепим правителство с мандат на БСП, означава да прекрачим една изключително важна червена линия, която сме заявили отдавна, дори преди изборите през април, и всички участници в българската политика го знаят. Включително господин
президентът
знае, че това
за нас е
изключително
важна червена
линия -
не можем да подкрепим политически мандат на БСП. И е много трудно да си представим как може да се стигне до ситуация, в която подкрепяме нещо подобно. Да кажем, че от възпитание и парламентарна етика не казваме, че тази вероятност е нула, но става дума за много тежки решения и обръщане на традиционно наша позиция. Което означава нейно преразглеждане от всяка партия в коалицията, на ръководството ѝ и на парламентарната група, където има доста непартийни хора като мен например. Вероятността е много малка.
- Това означава ли, че по-вероятно отиваме към избори 2 в 1 наесен?
- Това е най-вероятният вариант от момента, в който ИТН се отказаха да сформират правителство.
- От гледна точка на финансите на страната лош вариант ли е това?
- България харчи 45-50 милиарда лева на година. Няколко десетки милиона лева за избори не представляват проблем, ако с избори 2 в 1 се добавя само някаква себестойност към разход, който така или иначе трябва да е предвиден. Не мисля, че на такива избори тежестта ще е финансова. По-скоро ще е върху политическите сили - да тичаш едновременно по две писти, винаги е малко по-сложно. А от гледна точка на избирателите ще се усложни тяхната ориентация как искат да гласуват. Но не е като да не сме имали местни и президентски избори преди години 2 в 1.
- “Демократична България” има ли стратегия за участие на президентските избори?
- Обсъждали сме в група, но със сигурност към този момент няма определена кандидатура. Още не сме дискутирали конкретни имена.
- Но ще имате собствена кандидатура, нали?
- Да, ще участваме на тези президентски избори със собствен кандидат.
- В дебатите по актуализацията на бюджета досега имаше разнообразни критики...
- Да, от ГЕРБ. От другите по-скоро бяха забележки.
- Петър Чобанов от ДПС каза, че се отваря кутията на Пандора между двете четения на бюджета за множество предложения. Вие какво мислите?
- Колегата Чобанов, когото много уважавам, е абсолютно прав да се тревожи, че може да се отворят структурно определени разходи, които да тежат през годините. От друга страна ДПС предлагат 120 лв. добавка към пенсиите само до края на годината, които след това да бъдат прекратени... Бих искал ДПС да са тези, които после ще излязат и официално ще съобщят на всички български пенсионери, че повече няма да получават 120 лева.
50-те лева добавка струват около 105 милиона лева на месец.
Тяхното
предложение
струва 230-240
милиона лева
на месец
Тоест само до края на годината ще ни излезе три четвърти милиард. Това ако не е кутия на Пандора, не знам какво е.
- А има ли скрит дефицит, както твърди ГЕРБ?
- Не съм съгласен с тази позиция на ГЕРБ, не виждат скрит дефицит в системата. Разбира се, при много неблагоприятно развитие на ковидната вълна ще бъдат завишени разходите за здравеопазване. Но министърът каза, че увеличените тавани и на самото министерство, и на НЗОК трябва да са достатъчни и при черен сценарий. И понеже старателно ще разпишем по пера какво ще се харчи, ако вълната на заразата не е толкова тежка, това просто ще остане непохарчено и годината ще завърши с по-намален дефицит.
За ДБ това е един от приоритетите - ако годината се развива лошо, да има пари, но ако се развива добре, да има намаляване на дефицити, а не на други харчове.
- За какво друго ще настоявате между първо и второ четене на актуализацията?
- Много важен е въпросът кой от всички варианти за решение на въпроса с пенсиите ще се приеме. Два от тях са структурни - залагат определена структура на плащанията за пенсии. Докато вариантите на ГЕРБ и ДПС са само временни, което означава след известен брой месеци да се вземат тези пари на пенсионерите и да им се каже: Повече няма.
Нашият приоритет ще бъде, първо да подкрепим варианта, който води до увеличение на пенсиите за най-много пенсионери като абсолютна бройка. Второ - вариант, който по възможност струва най-малко на бюджета. Защото разликите между различните варианти са половин милиард лева на година според НОИ. Трето - да подкрепим варианта, който е най-малко несправедлив. Защото българската система за финансиране на доходите на възрастните хора - вече отказвам да я наричам пенсионна, защото пенсионната е само една част от всичко - е несправедлива и със сериозни дефекти. Но
няма как
да стане
справедлива с
корекция за
три месеца
в един бюджет. Затова въпросът е коя промяна ще е най-малко несправедлива.
- Съобщихте, че ще държите и за повече пари за кампанията за ваксинацията?
- Това категорично ще предложим между двете четения на актуализацията на бюджета, най-вероятно с други парламентарни групи. Защото и те са узрели за тази идея, че това е ключово важната превантивна мярка. И не толкова с оглед на заболяването, защото явно пак ще има заболеваемост, а защото ваксинираните много по-леко изкарват заболяването и много по-малко ще се наложи да се затваря икономиката. Затова кампанията за ваксиниране е
евтино вложение
с огромен
икономически
ефект
И ще настояваме от парите, предвидени за здравното министерство, да се даде конкретен бюджет за кампания сред хората да се ваксинират.
- Виждате ли инфлационна заплаха до края на годината, през зимата?
- Да, по три линии. Първо - по линия на енергийните цени. Това в България идва отвън, въпреки че финансовият министър разви аргументация, че и наши вътрешни проблеми са допринесли за кризата с електроенергийните цени преди седмици, продължаващи донякъде и до днес.
Друг източник е много разхлабената световна парична политика, основно в еврозоната. Знаем, че директно внасяме паричната политика оттам. Тези разхлабени пари със сигурност носят малко инфлация.
Третият източник са тези увеличени разходи на бюджета.
Повече пари се
изливат върху
едни и същи
произведени
стоки,
няма как това да не доведе до ръст на цените. И трите двигателя работят, мисля, че скоро няма да отслабнат. Енергийният двигател достигна някакъв пик, но ефектът ще се консумира още известно време. Не виждам как ще има снижаване на инфлацията през идната година, а вероятно и през 2023 г. ще има сериозни ефекти.
- Ако имаме служебно правителство още два месеца, ще има ли проблем с внасяне в Брюксел на нашия план за възстановяване и устойчивост?
- Еврокомисията
би била щастлива
да има сериозен
парламент,
който да гарантира реформите, които се изискват в този план. Всички гледат 57-те точки с проекти - там има пари. Но има едни други 43 точки, които са с реформи, те трябва да се направят. И Европейската комисия би искала да види много ясна парламентарна подкрепа за тях, защото това не е въпрос само на изпълнителната власт. Но не би отхвърлила един подобен план само въз основа на това. Така че няма да има проблем и служебното правителство да го внесе.
- Одобрявате ли последния вариант на този план?
- Според мен е достатъчно качествен, за да се внесе. Разбира се, трябва да отрази всички забележки, които в момента получава откъм Европейската комисия.
- Има ли в крайна сметка вариант да се стигне до някакво стабилно управление в рамките на това Народно събрание?
- Аз продължавам да не изключвам възможност да се състави правителство дори с този мандат, който е в групата на БСП. Разбира се, ключовият въпрос е дали г-жа Нинова ще убеди “Има такъв народ” да се включат в преговори за постигане на споразумение, след което не само да ги убеди да седнат, но и да си променят позицията, че няма да подкрепят никакво друго правителство в този парламент. И след това въз основа на това да убеди и другите, които счита за подходящи, също да подкрепят правителство. Не е прост ребусът, но това е най-старата партия в България - да се надяваме, че има капацитет легитимно да го постигне.
CV
l Роден е през 1967 г.
l Завършил е икономика в САЩ
l Преподавател по макроикономика в СУ “Св. Климент Охридски” от 1998 г.
l Програмен директор по икономически въпроси в Центъра за либерални стратегии в София от 1997 г.
l Народен представител от групата на “Демократична България” в 45-ото и 46-ото народно събрание
l Заместник-председател на комисията по бюджет и финанси
l Женен, с едно дете